Dostupni linkovi

Kako olaksati prepoznavanje, prevenciju i lijecenje raka?


Strucnjaci su do sada uspjeli identificirati oko 200 razlicitih vrsta raka i potvrditi da su svi su uzrokovani promjenama u genetskom sastavu stanica ljudskog organizma. Istrazivanje tih promjena i onoga sto ih potice, vazan je dio procesa koji bi mogao dovesti do otkrica djelotvornog tretmana ovog tipa oboljenja, kaze Dr. Francis Collins, voditelj Odjela za genetiku pri americkom Nacionalnom institutu za zdravlje:

"Rak je genetsko oboljenje. Kada je 1986. pocela izrada genetske mape ljudskog organizama, to je ucinjeno na poticaj Renata Dulbeccoa, koji je godinama istrazivao nastanak kancerogenih oboljenja i vjerovao da je to najbolji put za otkrivanje nacina da se suzbije nastanak raka," kaze dr. Collins.

Stotine strucnjaka godinama su radile na izradi genetske mape ljudskog organizma i sada, kada je taj posao okoncan, moguce je prijeci na izradu detaljne mape genetske strukture stanica zahvacenih rakom.

Pilot programom bit ce obuhvaceno istrazivanje vise vrsta stanica raka uzetih od nekoliko stotina pacijenata koje ce potom biti uporedjene s genetskom mapom zdravog ljudskog organizma kako bi se ustanovilo do kakvog je tipa promjene doslo i sto ju je izazvalo.

Kod nekih vrsta raka vec su opazene i zabiljezene specificne genetske promjene koje nastaju na oboljelim stanicama. Radi se o najcescim vrstama karcinoma dojke, jajnika i pluca, a americki strucnjaci namjeravaju istraziti i druge tipove raka.

Cilj ovog projekta je olaksati prepoznavanje, prevenciju i lijecenje kancerogenih oboljenja, kaze za Radio Slobodna Evropa Dr. Mark Guyer direktor jednog od istrazivackih timova koji djeluju pri Nacionalnom intitutu za zdravlje:

"Ovo je pokusaj da se razvije potpuno razumjevanje svih genetskih faktora koji doprinose nastanku svake vrste raka. Ocekujemo da cemo, jednom kada shvatimo sto uzrokuje njegov nastanak, biti u stanju razviti nove terapije, nove strategije za prevenciju i znatno bolju i djelotvorniju tehnologiju za otkrivanje bolesti", kaze dr. Guyer.

Uz sve pomenute, za ovo je istrazivanje od presudne vaznosti jos jedan faktor, a to je vrijeme. Koliko ce se morati cekati na razvoj novih terapija?
Ne dugo, kaze dr. Guyer. Prvi rezultati istrazivanja mogli bi se vrlo brzo primijeniti na uredjaje za dijagnostiku:

"Lijecnici ce moci lakse ustanoviti od kakve vrste raka pacijent pati i kakve se terapije mogu primijeniti za njegovo lijecenje. To bi se moglo dogoditi vec za nekoliko godina. No, sto se tice glavnog pitanja koje nas sve zanima – kada cemo pronaci lijek protiv raka - mislim da ce proci jos vremena prije nego li se to dogodi", kaze dr. Mark Guyer, iz americkog Nacionalnog instituta za zdravlje.
XS
SM
MD
LG