Dostupni linkovi

Vlast u Preševu raspuštena iz Beograda uz međusobne optužbe albanskih partija


Centar Preševa, 12. septembra 2018.
Centar Preševa, 12. septembra 2018.

Politička kriza ponovo je izbila u opštini na jugu Srbije sa albanskom većinom.

Preševom će do lokalnih izbora upravljati Privremeni organ kojeg je imenovala Vlada Srbije, nakon što je raspustila tamošnju skupštinu.

Raspuštanjem skupštine prestao je i mandat predsednika opštine i ostalih članova lokalne vlasti.

Doskorašnji predsednik opštine Preševo Šćiprim (Shqiprim) Arifi, vlast u Beogradu optužio je za "nasilnu" smenu i diskriminaciju Albanaca.

"Način na koji je izabran Privremeni organ je potpuno nezakonit i protivustavan", navodi se u pisanom odgovoru kabineta Šćiprima Arifija za Radio Slobodna Evropa (RSE).

Partija Alternativa za promene, iz koje dolazi Arifi, bila je najbrojnija u lokalnom parlamentu Preševa koji ukupno broji 38 članova.

Na drugoj strani, Ragmi Mustafa, koga je Vlada Srbije imenovala za predsednika Privremenog organa, kaže da se lokalna skupština nije sastala od jula 2023. i da je to bio razlog za njeno raspuštanje.

"Prethodna koalicija okupljena oko Alternative za promene Šćiprima Arifija je izgubila većinu u Skupštini i devet meseci nisu mogli da sazovu nijednu sednicu", izjavio je Ragmi Mustafa za RSE.

Ne bi me čudilo da je tu bilo tih igara, da se unese zrno razdora među političke predstavnike Albanaca
Aleksandar Popov iz Centra za regionalizam

On je na čelu Demokratske partije Albanaca (DPA), koja je bila druga po brojnosti u lokalnom parlamentu.

Ovo je treći put da Vlada Srbije imenuje Privremeni organ da upravlja Preševom u proteklih sedam godina.

U istom periodu, ovo će biti četvrti lokalni izbori.

Glasanje bi trebalo da se održi 2. juna, kada bi pored Beograda na birališta trebalo da izađu građani u još preko 80 gradova i opština.

Opština Preševo ima preko 33.000 stanovnika i u njoj živi polovina od oko 61 hiljade Albanaca, koliko ih je registrovano na poslednjem popisu u Srbiji.

Zastupljeni su još u Bujanovcu i Medveđi, dve opštine na jugu koje su deo takozvane Preševske doline.

Na vlasti u Preševu su se poslednjih godina smenjivali Alternativa za promene Šćiprima Arifija i Partija za demokratsko delovanje Šaipa Kamberija, trenutno jedinog albanskog poslanika u republičkom parlamentu.

Pogled na Preševo, 12. septembar 2018.
Pogled na Preševo, 12. septembar 2018.

Šta je odlučila Vlada Srbije?

Vlada Srbije se u odluci o raspuštanju skupštine Preševa, donetoj 18. aprila, pozvala na član Zakona o lokalnoj samoupravi u kojem se navodi da se lokalni parlament može raspustiti ako ne zaseda duže od tri meseca.

Rešenjem Vlade je imenovano i pet članova Privremenog organa, a zakon nalaže da se izaberu predstavnici partija koje su zastupljene u raspuštenoj skupštini "vodeći računa o političkom i nacionalnom sastavu".

Pored predsednika Ragmija Mustafe, u tom telu su još Tefik Bajrami iz DPA, predsednik Pokreta za reforme Sami Saljihu, Škembim Veliju iz PDD i Branko Trajković iz Srpske napredne stranke (SNS).

U raspuštenoj skupštini Preševa 36 odbornika imale su albanske partije, a dva su bila iz koalicije koju je predvodila Srpska napredna stranka.

Iz kabineta bivšeg predsednika opštine Šćiprima Arifija optužili su odbornike sa liste naprednjaka da se "bez ikakve najave i obrazloženja" nisu pojavili na poslednjoj zakazanoj sednici skupštine u oktobru, nakon čega je Alternativa za promene izgubila većinu.

Branko Trajković iz SNS do objave teksta nije bio dostupan za komentar RSE - zašto su uskratili podršku dosadašnjoj vlasti u Preševu.

