Dostupni linkovi

Zašto se gradi crkva pored Memorijalnog centra "Potočari"?


Selo Budak, gdje se gradi pravoslavna crkva
Selo Budak, gdje se gradi pravoslavna crkva
Već duže vrijeme izgradnja pravoslavne crkve u naselju Budak, nadomak Potočara kod Srebrenice, izaziva podijeljeno mišljenje Srebreničana. Za jedne je lokacija sporna jer se nalazi u blizini Memorijalnog centra gdje su ukopani posmrtni ostaci ubijenih Srebreničana u genocidu, a za druge postoji opravdanje za gradnju takvog objekta.

Osim predstavnika udruženja žrtava, u cijeli slučaj se umiješala i politika. Istražujemo zbog čega je izabrana baš ta lokacija, te šta o njenoj gradnji misle oni koji tamo žive?

Miloš Milovanović, član Odbora za gradnju, pojašnjava zašto je izabrana baš ova lokacija:

„Lokacija je izabrana isključivo zbog toga što je to zemljište crkveno, i zato crkva nije trebala izdavajati nikakva sredstva. To je jedini razlog zbog čega je crkva na toj lokaciji.“

Osim što je crkva u blizini Memorijalnog centra, Suljo Čakanović, mještanin Budaka, navodi razlog protiv njene gradnje na ovoj lokaciji:

„Lokacija na kojoj je predviđena da se gradi crkva, na Budaku, nije adekvatna zbog toga što iritira druge i drugačije imajući u vidu da se u blizini te crkve nalazi masovna grobnica iz koje je ekshumiran 131 posmrtni ostatak.“

Opština Srebrenica nije željela izdati potrebnu dokumentaciju, ali je resorno ministarstvo Republike Srpske odlučilo drugačije, naglašava Ćamil Duraković, načelnik opštine Srebrenica:

„Kad smo iscrpili sve mogućnosti da riješimo taj problem, na kraju je ministarstvo, svojim grubim miješanjem u taj slučaj, donijelo jednu odluku kojom je poništilo naše rješenje o dobijanju dodjele građevinske dozvole i lokacijskih uslova.“

U Odboru za gradnju crkve smatraju relevantnom odluku resornog ministarstva.

Mladen Grujičić smatra da je ovo najpodesnija lokacija:

„Lokacija uopšte nije sporna, niti je sporno to mjesto. Prvi put kad sam čuo za tu lokaciju ja sam mislio da je to zaista blizu Memorijalnog centra, međutim, Memorijalni centar se ni s jedne tačke dvorišta te crkve ne vidi.“

Ovaj zaista minijaturni objekat, površine od nekih stotinjak kvadratnih metara, služiće za obavljanje vjerskih obreda stanovnicima kojima su crkve u Srebrenici i Bratuncu udaljene po pet, šest kilometara, dodaje Miloš Milovanović:

„Ima preko 250 porodica kojima je crkva u Srebrenici i u Bratuncu daleko i ukazala se potreba za izgradnjom crkve u Dugom Polju.“

Ćamil Duraković
Ćamil Duraković
Ako se ne pronađe kompromisno rješenje, Opština Srebrenica nikada neće legalizovati objekat koji se sada gradi, napominje Duraković:

„Sve ono što treba opština da izda, neće izdati za taj objekat, bez obzira o čemu bilo riječ. Nismo dali lokacijske uslove, nismo dali građevinsku dozvolu – tio je dalo ministarstvo. Na kraju upotrebnu dozvolu i sve to što slijedi, ukoliko se ovoj instituciji obrate, neće dobiti.“

Svojim primjerom, osamdesetogodišnji Izet Imamović pokazuje koliko treba biti tolerantan i uvažavati drugo i drugačije:

„Imam ključeve već 20 godina od kapale katoličke, koju čuvam i održavam. I ne smeta mi ništa. Idem i u džamiju, idem i u kapelu - mi moramo živjeti zajedno.“

******************
Program Pred licem pravde - Suđenja za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije pripremaju Radio Slobodna Europa i Institut za ratno i mirnodopsko izvještavanje (IWPR).

Svake nedjelje od 18.30 do 19.00 i od 22.30 do 23.00 sata - samo u našem radijskom programu i na internet stranici.
XS
SM
MD
LG