Dostupni linkovi

Na kraju mandata prekršen Ustav


Nakon što je Vlada Srbije odlazećeg premijera Vojislava Koštunice usvojila uredbu kojom je do kraja juna produženo privremeno finasiranje budžeta, budući da još nema izgleda za dogovor o formiranju nove vlade, predsednik Srbije Boris Tadić ocenio je da je reč protivustavnom i protivzakonitom postupku i da je potrebno hitno sazvati sednicu Skupštine koja bi to ispravila. Ministar za ekonomske odnose sa inostranstvom Milan Parivodić međutim kaže da usvajanje uredbe omogućava normalno funkcionisanje države i nakon 31. marta kada ističe prethodna odluka o privremenom finansiranju. O upozorenjima da se radi o nezakonitoj uredbi Parivodić kaže:

„Čak i kad bi rekli da je nezakonito, što ja mislim da nije, jer i pored samih pravnih osnova postoji opšti pravni princip koji se zove ,postupanje u krajnjoj nuždi‘, to je opšte pravno načelo. Znači, nadležni državni organi su dužni da obezbede funkcionisanje države.“

S druge strane, kandidat Demokratske stranke za premijera Srbije, Božidar Đelić, ističe da je ta stranka zvanično zatražila od Ministarstva finansija izveštaj o stanju javnih finansija u 2007. godini. On dodaje da poštovanje zakonitosti u javnim finansijama predstavlja osnov demokratije. Đelić, takođe, ističe da ova situacija može dovesti do opasnog presedana da neka buduća vlada troši novac bez ikakve kontrole i navodi da je novom uredbom vlade predviđena prevelika potrošnja:

„Pola milijarde evra predviđenih ovom uredbom je previše. Ne radi se uopšte o platama i penzijama. Okvir od 246 milijardi dinara je apsolutno dovoljan da se pokriju plate, penzije i svi redovni izdatci naše države. Međutim, ovih 500 miliona evra više je, po svemu sudeći, upotrebljeno da se pokrivaju neki dugovi. Dugovi koji su napravljeni u putnoj industriji, dugovi koji su napravljeni u nekom prethodnom periodu, naročito tokom predizborne kampanje. Možda se tu nalazi neki novac za neke druge namene.“

U međuvremenu i novi pokušaj da se u toku dana zakaže sednica parlamenta, na kojoj bi bio izabran predsednik Skupštine i izmenjen Zakon o budžetskom sistemu kojim bi na pravni način regulsao privremeno finasiranje, završen je bez konkretnog zaključka. Šef poslaničke grupe Demokratske stranke Srbije, Miloš Aligrudić, kaže da sutra, najverovatnije, neće biti sednice Skupštine, kako su predložili DS i G17 plus, iako DSS nema ništa protiv da se pronađe rešenje za usvajanje izmena zakona koji reguliše trajanje privremenog finansiranja. On pojašnjava da izbor predsednika Skupštine ne može da se izdvoji iz razgovora o konačnom konstituisanju parlamenta i izboru vlade. Nešto ranije, kada je DS predložila da predsednik parlamenta bude poslanica ove stranke Milena Milošević, Aligrudić je kao prepreku naveo upravo proceduralne razloge, odnosno nezakazivanje sednice Skupštine:

„Za tu proceduru je neophodno da se zakaže sednica. Znači, vraćamo stvar na sam početak priče. Koliko god neko ime ili neka ideja senzacionalno zvučala, ja nisam sklon da padnem na senzacionalnu vest, nego razmišljam o tehničkim potezima kako realizovati proceduru. To je ono što je za mene tu bitnije.“

Zamenik predsednika Demokratske stranke, Dušan Petrović, kaže da će ovakva situacija otežati pregovore o formiranju Vlade Srbije i podvlači:

„Sva odgovornost je na demokratskoj stranci Srbije, na predsedniku vlade Vojislavu Koštunici i sve loše posledice potpuno padaju na teret ove stranke i gospodina Koštunice.“

Ekonomski ekspert Miroslav Prokopijević smatra da u usvajanju uredbe kojom se produžava privremeno finasiranje, postoji i politička kalkulacija, budući da je neizvesno na koji način će se okončati pregovori o formiranju vlade:

„Neko je hteo da zadrži opciju i da sutra ima koaliciju sa Radikalima ili ne znam sa kim drugim. Zakonito rešenje je postojalo. Namerno se ide na nezakonito. Nezakonito se sastoji između ostalog i u tome što se zakon derogira nižim, podzakonskim aktom – uredbom vlade.“

Šta na posletku o svemu misle privrednici? Uredbu o privremenom finansiranju budžeta za naš program kometariše generalni direktor Valjaonice bakra Sevojno, Dragan Subotić:

„Donositi takva rešenja je neozbiljno, čak i da ima ustoličenje u zakonu. Sevojno je jedna od retkih firmi koja je imala hrabrosti da javno kritikuje jednu pogubnu politiku, koja će možda nekome na kratki rok izgledati dobro, ali sam siguran da su, uz ovakvo ponašanje, ova država i ova privreda dugoročno gubitnik.“
XS
SM
MD
LG