Dostupni linkovi

Feralovci uhvatili bjegunca


Goran VEŽIC, Marija ARNAUTOVIC

Feral u današnjem broju objavljuje tekst i Jelavićeve fotografije snimljene prošlog utorka u kafiću Corazon Espinado u splitskoj lučici Zenta. S Jelavićem je nekoliko riječi razmijenio novinar Vladimir Matijanić, a slikao ga je Feralov paparazzo Leo Nikolić.

Pitali smo ga je li se Jelavić protivio:

„Nije pokazao neku pretjeranu ljutnju i nije se nešto bunio. Iskoristio sam to što ga je kolega Matijanić pitao da li se može slikati s njim, uz osmijeh i u šali. Jelavić je rekao da radije ne bi. Onda sam mu rekao da kada već neće s njim da se slika, da ću slikati samo njega. Dok je on digao ruku, ja sam ga već slikao.“

Na fotografiji se vidi i Jelavićev smiješak:

„Bio je dosta ležeran i smiren. Obzirom da se nalazi na tjeralici, meni se doimao dosta siguran u sebe.“

Vladimir Matijanić:

„Jelavić se doimao temeljito zbunjenim čovjekom, malo iznenađenim, ali nije izgledao kao neko ko se pretjerano krije. Da se krije, ne bi sjedio u 16:00 časova radnim danom, skoro pa u centru grada, blizu svoga stana. Bio je iznenađen što smo mu prišli. Bio je relativno ljubazan i nije se htio fotografirati. Rekao je da je u Bosni raspisana tjeralica protiv njega i da čeka, ali nije precizirao šta čeka. Hrvatska ga, kao što znamo, zbog toga što je hrvatski državljanin, ne može izručiti, a hrvatsko državno odvjetništvo, očito iz nekih svojih razloga, ne poduzima sve one procesne radnje koje bi moglo objektivno poduzeti protiv Jelavića, temeljem činjeničnih navoda koji su sadržani u presudi protiv Jelavića, koja je izrečena na sudu u Sarajevu prije pet-šest mjeseci.“

Nakon osude Jelavića zbog pronevjere novca slanog iz Hrvatske preko Hercegovačke banke kao pomoć Hrvatima u Bosni i Hercegovini i njegova bijega, Interpol je raspisao takozvanu crvenu tjeralicu, koja traži lociranje i
uhićenje. Pitali smo glasnogovornicu splitske policije, Marinu Kraljević – Gudelj, je li se poduzima išta protiv Jelavića:

„Mi nemamo apsolutno nikakvo postupanje prema osobi.“

To bi značilo da kad hrvatski građanin počini kazneno djelo u stranoj zemlji, policija ne može postupati bez sudskog naloga kojeg ona još nema. Istragu o Jelavićevim malverzacijama koncem prošle godine je pokrenula i Hrvatska, ali je ona zaustavljena zbog bolesti zamjenika glavnog državnog odvjetnika, Laze Pajića.

I to je razlog zašto Ante Jelavić djeluje spokojno. Vladimir Matijanić:

„Djeluje potpuno spokojno. Naknadno sam čuo od nekih ljudi da su ga vidjeli još prije mjesec i pol dana u 11:00 časova radnim danom u sred Splita kod glavne pošte. On se zaista već neko vrijeme šeće kroz Split. Očito živi sasvim slobodno. Feral je u prošlom broju, prije nego što smo znali da će se ovo dogoditi, pisao o slučaju Jelavić. Uz ostalo, spomenuli smo de je hrvatski premijer Ivo Sanader dao diskretan mig da se cijela istraga protiv Jelavića malo stopira. Danas je Jelavićevo ponašanje dobra potvrda tih navoda jer odmah po izricanju presude, prije pet-šest mjeseci, Jelavića nije bilo nigdje. Bio je u bijegu. Nacional je radio s njim intervju na tajnim lokacijama. Očito da je sada došao u Split i da tu živi relativno normalno. Njegov status je na neki način polu-legalan.“

* * * * *

Slučaj odbjeglog Ante Jelavića, koji je prije izricanja presude Suda BiH utočište našao u Hrvatskoj, nameće pitanje kako riješiti predmete u kojima optuženi ili osuđeni posjeduju dvojno državljanstvo. Evropska konvencija o ekstradiciji dozvoljava državama da ne izručuju svoje građane.

