Dostupni linkovi

Server: Očekujem da Generalna skupština podrži odluku MSP


Daniel Serwer
Daniel Serwer
Daniel Serwer, direktor Balkanske iniciative za mir i stabilnost u vašingtonskom Institutu za mir, ocenjuje za RSE da bi nakon savetodavnog mišljenja Medjunarodnog suda pravde o Kosovu po Srbiju bilo kontraproduktivno insistiranje na dosadašnjoj strategiji prema Kosovu.

Serwer:
Čini mi se da je Beogradu sada više nego ikad nužno da preispita svoj dosadašnji stav prema Kosovu. Temelj tog stava zasnivao se na premisi da je kosovska unilateralna deklaracija nezavisnosti nelegalna, a taj temelj je na Međunarodnom sudu pravde upravo srušen. Otuda smatram da je odzvonio čas da se ta pozicija i dalje gura, a izgleda da Beograd upravo to namerava. Mislim da bi u novonastaloj situaciji trebalo postaviti pitanje: šta je sada u najboljem srpskom interesu? Očigledno je da u zemlji postoji podela u odgovoru na to pitanje. Jedni smatraju da treba činiti sve što je nužno da se što pre stigne do Evropske unije…

RSE: Da li Tadića vidite u toj grupi?
Serwer: Pa, to je pomalo nejasno, iskreno da vam kažem. Predsednik kao da je razapet u toj vrlo dramatičnoj podeli na dva suprotstavljena bloka. Da podela postoji svedoči Tadićevo insistiranje na postizanju nacionalnog jedinstva između onih koji bi što brže u Evropsku uniju i onih koji prioritet daju pitanju Kosova. Vreme je, međutim, da se između ovih dveju opcija napravi nedvosmislen izbor.

RSE: Šta očekujete da će se dogoditi na zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija u septembru?
Serwer: Očekujem da će Generalna skupština pozdraviti odluku Međunarodnog suda pravde i uputiti poziv Beogradu i Prištini da otpočnu razgovore o tehničkim pitanjima. Za te razgovore zaista je već krajnje vreme. Rat je odavno završen i mora se otvoriti dijalog o problemima koji ometaju normalan život građana Kosova. Beograd ne može uveriti nikoga da održava dobru regionalnu saradnju ako bude odbijao da udje u te razgovore sa Prištinom. Siguran sam da će taj korak Srbija mnogo lakše preduzeti ako zaista prepozna da joj je Evropska unija najpreči prioritet.

RSE: Šta bi to po vašem mišljenju bilo u najboljem interesu Srbije, kakav stav prema Kosovu treba da zauzme?

Serwer
: Mislim da bi najbolje bilo da Beograd više ne pokušava da upravlja Kosovom jer bi to bilo jednostavno nemoguće, a ukoliko je zainteresovan za podelu, mora se zapitati zašto ideja podele Kosova kod svih drugih izaziva zabrinutost i strah. Odgovor je u činjenici da bi to bila podela na etničkoj osnovi i da bi stvorila probleme u drugim delovima Balkana, posebno u Makedoniji i Bosni. Znate, Srbija je u poslednjim godinama zaista pokazala da je izvoznik stabilnosti, pa se postavlja logično pitanje kakav interes bi imala da sad napravi zaokret koji bi je učinio izvoznikom nestabilnosti. A upravo u to Srbija reskira da se pretvori ukoliko nastavi da radi na projektu teritorijalne podele. Beograd, razume se, ima i legitiman interes i legitimno pravo na reč u oblastima kao što su položaj kosovskih Srba i zaštita srpskog religijskog i kulturnog nasleđa na Kosovu i ta prava mu niko ne može dovesti u pitanje. Dakle, fokus Srbije treba da bude na zaštiti tih interesa, a ne na podeli teritorije koja ne bi donela ništa drugo do destabilizaciju.

*****
Mogu vas interesovati i ovi tekstovi:
EU Beogradu i Prištini nudi dijalog, BiH dobija "beli šengen"
Veler: Srbija sebi namestila autogol

Predlog rezolucije Generalnoj skupštini UN-a o Kosovu

Integralni tekst prvobitnog Predloga rezolucije Generalnoj skupštini UN-a

"Generalna skupština, rukovođena principima sadržanim u Povelji Ujedinjenih nacija, imajući u vidu svoje funkcije i ovlašćenja na osnovu Povelje Ujedinjenih nacija, podsećajući na svoju Rezoluciju 63/3 od 8. oktobra 2008, svesna da nije postignut dogovor između strana o posledicama jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova od Srbije, vodeći računa o činjenici da jednostrana secesija ne može biti prihvatljiv način za rešavanje teritorijalnih pitanja,

1. prima na znanje Savetodavno mišljenje Međunarodnog suda pravde doneto 22. jula 2010. godine o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom,

2. poziva strane da pronađu uzajamno prihvatljivo rešenje za sva otvorena pitanja putem mirnog dijaloga, u interesu mira, bezbednosti i saradnje u regionu,

3. odlučuje da uključi u privremeni dnevni red 66. zasedanja tačku pod nazivom: "Dalje aktivnosti posle donošenja savetodavnog mišljenja Međunarodnog suda pravde o tome da li je jednostrano proglašenje nezavisnosti Kosova u skladu sa međunarodnim pravom".
XS
SM
MD
LG