Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je 7. jula da su Srbija, Mađarska i Austrija sporazumom o migracijama "doprinele nekoj vrsti dodatne stabilnosti Evrope".
"Verujem da ćemo ovo pitanje (migracija) uspeti da držimo pod kontrolom i u najboljem interesu naših zemalja u cele Evrope", rekao je Vučić tokom obraćanja sa kancelarom Austrije Karlom Nehamerom i premijerom Mađarske Viktorom Orbanom, a prenosi Beta.
"Spremni smo da radimo dalje, posebno prema granici sa Severnom Makedonijom", izjavio je Vučić.
Kako je rekao, sa zvaničnicima Austrije i Mađarske je razgovarao "o konkretnoj akciji", i istakao važnost trilateralnog memoranduma koji je potpisan tokom njegove posete Beču.
Nije dao više detalja o sadržaju sporazuma.
Saradnja Srbije, Austrije i Mađarske datira od novembra 2022. godine, kada je postignut sporazum o migracijama i zaštiti granica.
Taj dogovor predviđa angažovanje većeg broja policajaca na granici sa Severnom Makedonijom, zbog toga što migranti i izbeglice pokušavaju da pređu granicu sa Mađarskom i uđu u Evropsku uniju.
Nakon tog sporazuma, Srbija i Mađarska su na meti kritika nevladinih organizacija za ljudska prava zbog odnosa prema migrantima i izbeglicama.
Vučić 'preneo stavove Srbije' o situaciji na Kosovu
Na pitanje novinara da li je bilo reči o situaciji na Kosovu, Vučić je odgovorio da je "rekao šta su stavovi Srbije, šta misli i čemu se nada".
Od kraja maja 2022, na severu Kosova su pojačane tenzije, a međunarodna zajednica vrši diplomatski pritisak na Srbiju i Kosovo da deeskaliraju situaciju.
Srbija uz podršku Mađarske 'rešila veliki deo problema' sa gasom
Kad je reč o gasu, Vučić je rekao da je Srbija uz podršku Mađarske "uspela da veliki deo svojih problema reši" i smatra da ne bi trebalo da ima probleme tokom zima.
Srbija i Mađarska u julu 2023. osnovale su zajedničku kompaniju za trgovinu gasom.
Uz zajedničku kompaniju za trgovinu gasom, Srbija od Mađarske zbog manjka sopstvenih kapaciteta iznajmljuje i skladište gasa.
Reč je o jednom u nizu poduhvata kojim dve države jačaju saradnju u energetici.
Obe države zavise od ruskog gasa i zato ulažu napore da taj energent lakše i brže nabavljaju i dopremaju i iz drugih izvora.
Napori su se intenzivirali sa ruskom invazijom na Ukrajinu prošle godine, koja je dovela do globalne energetske krize bez presedana.