Dostupni linkovi

Brisel prijeti reduciranjem fondova za Mađarsku


Mađarski premijer Viktor Orban na samitu EU, u zgradi Evropskog vijeća u Briselu, Belgija, 15. decembra 2021.
Mađarski premijer Viktor Orban na samitu EU, u zgradi Evropskog vijeća u Briselu, Belgija, 15. decembra 2021.

Nakon višemjesečne istrage i uslijed zabrinutosti zbog rasprostranjene korupcije u Mađarskoj, Evropska komisija planira predložiti Evropskom vijeću da obustavi značajnu isplatu sredstava EU fondova namijenjenih za administraciju premijera Viktora Orbana.

Iako postoje sumnje u Orbanova obećanja o reformama, pretpostavlja se da bi Brisel mogao dati Budimpešti još jednu priliku da izbjegne gubitak milijardi eura, pišu svjetski mediji.

Suspenzija do 70 odsto

Izvršna vlast Evropske unije (EU) preporučit će obustavu milijardi eura namijenjenih Mađarskoj zbog problema s korupcijom, što bi bio prvi takav potez protiv premijera Viktora Orbana, napisao je Rojters (Reuters).

Predsjednica Evropske komisije (EK) Ursula fon der Lajen (Von der Leyen) rekla je u svom godišnjem govoru o politici u Evropskom parlamentu u srijedu, 14. septembra, da će suspendovati finansiranje za članice koje ugrožavaju demokratiju, posebno ističući korupciju.

Iako nije direktno spomenula Mađarsku, dvojica evropskih zvaničnika su u izjavi za Rojters kazali da se očekuje da će EK u nedjelju, 18. septembra, izdati preporuku za suspenziju do 70 odsto od 22,5 milijardi eura iz fondova namijenjenih Mađarskoj iz budžeta Evropske unije za 2021-2027.

Mađarska forinta i obveznice oslabile su ove sedmice nakon što su, dodaje Rojters, evropski poslanici osudili Orbana zbog ukidanja prava migranata, homoseksualaca i žena, kao i nezavisnosti medija, akademika i sudova.

Mađarski premijer Orban negira takve kritike, ali je pod pritiskom da obezbijedi sredstva za svoju oštećenu ekonomiju, pojašnjava Rojters i dodaje da je Budimpešta obećala da će osnovati agenciju za borbu protiv korupcije i više puta je ponavljala da se nada dogovoru sa Briselom.

Bilo kakvo smanjenje fonda bi bilo povrh otprilike šest milijardi eura iz odvojenog ekonomskog stimulansa za posljedica pandemije COVID-19 koji je bio namijenjen Mađarskoj, ali ga je Komisija blokirala zbog istih zabrinutosti za korupciju, napisao je Rojters uz napomenu da Brisel već dugo poziva na transparentnost, konkurenciju i odgovornost u mađarskim javnim nabavkama.

Prva zemlja pod istragom

Nakon što Evropska komisija formalizuje svoju preporuku o smanjenju sredstava za Orbanovu administraciju, članice EU će donijeti konačnu odluku u roku od tri mjeseca i biće potrebna kvalifikovana većina da bi prijedlog izvršne vlasti stupio na snagu, napisao je Blumberg (Bloomberg).

Mađarska je prva zemlja koja je podvrgnuta istrazi prema novim pravilima koja dozvoljavaju Evropskoj uniji da kažnjava članice koje potkopavaju njene finansijske interese. Komisija je provela mjesece istražujući eroziju vladavine prava tokom Orbanove vladavine koja traje više od decenije.

"Čak i ako nažalost danas nisam u poziciji da prijavim bilo kakav pozitivan razvoj događaja, nadam se da će tekući postupak dati mađarskim vlastima priliku da pruže adekvatne i odgovarajuće odgovore na izražene zabrinutosti", rekao je komesar EU za pravosuđe Didije Rejnders (Didier Reynders) 14. septembra u Evropskom parlamentu.

