Dostupni linkovi

Kada će početi obnova verskih objekata?


Iako je od martovskih nasilnih nemira proslo godinu dana program obnove verskih objekata na Kosovu jos nije poceo. Istovremeno prema ocenama medjunarodne administracije i institucija Kosova postignuti su veoma dobri rezultati u obnovi stambenih objekata.

Veli Bytyqi, glasnogovornik Ministarstva kulture Kosova, ciji je ministar koordinator medjuministarske komisije za obnovu, istice kako je opsta ocena da je mnogo postignuto na renoviranju stambenih objekata, naime od 897 stambenih objekta unistenih i ostecenih tokom proslogodisnjih martovskih nemira renovirano je 853.

Medjutim drugacija, mnogo nepovoljnija situacija je kada su u pitanju verski objekti, na cijoj obnovi nista nije preduzeto.

Xhejlane Hoxha, iz Departmana za ocuvanje kulturnog nasledja u Ministarstvu kulture Kosova kaze kako su pripreme, kako tehnicke takodje i financijske zavrsene jos sredinom prosle godine. Vlada Kosova je za ovu namenu dodelila 4,2 miliona evra, ali se prema njenim recima ceka na saglasnost vladike Artemije, koji je prosle godine nezadovoljan tempom priprema za renoviranje istupio iz sporazuma koji je postugnut i u kojem su bili i predstavnici Saveta Evrope i UNESCO-a .

“I pored cinjenice da su dobijene saglasnosti sa Kosova i u tom cilju potpisan i sporazum sa gospodinom Artemijem, kao odgovornim predstavnikom SPC u trenutku kada je trebalo da pocnu radovi gospodin Artemije nije dozvolio pocetak radova i promenio svoje misljenje, sta je tome bio povod ne znam”, kaze gospodja Hoxha.

Koji su razlozi da je gospodin Artemije doneo odluku da se povece iz sporazuma pitali smo oca Savu Janjica.

“Episkop Artemije je povukao potpis iz tog dogovora zbog toga sto je smatrao da citav proces isuvise sporo ide i za tos to bi trebalo dodatno regulisati pitanja odredjenih principa”

Ima li napredka i dokle se stiglo oko priprema pocetka renoviranja verskih objekata?

“Nedavno je odrzan sastanak u Beogradu izmedju UNMIK-a i Srpske pravoslavne crkve gde je dogovoreno da ce se revidirati svi ti principi i da ce se naravno definisati vodeca uloga SPC kao vlasnika tih objekata”.

Sa druge strane gospodja Hoxha skrece paznju da ukoliko se najkasnije u martu ne pocne sa obnovom verskih objekata one mogu pretpreti jos veca ostecenja

“Ipak mi sami nismo mogli da realizujemo ovaj zadatak, iako smo spremni da to uradimo svakog trenutka, jer sve ne zavisi od vlade. Mi smo ponekad mozda i agresivni u nasim zahtevima da se sto pre pocne sa obnovom, ali to radimo u cilju da spasimo kulturno istorijske vrednosti od daljih steta koje mogu da budu posledica daljeg kasnjenja”.

Otac Sava je optimista da ce se vrlo brzo poceti sa obnovom kulturnih i verskih objekata.

“Proces ce sigurno ove godine biti nastavljen i problemi ce zasigurno biti reseni, na dobrom smo putu da se to resava”

Sredstva koja je izdvojila vlada Kosova su nedovoljna za obnovu u martu ostecenih verskih objekata te je stoga zatrazena pomoc i od donatora van Kosova. Savet Evrope i UNESCO su izrazili spremnost da potpomognu ostvarivanje projekta obnove kulturnih i verskih objekata.

Verujese da vise nece biti admnistrativnih i porceduralnih smetnji da sto pre, cim vremenske prilike dozvole, pocne sanacija ovog kulturnog, iskorijskog i verskog blaga Kosova.
XS
SM
MD
LG