Dostupni linkovi

Koledž ujedinjenog svijeta u Mostaru


Koledž ujedinjenog svijeta
Koledž ujedinjenog svijeta

Koledž ujedinjenog svijeta, smješten u sklopu Gimnazije Mostar, po prvi put nakon rata nudi jedinstven nastavni plan i program koji nije nacionalno polariziran, a koji pohađaju učenici svih nacionalnosti. Srednjoškolci iz svih krajeva Bosne i Hercegovine, ali i iz drugih zemalja svijeta, zajedno žive i pohađaju sve nastavne predmete, uključujući i historiju.

Da u BiH srednjoškolci mogu pohađati nastavu po jedinstvenom nastavnom planu i programu pokazuje primjer Koledža ujedinjenog svijeta u Mostaru. Ovaj koledž postoji tri godine i smješten je zgradi Mostarske gimnazije. Trenutno broji oko 200 učenika, od kojih je pola iz BiH. Jedan od njih je i Nemanja Babić iz Banje Luke:

„Mi se uopšte ne dijelimo po tome kojem entitetu pripadamo, kojoj etničkoj skupini pripadamo jer mi smo ovdje svi jedno. Jedina podjela koja možda može da bude između nas je: domaći učenici i učenici internacionalci, odnosno učenici koji dolaze iz drugih zemalja.“

Jedan od učenika je i Ivan Babić iz Travnika. On posebno ističe kako je zadovoljan sa komunikacijom koju učenici imaju sa profesorima:

„Vi kao učenik imate puno pravo da se obratite vašem profesoru u svako vrijeme. Jednom se desilo, pisali smo neki report iz matematike i vidio sam da mi je profesor na internetu i javio sam mu u tri sata naveče, on mi je odgovorio. Komunikacija je nešto kao da vam je roditelj, iskreno tako to bude.“

Pored učenika iz BiH, mostarski Koledž ujedinjenog svijeta pohađaju i učenici iz inozemstva. Trenutno ih ima oko stotinjak i dolaze iz preko 30 zemlja svijeta. Prije godinu dana iz čak dalekog Izraela u Mostar je došla i 16-godišnja Niva Alush:

„Ja sam aplicirala na UWC- jer vjerujem da je to pravo mjesto za mene. Tražila sam nešto više od klasične srednjoškolske diplome. Zainteresirana sam za različite kulture, te općenito za neke stvari koje se ne predaju u nacionalnim školama. Škola mi pruža više mogućnosti i druge tehnike koje mogu razvijati.“

Ovi učenici rade po programu međunarodne mature koji je jedan od najpoznatijih svjetskih programa srednjoškolskog školovanja. Program međunarodne mature se po mnogo čemu razlikuje od domaćih nastavnih programa, ističe Ines Lovrić iz Širokog Brijega, jedna od učenica:

„Princip predavanja je drugačiji. Od učenika se zahtijeva aktivno sudjelovanje jer profesor tu nije samo kao predavač. On postavi pitanje o kojem se raspravlja i zajedno se dolazi do zaključka, zapravo poente cijele lekcije, što je odlično jer olakšava puno učenje. Ne moraš doći kući i sjediti i bubati napamet, nego jednostavno većinu toga na satu jednostavno ostane.“

Na ovom koledžu većina predmeta izvodi se na engleskom jeziku, s tim da je organizirana i posebna nastava na maternjem jeziku. Nastavnici su također iz BiH i inozemstva. Profesorica iz BiH, Ivana Knježević:

„Naša prva generacija je bilo godište ’98. pa nadalje. Oni su svi rođeni u vrijeme rata, imali su neke godinu, dvije, prema tome odrastali su u nekim etnički čistim sredinama gdje se apsolutno nisu susretali sa tim drugim, kako su zvani, i gdje su jednostavno odgajani na način da svoje smatraju najboljim i jedinim pravim, a da ovo sve drugo i ostalo ne valja. Ovdje apsolutno dolaze u doticaj sa svim tim drugim kulturama.“

Danielle McIlven je iz Velike Britanije. Ona predaje jedan od najzanimljivijih predmeta u školi, a to je teatar:

„Smatram da je organizacija jedne ovakve institucije veoma uspješna. Učenicima i njihovom radu se prilazi na poseban način. Učenici se potiču da što više rade, ali da to bude uspješno i u komunikaciji sa nastavnicima. Što se tiče njihovog zajedničkog života, mislim da je to jedan veliki plus jer se učenici mogu upoznati kroz različite situacije.“

Ova obrazovna institucija dio je Međunarodne inicijative ujedinjenog svijeta koja djeluje u BiH od 2006. godine. Njihove programe srednjoškolskog obrazovanja u potpunosti su prihvatile mnoge zemlje u regiji, ali ne i u BiH. Resorni ministri obrazovanja u BiH vrlo su dobro upoznati s ovom incijativom, ali ništa nisu učinili da je prošire i u drugim školama u BiH, ističe Ivana Vrhovski, direktorica ove inicijative u BiH:

„Svi ministri i ministrice, uključujući i ministre na federalnom, entiteskom i na nivou cijele BiH, kao i na kantonalnom, karakteriziraju naš program kao kvalitetan, kao izuzetno dobar, kao moderan, kao suvremen, međutim njihovu zainteresiranost da taj program možda vide kao program koji će zbiljski implementirati u školi u BiH nismo primijetili.“

Program međunarodne mature, pored mostarskog Koledža, primjenju za još samo dvije škole u BiH: to su sarajevska Druga, te banjalučka Gimnazija. Učenici koji završe školovanje po ovom programu mogu se upisati na bilo koje svjetsko sveučilište.

XS
SM
MD
LG