Orbanova vlada, koja je već izgubila pristup nekim fondovima dok očekuje ishode istrage, nada se da će iskoristiti više od 40 milijardi eura sredstava iz budžeta EU do 2027. godine. Nedavno je ponudila osnivanje agencije za borbu protiv korupcije i izmijenu niza zakona, uključujući zakone o javnim nabavkama, kako bi se ublažila zabrinutost Evropske komisije.

Komisija planira da predloži da lideri EU daju Orbanu vremena da ispuni svoja obećanja da će obuzdati korupciju, rekao je jedan od zvaničnika za Blumberg, naglasivši da će Mađarska imati mjesec dana da postupi po preporukama Brisela, ali taj rok može biti produžen.

Vrata kompromisa

Iako planira predložiti smanjenje fondova EU za Mađarsku jer su ustanovljeni ozbiljni problemi sa javnim nabavkama, za koje je Komisija zaključila da predstavljaju kršenje principa vladavine prava, Brisel i dalje otvara vrata kompromisu, ukazuje Politiko (Politico).

Otkako je došao na vlast prije više od dvanaest godina, Orban se suočava s kritikama grupa za građanska prava i međunarodnih institucija zbog podrivanja demokratskih standarda, dok je Brisel posebno zabrinut zbog zloupotreba javnih sredstava za bogaćenje ličnosti bliskih vladajućoj stranci Fidesz.

Evropska komisija se dugo sukobljavala s Budimpeštom oko pitanja korupcije, ali je aprilu, nakon što je Orban ostvario četvrtu ubedljivu pobjedu na izborima, prvi put pokrenula istragu koja bi mogao dovesti do toga da zemlja izgubi milijarde.

Ipak, ukazuje Politiko, Brisel je istovremeno spreman da prizna da su mađarske vlasti proteklih sedmica predložile niz reformi. Očekuje se da će Komisija usvojiti "veoma trezvenu i oštru procjenu nedostataka", ali postoji "potreba da se uzme u obzir da je Mađarska krenula u pravom smjeru i poduzela prve korake" ka reformama, rekao je jedan zvaničnik EU, koji je govorio pod uslovom anonimnosti.

Iako je Orbanova vlada najavila formiranje novog tijela za borbu protiv korupcije, kao i okvir za procjenu postupaka javnih nabavki, mađarske grupe civilnog društva dijele ozbiljnu zabrinutost oko toga da li će vladini prijedlozi zaista poboljšati njen učinak u borbi protiv korupcije.

Jačanje demokratije i jedinstva EU

Dugo zabrinuta zbog onoga što naziva erozijom vladavine prava pod Orbanom, EU smatra da je navođenje Orbana da promijeni kurs od vitalnog značaja za jačanje demokratije i jedinstva EU. Neuspjeh može razvodniti EU, ojačati polarizaciju ili čak ponovo pokrenuti razgovore o potencijalnom izlasku Mađarske iz Unije, ukazuje analiza Blumberga objavljena u Vašington postu (The Washington Post).

Od 2010., otkako je na vlasti, Orban je nastojao ograničiti prava manjina i nezavisnih institucija, dok mu je velika parlamentarna većina omogućila promjenu ustava koji su opozicioni kritičari osudili kao napad na demokratiju i ljudska prava. Također je pronašao saveznike u populistima u Poljskoj, Francuskoj i Italiji.

EU je pokušala riješiti probleme pravnim postupkom, ali Orban je uvijek pronalazio izlaz - odugovlačeći sa zahtjevima za promjenom. Evropski parlament je 2018. godine izglasao pokretanje istrage o vladavini prava protiv Mađarske zbog, kako je navedeno, "očiglednog rizika od ozbiljnog kršenja" demokratskih principa EU.

Novi pravni proces usvojen 2020. omogućava EU da potencijalno prekine finansiranje kada bi njeni finansijski interesi mogli biti ugroženi. Takozvani mehanizam uslovljavanja pokrenut je krajem aprila i EK je dat rok do kraja septembra iznese preporuku Evropskom vijeću.

Iako je u protekloj deceniji Orban bio vješt u nadmudrivanju institucija EU i dok njegova obećanja o reformama kritičari opisuju kao prazna, ovog puta, ističe se u u analizi, EU bi mogla da uslovljava isplatu novca stvarnom implementacijom bilo kakvih obećanja.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG