Dostupni linkovi

„Sunčane skale“ nisu jugonostalgija


Ovogodišnjim hercegnovskim «Sunčanim skalama» dominirali su i na kraju ubjedljijvo trijumfovali pjevači iz Hrvatske. Prvo mjesto, podsjetimo, pripalo je Goranu Karanu za pjesmu «Ružo moja bila». «Srebrnu sirenu» osvojio je Toni Cetinski sa pjesmom «Čovjek od leda», a bronzanu, pobjednica od prije dvije godine Ivana Banfić koja je pjevala «Never now».

Naši sagovornici su uvjereni da je trostruka pobjeda hrvatskih izvođača rezultat kvaliteta, mnogo više nego jugonostalgičnog trenda. Muzički urednik Radija Crne Gore, pjevač i kompozitor, Dejan Perišić kaže da je bilo uočljivo da su svi učesnici iz Hrvatske, ne samo pobjednici, bili izuzetno dobro pripremljeni za Festival. Poseban kvalitet ovog Festivala u odnosu na ranije, prema ocjeni Perišića, je upravo činjenica da je napokon pjesmom Gorana Karana pobijedio mediteranski zvuk:

«To je taj zvuk koji otprilike treba da bude prisutan na festivalima, to je ono što nama odgovara, taj njegov mentalitet odgovara ljudima iz Crne Gore. Pjesma je bila stvarno najbolja. Što se mene lično tiče, pored Gorana Karana, kako se treba ponašati kada se nađete na festivalima, demonstrirao je Toni Cetinski. Bio je izuzetno dobro prihvaćen u Herceg Novom. Tu ne postoje nikakve barijere da li neko dolazi iz Hrvatske, Srbije, Slovenije.“

«Sunčane skale», kao i uostalom Budvanski festival, na kojem je ove godine pobjedila makedonska pjevačica Tijana Dapčević sa jugonostalgičnom kompozicijom «Sve je isto, samo njega nema», posvećenoj Titu, nikada nijesu bili isključivo domaći festivali, niti bi to, imajući u vidu crnogorsko muzičko tržište, mogli da budu. Kako se nivo kvaliteta iz godine u godinu podiže, tako je gostovanje zvijezda sa ex Yu prostora sve bolje i bolje. Kompozitor Dejan Božović, muzički producent «Skala», kaže da je konkurs bio javan i da su oni naprosto izabrali ono što je u tom trenutku bila najbolja ponuda:

«Ipak je to Festival koji polako prelazi u jedan internacionalni festival na širem prostoru, a što se tiče samog učešća, ne znam, konkretno, hrvatskih pjavača, pa kao i svi ostali, imali su otvoren konkrus, prijavili su se u najvećem broju. Mi smo imali veliki i težak zadatak da izaberemo kompozicije, koje su u principu sve ravnopravne. Izabrali smo u ovom trenutku ono što je bilo najbolje.“

Iz te selekcije žiri, takođe sastavljen od članova iz svih država iz okruženja, i publika sa sms porukama izabrali su, po njima, najbolje pjesme hrvatskih izvođača. I pjavač i kompozitor Slobo Kovačević, nekadašnji član splitske grupe «More», saglasan je sa izborom žirija kod kojeg je, uvjeren je, presudio kvalitet izvođenih pjesama:


«Da sam ja bio u žiriju mislim da bih i ja slično glasao, možda ne apsolutno onako, ali i na jednom i na drugom festivalu to je bilo to .Malo mi je možda u Budvi Aleksandra Radović bila bliža i kvalitetnija, a ovo na «Sunčanim skalama», ja mislim da bih i ja slično glasao.“

Kovačević posebno ističe da je Crna Gora po gostovanjima izvođača iz susjednih država primjer kako bi trebalo da izgledaju festivali na ovim prostorima:

«Ne samo da je dobra, nego privlači medijsku pažnju, ne samo iz Crne Gore i Srbije, nego od Mekedonije do Slovenije. Prema tome, to je sve skupa dobro, pogotovo za muziku izvodjače i pjesmu uopšte.“

Naši sagovornici su takođe uvjereni da gostovanje tako značajnih muzičkih škola, poput zagrebačke, sarajevske i beogradske, značajno doprinosi i kvalitetu domaće zabavne muzike, što je, uostalom, posljednjih godina i uočljivo po broju odličnih izvođača i grupa iz Crne Gore. Dejan Perišić:

«Crna Gora je donekle napravila neku muzičku selekciju koja, da kažem, nije bila na nivou Hrvatske. Bila je malo ispod nivoa Beograda, ali ono što moram da priznam to je da u Crnoj Gori postoji ta škola zabavne muzike, ona je itekako sada primjetna. Mogu slobodno reći da smo se primakli nivou sarajevske pop škole.“
XS
SM
MD
LG