Ragmi Mustafa ističe da je pitanje za zvanični Beograd zašto Privremeni organ nije formiran ranije.

"Mi nismo mogli više da utičemo, nego da ukazujemo ambasadama i ministru državne uprave i lokalne samouprave da je neophodno raspisati izbore i raspustiti skupštinu", dodaje.

Zašto je Skupština sada raspuštena?

Kako odgovaraju na optužbe Šćiprima Arifija za "nezakonitu i nasilnu smenu" sa čela Preševa i diskriminaciju Albanaca – za RSE do objave teksta nisu odgovorili Vlada Srbije, Ministarstvo državne uprave i lokalne samouprave i Koordinaciono telo za Preševo, Bujanovac i Medveđu.

Bez odgovora je i pitanje zbog čega se čekalo na formiranje Privremenog organa.

"Teško bi bilo reći da je ta opština van vidokruga Beograda, ako već postoji vladino Koordinaciono telo za Preševo, Bujanovac i Medveđu. To telo je prvo moralo da alarmira da stvari ne štimaju i da vlast ne funkcioniše", kaže za RSE Aleksandar Popov iz nevladinog Centra za regionalizam.

Koordinaciono telo za Preševo, Bujanovac i Medveđu osnovano je pre više od 20 godina, nakon sukoba između policije i vojske sa takozvanom Oslobodilačkom vojskom Preševa, Medveđe i Bujanovca.

Sukobi su izbili posle potpisivanja Kumanovskog sporazuma juna 1999. godine, čime je okončan rat na Kosovu.

Oružani okršaji na jugu Srbije trajali su do maja 2001. godine.

Koordinaciono telo trebalo je da pomogne u smirivanju međuetničkih tenzija i normalizaciji života u Preševskoj dolini.

Osnivački akt predviđa da se država fokusira na ubrzano ekonomsko osnaživanje i političku i društvenu integraciju u tri opštine.

Nesuglasice među albanskim partijama

Šćiprim Arifi je za svoju smenu, pored vlasti u Beogradu, okrivio i pojedine albanske političke predstavnike u Preševskoj dolini.

U objavi na Fejsbuku od 20. aprila optužio ih je da su postali "lako sredstvo (predsedniku Srbije Aleksandru) Vučiću za sprovođenje njegove antialbanske agende".

Šćiprim Arifi, 26 januar 2021.
Šćiprim Arifi, 26 januar 2021.

Arifijeve optužbe na račun političkih predstavnika Albanaca, Ragmi Mustafa naziva "demagogijom i izmišljotinama".

"Kad se on postavlja od strane vlasti u Beogradu, to je sasvim normalno, a kad se on ne postavlja, onda iznosi optužbe i apsolutno niske udarce na račun ostalih političara", rekao je Mustafa.

Vlada Srbije je imenovala Privremeni organ u Preševu 2017. i 2020. godine, a tada je na njegovo čelo postavljan Šćiprim Arifi.

Partije koje čine lokalnu skupštinu imaju pravo da Vladi predlože svoje kandidate za Privremeni organ.

Arifijeva Alternativa za promene je, kako je navedeno u odgovoru za RSE, ovog puta to odbila.

"Zato što ništa nije išlo službenim putem, imena (kandidata) su tražili preko Vibera i to hitno. Nadležno ministarstvo uopšte nije učestvovalo, za razliku od prošlog puta kada su se pisanim putem obratili i dali zakonski rok da svaka stranka predloži ime za Privremeni organ", dodaju.

Ragmi Mustafa, 12. februar 2019.
Ragmi Mustafa, 12. februar 2019.

Zbog nesuglasica među albanskim političkim strankama, lokalna vlast u Preševu je već nekoliko godina nestabilna, podseća Aleksandar Popov iz nevladinog Centra za regionalizam.

"Sukob između Šćiprima Arifija i drugih albanskih političara traje već neko vreme. Arifi je važio za političara koji je u dobrim odnosima sa Beogradom. Očigledno je sada došlo do preokreta", dodao je.

Ističe i da je "stara politika Beograda" da unosi razdor među političke predstavnike jedne zajednice.

"Ne bi me čudilo da je tu bilo tih igara, da se unese zrno razdora među političke predstavnike Albanaca, da se pogorša situacija u toj lokalnoj samoupravi (Preševu), da nema harmonije i zajedničkog nastupa predstavnika Albanaca na jugu", dodao je Popov.

