Dostupni linkovi

Vlada RS odustala od zakona o nasilju nad ženama, tvrde poslanice opozicije


Protest protiv femicida u Banjaluci, BiH, 11. oktobar 2023.
Protest protiv femicida u Banjaluci, BiH, 11. oktobar 2023.

Ministarstvo porodice, omladine i sporta Republike Srpske je odustalo od Zakona o zaštiti od nasilja u porodici i nasilja prema ženama, rekle su poslanice Partije demokratskog progresa (PDP), opozicione stranke u Narodnoj skupštini tog bosanskohercegovačkog entiteta.

Na konferenciji za medije održanoj u Banjaluci u srijedu 8. maja, Tanja Vukomanović iz PDP-a je izjavila da je ovo ministarstvo "tiho, prećutno i gotovo tajno" odustalo od zakona jer je, kako navodi, istekao definisani zakonski rok do kada se nacrt zakona mora pojaviti u formi prijedloga.

Vukomanović je kazala da je rok za to istekao 3. maja, obzirom da je Poslovnikom o radu entitetskog parlamenta definisano da je predlagač odustao od zakona ukoliko se prijedlog zakonskog rješenja ne pojavi pred poslanicima u roku od šest mjeseci.

Zakon je u formi Nacrta usvojila Vlada RS na sjednici početkom oktobra prošle godine.

'Ni jedna više', poruke nakon ubistava i nasilja nad ženama u BiH
molimo pričekajte

No media source currently available

0:00 0:02:33 0:00

Poslanica PDP-a je istakla da, obzirom da Ministarstvo ćuti, ostaje da se nagađa zašto se odustalo od zakona. Kao mogućnost je navela i pojavu termina "femicid", po prvi put u zakonodavstvu u RS.

"To može biti sporni član zakona u kojem je upotrijebljen pojam femicid, protiv kojeg su pojedinci i određena udruženja i organizacije digli glas smatrajući da će narušiti tradicionalnu porodicu i diskriminisati muškarce u odnosu na žene, što nije tačno", rekla je Vukomanović novinarima u Banjaluci.

Ona ističe da se zakon "nije bavio sankcijama" nego "zaštitom žrtava nasilja i sprečavanjem nasilja u porodici".

Nakon što je usvojila Nacrt zakona, Vlada RS je u saopštenju između ostalog istakla da je "femicid prepoznat kao najteži oblik i posljedica nasilja prema ženama, kao svako lišenje života žene izvršeno, u potpunosti ili djelimično, zbog njene pripadnosti ženskom polu".

"Lišenju života žene – femicidu, u pravilu prethodi kontinuirano nasilje prema njoj i ovim zakonom se nastoji pravovremeno sistemski odgovoriti na pojedinačne oblike nasilja, žrtvi pružiti adekvatna zaštita, da nas fatalan ishod ne bi zatekao kao društvo", navedeno je tada iz Vlade.

Mirna Savić Banjac iz PDP-a rekla je na pres konferenciji da nije bilo namjera da se nacrtom zakona mijenja bilo šta u definiciji porodice, niti se ulazilo u mijenjanje definicije rodova, već je cilj bio isključivo rad na prevenciji i zaštiti od nasilja.

Ona podsjeća na poražavajuće brojke što se tiče femicida u BiH.

"Prošle godine u BiH je ubijeno deset žena uz sedam pokušaja ubistava. Od broja prijavljenih slučajeva nasilja u porodici, procesuirano je 35 odsto, u deset odsto su izrečene predviđene mjere. Skoro 1.500 žena i djece zbrinuto je u sigurnim kućama, a Vlada Republike Srpske se igra sa zakonima", kazala je Savić Banjac.

Kazala je da su oni htjeli da se u zakonodavstvo uvede pojam femicida, a da u sljedećim koracima bude okarakterisan kao zasebno krivično djelo. Dodala je da neće odustati od namjere da femicid bude tretiran kao teško ubistvo, sa propisanim kaznama do 45 godina zatvora.

Na bh. sudovima u zadnjih deset godina postoje 22 predmeta u kojima je žena žrtva ubistva, pokazuju podaci Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH.

Tokom 2023. širom zemlje organizovani su protesti protiv nasilja nad ženama sa pozivom na kriminalizaciju femicida, nakon što je Nermin Sulejmanović u Gradačcu, na sjeveru BiH, ubio svoju partnericu Nizamu Hećimović, te još dvije osobe.

Prema istraživanju Evropske organizacije za bezbjednost i saradnju (OEBS), tri od pet žena u BiH smatra da je nasilje uobičajena pojava u njihovim zajednicama, dok su četiri od deset žena iskusile psihičko, fizičko ili seksualno nasilje nakon navršene 15. godine života, od partnera ili drugih osoba.

XS
SM
MD
LG