Dostupni linkovi

Kosovo i Srbija bez dogovora o dinaru, Bisljimi rekao da više neće biti susreta


Ulični prodavac drži dinare u Grančanici u centralnom delu Kosova, 1. marta 2024.
Ulični prodavac drži dinare u Grančanici u centralnom delu Kosova, 1. marta 2024.

U Briselu je u sredu bez dogovora završen susret glavnih pregovarača Kosova i Srbije o pitanju dinara. Glavni kosovski pregovarač je najavio da više neće biti susreta u okviru dijaloga u vezi sa ovom temom. Evropska unija je potvrdila da ne postoji spremnost strana da se postigne kompromisno rešenje.

"Sastanak je propao jer nije bilo spremnosti na srpskoj strani da razgovara o predlogu (Miroslava) Lajčaka [evropski izaslanik za dijalog]. Njihova današnja pozicija je nazadovana u odnosu na prethodna tri sastanka", izjavio je pregovorač Kosova Besnik Bisljimi (Bislimi) na kraju runde koja je trajala više od osam sati.

Glavni pregovarač Srbije Petar Petković je odgovornost za neuspeh u razgovorima o dinaru prebacio na kosovsku stranu.

Doduše, priznao je da je Srbija došla sa novim predlozima.

"Iako je naša strana bila ponovo konstruktivna, iako smo izašli sa novim o predlozima, pokazali smo da želimo dogovor. Izašli smo sa šest novih predloga", relap je Petković.

Na sastanku je trebalo da se Kosovo i Srbija usaglase o kompromisnom predlogu evropskog izaslanika za dijalog Miroslava Lajčaka.

Petković je poručio da Beograd nije zatvorio vrata daljim razgovorima, jer Srbija, kako je istakao, želi rešenje jer je bez rešenja "sve teže Srbima na Kosovu".

Ovo je bio sedmi susret o dinaru a da se Priština i Beograd nisu usaglasili o prelaznom rešenju o primeni uredbe Centralne banke Kosova, prema kojoj od 1. februara ove godine jedina valuta za gotovinska plaćanja na Kosovu je euro.

EU o ishodu sastanka

"EU žali što danas [15. maja] nije bilo moguće postići dogovor. EU ocenjuje da nema spremnosti za pronalaženje kompromisnog sporazuma ubuduće", navodi se u izjavi portparola Unije nakon susreta glavnih pregovarača Srbije i Kosova.

Potvrđuje se spremnost Brisela da sazove novi susret u vezi sa ovom temom, "čim strane pokažu spremnost da pronađu obostrano prihvatljivo rešenje".

Sedam rundi pregovora o temi dinara su organizovane između 28. februara i 15. maja.

Kako se navodi u saopštenju iz pres-službe EU, među predlozima evropske strane bio je i dogovor o osnivanju novog poslovnog subjekta prema kosovskom zakonu, koji bi imao zadatak da privremeno raspodeli finansijsku pomoć iz Srbije.

Međutim, kako je saopštila pres-služba EU, uprkos tome što je Unija iznela kompromisni predlog koji je u najvećoj mogućoj meri uskladio stavove strana, strane se nisu mogle složiti o nekoliko ključnih pitanja, uključujući ukupan obim aktivnosti novog entiteta, obim korisnika ovog entiteta i finansijsku pomoć Srbije institucijama na Kosovu koje podržava Srbija, ističe se.

"Odsustvo dogovorenog puta za napred ima negativne posledice na svakodnevni život kosovskih Srba i drugih zajednica širom Kosova, te je stalni izvor zabrinutosti", zaključuje se u saopštenju.

Međunarodna zajednica je i ranije zatražila od Kosova da odloži primenu uredbe Centralne banke Kosova i pronađe kratkotrajno prelazno rešenje, budući da uredba ima uticaj na lokalno stanovništvo na severu Kosova, koje godinama prima isplate u dinarima iz budžeta susedne Srbije.

XS
SM
MD
LG