'Pretnje Vučića'

Šćiprim Arifi je u objavi na Fejsbuku 20. aprila rekao da je do njegove smene došlo nakon " Vučićeve poslednje javne pretnje".

Predsednik Srbije je 14. aprila najavio da će svi koji krše ustavni poredak države biti "gonjeni, uhapšeni i procesuirani".

"Svi vi što gazite ustavni poredak Srbije, svi vi koji na bilo koji način u tome učestvujete, kroz proteste, demonstracije, na bilo koji način – odgovaraćete za to, svi Albanci koji u tome učestvuju odgovaraće za to", rekao je Vučić.

Tri dana kasnije, 17. aprila, zamenik direktora Policije Kosova Dejan Janković i četvorica kosovskih policijskih službenika privedeni su na graničnim prelazima sa Srbijom.

Policija Srbije saopštila je da su privedeni zbog "bezbednosnih provera".

Jankoviću je bilo određeno zadržavanje do 48 sati, a kosovski ministar unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja je rekao da je Janković bio u pritvoru pod "optužbama za rušenje ustavnog poretka Srbije".

Srbija je 17. aprila, prema podacima kosovskih vlasti, na više od 20 sati zadržala preko 1.400 građana Kosova na graničnim prelazima.

Vlada Kosova je ove postupke opisala kao osvetu Srbije zbog podrške koju je Parlamentarna skupština Saveta Evrope dala za članstvo Kosova u ovoj organizaciji.

Srbija je demantovala te navode, rekavši da su kašnjenja na granicama uzrokovana dodatnim bezbednosnim merama i da kretanje građana Kosova "nije ograničeno".

Na privođenja su reagovali Evropska unija i američki Stejt department.

Stejt department je pozvao je Srbiju da se uzdrži od jednostranih i nekoordinisanih akcija, te da u potpunosti poštuje sporazume postignute u okviru dijaloga koji se vodi posredstvom EU.

Kažnjavanje zbog isticanja albanske zastave

Šćiprim Arifi je svoju smenu povezao i sa odlukom suda u Vranju, kojom mu je naloženo da on i stranka Alternativa za promene plate kaznu od 470 eura zbog postavljanja albanske zastave na stranačkim prostorijama u Bujanovcu 27. novembra 2022, dan uoči godišnjice nezavisnosti Albanije.

U odluci je navedeno da su on i njegova stranka proglašeni krivima jer su 27. novembra 2022. godine "istakli zastavu strane države, Albanije, a nisu istakli zastavu Srbije".

Ovim su, naveo je sud, Arifi i njegova stranka prekršili zakon koji reguliše upotrebu zastave i drugih nacionalnih simbola Srbije.

Vlada Srbije nije odgovrila ni na pitanja RSE o optužbama koje je izneo Arifi.

To nije prvi put da su politički predstavnici Albanca kažnjavani zbog isticanja albanske zastave.

'Nebriga Beograda'

Vlasti Srbije su potpisale tri sporazuma za integraciju Albanaca Preševske doline u državne institucije Srbije, 2001, 2009. i 2013. godine.

One su se uglavnom odnosile na ostvarivanje kolektivnih prava i kontinuiranu integraciju u institucije poput policije, pravosuđa i obrazovanja.

Međutim, Albanci sa juga često su optuživali zvanični Beograd za kršenje njihovih prava - na primer, za nedostatak udžbenika na albanskom jeziku ili za pasivizaciju adresa, odnosno brisanje građana sa adrese na kojoj su prijavljeni.

"Tamo odavno postoji nezadovoljstvo odnosom vlasti u Beogradu prema Albancima, da vlada nebriga, da se ne vodi računa o razvoju", kaže Aleksandar Popov.

Na republičkim izborima u decembru 2023, Albanci su nastupili u dve kolone.

Cenzus je prešla Partija za demokratsko delovanje Šaipa Kamberija i osvojila jedan mandat, dok je lista koju je predvodio Šćiprim Arifi ostala bez predstavnika u Skupštini Srbije.

Nijednoj nacionalnoj manjini nije zagarantovano poslaničko mesto, ali imaju niži procentualni prag na izborima koji im omogućava lakši ulazak u parlament.

Albanci su, prema podacima popisa, četvrta najbronija nacionalna manjina u Srbiji.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG