Dostupni linkovi

Preimenovanje ili brisanje bugarskih klubova u Sjevernoj Makedoniji


Skoplje, glavni grad Sjeverne Makedonije, 23.novembar 2021. Foto:AP
Skoplje, glavni grad Sjeverne Makedonije, 23.novembar 2021. Foto:AP

Rok za preimenovanje dva bugarska kluba u Makedoniji ističe sutra, prema novom zakonu o udruženjima koji osuđuje propagiranje fašizma.

Promenu imena je već zatražio klub „Car Boris Treći” u Ohridu, a li ne i od kluba „Ivan Mihailov” u Bitolju.

Dan pre isteka roka za promenu imena bugarskih klubova u zemlji, „Ivan (Vančo) Mihailov” i „Car Boris Treći”, predstavnici makedonskih Bugara na sastanku sa ministrom spoljnih poslova Bujarom Osmanijem, razgovarali su kako smiriti tenzije između Skoplja i Sofije, i kako unaprediti saradnju.

Ali nisu razgovarali o bugarskim klubovima, samo su ih pomenuli, izjavio je Đorđi Trendafilov iz Građanske demokratske unije (GDU), koji je danas bio u MIP-u zajedno sa Ljupčom Đorđevskim, predsednikom bitoljskog bugarskog kluba „Ivan (Vančo) Mihailov.

"Rekao je da su ponudili da posreduju u smirivanju tenzija jer u eksplozivnoj atmosferi nije moguće doneti racionalna politička rešenja”.

Trendafilov je rekao da bitoljski klub nije podneo zahtev za promenu imena i da će se žaliti višim sudovima i Strazburu.

Ali, to nije potvrdio predsednik bugarskog kulturnog kluba Đorđevski koji je na pitanje RSE o sastanku samo kratko prokomentarisao da je protekao u prijateljskoj atmosferi.

U Ministarstvu spoljnih poslova nije bilo predstavnika kluba "Car Boris Treći" iz Ohrida, ali su pre nekoliko dana podneli zahtev Centralnom registru za promenu imena i usaglašavanje sa novim Zakonom o udruženjima i fondacijama.

Predsednik kluba ne javlja se na pozive medija i za sada se ne zna koje će biti novo ime kluba.


Nakon otvaranja bugarskih udruženja i klubova u Makedoniji koji nose imena kontroverznih istorijskih ličnosti, Sobranje je donelo zakonske izmene kojima se osuđuje promocija fašizma i nacizma.

Izmenama je predviđeno da ubuduće neće biti moguće registrovati organizacije sa spornim nazivima. Već formiranim je dat rok od tri meseca da promene imena, koji ističe sutra, nakon čega bi trebalo da budu izbrisani iz Centralnog registra.

Zakonske izmene predložila je stranka VMRO DPMNE, a najglasnija je bila poslanica Rašela Mizrahi. Ona je odlučna da se preimenovanje klubova ne odnose na prava manjina u zemlji, uključujući i Bugare, već isključivo na antifašizam.

„Očekujem da se zakon poštuje. Rok za podnošenje zahteva za promenu je do sutra, ukoliko bitoljski klub nije podneo jedan, postoji rok od mesec dana da ministarstvo donese odluku o ukidanju kluba koji nije podneo takav zahtev“, kaže Mizrahi.

Istorijske ličnosti i događaji iz nedavne prošlosti različito se tumače u obe zemlje, što opterećuje odnose dve zemlje.

Vančo Mihailov, rodom iz Novog Sela u Štipu, bio je saradnik fašista u Drugom svetskom ratu, koji je tvrdio da su Makedonci Bugari.

Car Boris Treći vladao je Bugarskom od 1918. do 1943. godine, a za njegovo vreme 1941. Bugarska je postala saveznik nacističke Nemačke, koja je zauzvrat dobila teritorije, uključujući i deo današnje Makedonije.

Bugarska je skoro dve godine blokirala početak pristupnih pregovora Severne Makedonije sa EU zbog otvorenih etničkih, jezičkih i istorijskih razlika između dve zemlje, što je dovelo do zahlađenja njihovih odnosa.

Međutim, prošlog leta dve zemlje su postigle dogovor, na osnovu predloga tadašnjeg francuskog predsedavajućeg Evropskom unijom, prema kojem bi Sofija ukinula veto na otvaranje pristupnih pregovora Skoplja sa EU, pod uslovom da Severna Makedonija pristupi izmeni svog Ustava, uz uključivanje bugarske manjine koja živi u zemlji.

Prema poslednjem popisu stanovništva obavljenom 2021. godine u Severnoj Makedoniji, Bugari čine 0,19 odsto stanovništva zemlje, što zvanična Sofija osporava i smatra da je procenat Bugara u Severnoj Makedoniji mnogo veći.

XS
SM
MD
LG