Dostupni linkovi

Sudstvo je najslabija karika


Komentarišući izjavu predsjednika crnogorskog Parlamenta Ranka Krivokapićam, koji je sudove kritikovao zbog blage kaznene politike i ustvrdio da se pojedine sudije ponašaju nestručno i nezakonito, podgorički advokat Radomir Prelević kaže da je postojeća kaznena politika usklađena sa međunarodnim standardima i da je kao takvu ne treba kritikovati. Prelević kaže da svako ko želi reforme mora biti svjestan činjenice da je kvalitet rada sudova uslovljen sistemskim pretpostavkama koje stvara politička elita:

«Tako da, kad se govori o spremnosti sudstva da na odgovarajući način funkcioniše, onda mislim da treba najviše govoriti upravo o onim elementima koji zavise od zakonodavne i izvršne vlasti, a koji bi rezultirao jednom potpunom efikasnošću ili visokom efikasnošću sudova.“

Podsjetimo. Predsjednik crnogorskog Parlamenta Ranko Krivokapić je, u izjavi podgoričkim «Vijestima», preporučio podgoričkim sudovima da preispitaju kaznenu politiku i utvrde koje su to sudije koje „u kontinuitetu donose odluke koje ne zadovoljavaju kriteriijum struke i krivičnog zakona“. Sudija Osnovnog suda Ana Vuković kaže da je kaznena politika od velike važnosti za suzbijanje kriminala, ali da je mnogo više od toga zabrinjava što pojedina najteža krivična djela uopšte ne dobijaju sudski epilog:

«Ovo kažem jer su brojna ubistva ostala nerazriješena što, svakako, može samo da ohrabruje kriminal, a posebno organizovani kriminal, jer takva ubistva su imala samo tzv. predkrivičnu fazu postupka, a u posljednje vrijeme se govori onako javno od strane visokih zvaničnika o postojanju organizovanog kriminala u našoj zemlji, a, takođe, ako to dovedemo u vezu sa sudskim postupcima mi još uvijek nijesmo imali nijedan okončan sudski postupak za krivično djelo iz oblasti organizovanog kriminala.“

Reagujući na sve češće kritike na rad sudova, Vuković kaže da je država i do sada imala odriješene ruke da provjerava stručnost i profesionalnost sudija:

«Čim postoji sumnja u objektivnost, odnosno nepristrasnost i kvalitetan rad sudija, tu sumnju treba i provjeriti i zna sve šta je na nadležnim državnim organima. Samo postojanje takve sumnje u rad nekih sudija nalaže državi da uzme stvar u svoje ruke i da provjeri te sudije, što ne vidim da je neki problem. Mi se ne možemo uvijek zaklanjati iza toga da se radi o krivičnim djelima koja su teško dokaziva.“

U državi koja ne počiva na pravnim i demokratskim načelima nemoguće je za takvo stanje optužiti samo jedan segment društva, kaže za naš program visoki funkcioner Narodne stranke Dragan Šoć:

«Mislim da je ta priča, u kojoj se apostrofira sudstvo, pokušaj da se ogorčenost društva prebaci na sudstvo i da se praktično svi drugi elementi toga sistema operu. Ne može sudstvo da bude drugačije nego što je ukupna i, prije svega, izvršna vlast i oni drugi segmenti društva. Jer, na kraju krajeva, gdje se vrši ta selekcija sudova, ko je taj koji utiče na izbor sudija, zašto se te sudije ne razrješavaju? Sve su to pitanja na koja bi morao da odgovori onaj ko tako snažno apostrofira sudstvo i eventualno kaznenu politiku.“
XS
SM
MD
LG