Dostupni linkovi

Stanje u Gorskom kotaru – pod kontrolom


Ilustracija
Ilustracija
Gorski kotar je okovan ledom, nakon ledenih kiša koje su pale proteklih dana. Iako je situacija pod kontrolom, a temperature se dižu, još je mnogo naselja bez struje,a šteta od lomljenja drveća pod ledenim naslagama mjeri se u milijunima kuna.

„Takvo nevrijeme ni po pričanjima starijih nije zapamćeno! Znalo je biti u Fužinama ledenih kiša, ali – toliko lomova, toliko stupova, srušenih stabala… Pojedina brda, evo sada gledam Plasu i Sednjak, izgledaju kao da je prošao tajfun! Nijedno stablo nema vrh. A do 50 posto ih leži na podu.“

Tako je za RSE situaciju u svojoj općini opisao načelnik Fužina u jugoistočnom dijelu Gorskog kotara Marinko Kauzlarić, kojeg je naš poziv zatekao dok je pomagao u instaliranju još jednog agregata, jer struje još nema.

„Električne energije i dalje nema. Upravo sam tu pored jednog agregata koji snabdijeva energijom uži dio centra mjesta zbog trgovina, pošte, banke i ambulante. Kompletna naselja su nam bez električne energije.“

Ledena kiša kakvu se ne pamti polomila je 80 posto srednjenaponske i 50 posto niskonaponske mreže. Bez struje je između 6 i 7 tisuća ljudi, ali danas je na teren interventno izišlo i dodatnih 150 djelatnika Infrastrukture Hrvatskih željeznica i očekuje se da će do petka svi biti spojeni, makar provizorno.

„Uspjeli smo spojiti Moravice i Ogulin. Od Moravica simo prema Delnicama su dvije ekipe, od Delnica prema Fužinama tri ekipe, i na ovu stranu dolje prema Driveniku i Škriljevu još tri ekipe. Pravac Rijeka – Ljubljana je isto komplicirana stvar, jer je kod Slovenaca još veća katastrofa nego kod nas", kazao je član uprave HŽ-a Ivan Vuković.

Gorski kotar je obišao i ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.

„Ovo je velika elementarna nepogoda. Moramo pohvaliti ekipe koje bez obzira na rizike i potencijalne ozljede rade danonoćno. Ovdje su pozvane ekipe iz Rijeke, Pule, Siska, Gospića… Ukoliko nam vremenske prilike dopuste, u četvrtak dolaze Karlovčani, Šibenčani, Splićani… Čitava Hrvatske će doći pomoći Goranima da što prije osiguramo opskrbu. Agregate smo dovukli iz cijele zemlje!“

Grad Čabar ni danas nismo mogli dobiti telefonom, auto-cesta je cijelo vrijeme otvorena, ali za lokalne ceste se svakog dana, a pogotovo svake noći iznova vodi bitka. Kauzlarić opisuje kako to izgleda u Fužinama, koje su na 760 metara nadmorske visine.

„Svake smo noći iznova imali odrone i rušenja stabala, i radimo evo već peti dan isti posao – mi pilimo i čistimo, preko noći nam se sruši, ali – napredujemo!“

Na terenu su vatrogasci, Hrvatska gorska služba spašavanja (HGSS), interventna policija koja obilazi izolirane kuće, šumari… Situacija je nešto bolja na području grada Delnica. Za naš radio govori zamjenica gradonačelnika Katarina Mihelčić.

„Trenutačno su nam ostala još dva naselja koja su nam blokirana, i nadamo se da ćemo do kraja dana doći do tih stanovnika. Za sada je jedina komunikacija preko mobitela i SMS-a. na terenu je HGSS koji dostavlja namirnice onima kojima je to potrebno i koji trenutačno ne mogu doći ovamo, jer nemaju automobila. Baš je sada u tijeku jedna od tih akcija – dostavlja se lijekove i hranu u jednu kuću koja je udaljena od grada i ne može se do njih doći.“

Sredstva za saniranje šteta bit će zatražena i od Europske unije.
XS
SM
MD
LG