Institucije Hrvatske nikad nisu negirale da se Ante Jelavić krije u toj državi, podsjeća profesor sociologije na Univerzitetu u Mostaru Slavo Kukić. Stoga nije neobično i što ga novinari mogu pronaći. Hrvatske vlasti, kaže Kukić, zadovoljavale su se tezom kako se hrvatski građani ne mogu izručiti drugim državama:

„Prema tome, nisu rekli niti da imaju u posjedu Antu Jelavića, niti da nemaju, nisu rekli niti da ga hoće izručiti, niti da neće. Drugim riječima, ako je temeljem tih javnih istupa bivše ministrice hrvatskog pravosuđa i uprave suditi, hrvatska država zna za Antu Jelavića i za sada ne smatra potrebnim da, evo da tako kažem, bude kooperativna sa pravosudnim organima BiH i sa institucijama BiH.“

Pomoćnik ministra pravde Bosne i Hercegovine za međunarodnu pravnu pomoć Nikola Sladoje, na pitanje da li će Ministarstvo pravde i sudovi BiH ponovo od Hrvatske zatražiti Jelavićevo izručenje, kaže da poseban problem predstavlja što Evropska konvencija o ekstradiciji dozvoljava državama da ne izruče svoje državljene:

„BiH nije izručila nijednog svoga državljanina kojeg je tražila druga država - čak i ako je imao dvojno državljanstvo, odnosno Sud BiH nije donio takvu odluku. Oni trebaju da utvrde državljanstvo njegovo. Ja nemam saznanja čiji je on sve državljanin. Jer Evropska konvecija o ekstradiciji dozvoljava državama mogućnost da ne izruče svoje državljane.“

O ovom problemu nedavno je govorila i predsjednica Suda Bosne i Hercegovine Medžida Kreso:

„Problem o kojem stalno govorimo i zbog kojeg smo pali u ćorsokak je problem dvojnih državljanstava. Slučaj Ante Jelavića koji je otišao u Hrvatsku, mada ga čeka drugo suđenje. Takvih primjera još ima. U istrazi koju Tužilaštvo provodi, pet, šest lica je u pritvoru. Isto toliko ih nema, jer su u bjekstvu.“

Za Jelavićem je raspisana takozvana crvena potjernica. Pitanje takve potjernice takođe nije pravno riješeno, što predstavlja dodatan problem. Nikola Sladoje:

„To pitanje nije riješeno, u tome i jeste problem - da država izručuje svoje državljane bez obzira na potjernice. Jedini izuzetak je Haški tribunal.“

Profesor Slavo Kukić:

„Istina jeste da je Ante Jelavić jedan od dijelova postvulkanskog hlađenja ratnog prostora BiH i prostora bivše Jugoslavije i da se proces okončanja hlađenja ne može očekivati preko noći.“

Jelavića je Sud Bosne i Hercegovine nepravosnažno osudio na deset godina zatvora zbog višemilionske pronevjere. On je u decembru, prije čitanja presude, pobjegao u Hrvatsku. Prošlog mjeseca Tužilaštvo Bosne i Hercegovine uputilo je prijedlog državnom sudu da odbaci, odnosno da uopšte ne razmatra žalbu odbjeglog Jelavića. U dopisu tužioca navodi se da Zakon o krivičnom postupku Bosne i Hercegovine ne predviđa žalbu u tom slučaju, jer je Ante Jelavić napustio područje nadležnosti Suda Bosne i Hercegovine.
XS
SM
MD
LG