Dostupni linkovi

Teška ekonomska situacija


Od 2002 godine Kosovo se surece sa problemima u razvoju, kaze za nas program Muhamed Mustafa, predsednik Instituta za razvojna istrazivanja “Riinvest” iz Pristine Sa njim se slaze i podpredsednik Priovredne komore Kosova Mustaf Ibrahimi.

“Socijalna i ekonomska situacija na Kosovo je u ovom trenutku dosta teska, opterecena statusom kvo i dilemama dva bloka vladavine na Kosovu, UNMIK-a i vlade Kosova, oko strategije razvoja, razvojnih
politika i razvoja uopste , kaze professor Mustafa i istice kako se opsta ocena moze definisati kao “ stagnacija u razvoju i kao nedovoljno adekvatno suocavanje UNMIK-a, koji i dalje ima najznacajnija ovlascenja u oblasti privrede,sa sadasnjom situacijiom.

Mustaf Ibrahimi, podpredsednik Privredne komore Kosova smatra kako je ovo bila teska godina za privredu Kosova

“Parametri odnosno ciljevi ekonomskog razvoja Kosova nisu ostvareni onako kako su projektovani”, kaze Ibrahimi i kao probleme istice nedostatak kompletne infrastrukture u oblasti privrede,kao i cinjenicu da Kosovo nema pristupa medjunarodnim financijskim institucijama i privreda Kosova je i dan danas ostavljena sama sebi od strane medjunarodnih institucija.

Ovakvoj situaciji u ekonomskom razvoju doprinosi i cinjenica da je najveci deo ovlascenja iz ekonomske oblast ii dalje ovlascenje UNMIK-a.
Kosovo i pet godina nema strategiju ekonomskog razvoja, sto prema recima profesora Mustafe utice na ekonomski razvoj.

“Da postoji strategija ona bi definisala prioritete Kosova, koji su prema profesoru Mustafa, resavanje problema nezaposlenosti kroz stvaranje adekvatne politike za investiranje, sto podrazumeva razvoj
infrastructure, pravnu drzavu i obrazovanje i vaspitanje”.

Jedan od najznacajnijih problema sa kojim se susrece privreda Kosova prema nasim sagovornicima je izolacija privrede Kosova u egionalnim i sirim razmerama.

Ilustracija toga je cinjenica da oko 97 odsto svih roba i usluga Kosovo uvozi, dok je izvoz oko 3 odsto. Kosovo je postalo najotvorenije drustvo za druge privrede, dok je privreda Kosova ostala blokirana mnogim zakonskim i drugim preprekama koje postavljaju susedne zemlje.

Zaostajanje u procesu privatizacije, ciji se rezultati nisu ocekivali u ovoj vec u sledecim godina ce imati znacajnog uticaja na ocekivani privredni razvoj narednih godina, ali je to istovremeno i vrlo losa poruka eventualnim stranim investitorima, kaze profesor Mustafa.

“Sto se vise bude odlagala privatizacija negativni uticaji ce biti jos veci, kaze prof. Mustafa.

Opredelenje medjunarodne admnistracije i domacih institucija je da mala i srednja preduzeca budu nosioci razvoja Kosova.
Koliko je to realno moguce?

Profesor Muhamed Mustafa:

“Problem su ekonomske politike, prije svega politika poreza, ne toliko visina koliko nedostatak selekcije u porezima, sto ne podstice ekonomski razvoj”, kaze prof.Mustafa. Problem je i nedostatak reciprociteta u trgovini, posebno nedostatak sporazuma o slobodnoj trgovini sa zemljama u okruzenju, sem Albanije i zato izvoznici sa Kosova imaju izuzetno mnogo problema.

I pored problema privreda Kosova je tokom ove godine imala odredjene pomake.

“I to prvenstveno u razvoju nekih delatnosti kao sto su trgovina, stambena izgradnja,ugostiteljstvo i neke druge usluzne delatnosti, kaze podpredsednik Privredne komore Kosova Mustaf Ibrahimi.
XS
SM
MD
LG