Dostupni linkovi

Podrška Glavašu iz HDZ-a


Umjesto da Branimir Glavaš, kojeg se u dva postupka sumnjiči za ratne zločine nad srpskim civilima u ratnom Osijeku početkom devedesetih, ostane u pritvoru zbog toga što mu se na teret stavljaju vrlo ozbiljna kaznena djela, voljom HDZ-ove većine u Saboru on će uskoro izići iz pritvora. Naime, u jednom od postupaka pred završetkom je ispitivanje svjedoka, pa više neće biti opasnosti da on utječe na njih, što je bio razlog za aktualno određivanje pritvora. Ova HDZ-ova promjena pozicije imat će niz negativnih posljedica, upozorava nezavisni zastupnik Ivo Banac:

„Ova odluka će biti protumačena, ne samo ovdje nego mnogo šire, kao debakl hrvatske politike. Htjeli vi to ili ne, ovo će biti protumačeno na način da u hrvatskoj vladi nema dovoljno snage da se nosi s pitanjem pravne sigurnosti. I to je za ovu vladu vrlo loše, a za Hrvatsku još više.“

Ne možemo Glavaša, koji je samo osumnjičen za ratne zločine, držati u pritvoru, kada neke koji su u Osijeku već prvostupanjski osuđeni za ratne zločine puštamo da rješavanje žalbe čekaju na slobodi, bio je HDZ-ov argument. Ovakvim ujednačavanjem sudske prakse ne bavi se Sabor, već Vrhovni sud, upozorava pravni ekspert i zastupnik na listi SDP-a Ivo Josipović:

„Bojim se da je ovo bio jedan dosta zvučan šamar pravosuđu i da ćemo sa malo autoriteta moći ubuduće u parlamentu govoriti o neovisnosti pravosuđa.“

Odvjetnik i pravni ekspert Goran Mikuličić na ovom tragu pita – može li Sabor, nakon što je jednom dao suglasnost za pritvaranje Glavaša, sada uskratiti suglasnost, iako se radi o istom predmetu i istom osumnjičeniku, ali po drugom osnovu:

„Jer on je već rekao – mi skidamo imunitet radi određivanja pritvora po točki dva. E sad kad tužilac predlaže točku četiri, onda oni vele – pod točki dva može, ali po točki četiri ne može. To je sad već ingerencija ulaska u sudbenu vlast.“

I predsjednik Hrvatskog helsinškog odbora Žarko Puhovski u izjavi za naš radio kaže kako je jučerašnjim zadiranjem Sabora u ovlasti sudova povrijeđeno temeljno ustavno načelo diobe vlasti:

„Politički razlog za to jeste činjenica da se HDZ osjetio oslabljenim na desnom krilu i da se htjelo pokušati dati do znanja da HDZ nije sasvim napustio patriotsku orijentaciju. Nekoliko dana ranije je bio sastanak s generalima koji na to isto upućuje. A onda su počeli zvoniti telefoni iz Bruxellesa i drugih gradova upozoravajući na to da je uhićenje Glavaša bilo jako pozitivno ocijenjeno i da bi njegovo puštanje moglo biti negativno ocijenjeno.“

Po procjeni profesora Puhovskog, premijer Sanader je uzeo time-out od 48 sati za odluku:

„Uvjeren sam da će na koncu odlučiti to da prihvaćaju pritvor zbog mogućeg uticaja na svjedoke, ovo što već imaju, i pritvor koji traže iz Osijeka a ne drugi pritvor iz Zagreba. To će, ja mislim, na koncu biti kompromis jer se u Osijeku može lakše postići, raznim intervencijama, da sud od tog pritvora nakon nekog vremena odustane.“

Urednika i komentatora „Feral Tribunea“ Marinka Čulića, događanja s Glavašem i njegovim štrajkom glađu podsjećaju na događanja oko pokojnog haškog optuženika generala Bobetka:

„Jedina konstanta su generali, koji su onda nasrtali na Račana, a sad nasrću na Sanadera. Sanader mi tu izgleda slab i kolebljiv kao Račan i ono vrijeme, i odustaje s otprilike istim motivima, iz straha da se optuženiku u onom slučaju, odnosno osumnjičeniku u ovom slučaju nešto ne dogodi. Jer ako umre, to je onda potencijalna eksplozivna situacija.“

Kako god bilo, Glavaš je još u pritvoru, preciznije – zbog štrajka glađu – u bolnici za osobe lišene slobode u Zagrebu. Glasanje koje bi ga dovelo na slobodu najavljeno je tek za sutra. Osim ako se – opet – ne pojave neki novi momenti.
XS
SM
MD
LG