Tanja Topić, politička analitičarka iz Banja Luke, za ‘Zašto?’ objašnjava zbog čega u BiH nema konsenzusa oko pristupanja NATO savezu i kakva je pozicija i uloga Rusije po tom pitanju.
- Volja
Ja bih kočnicu pristupanja Bosne i Hercegovine NATO-u svakako vidjela u političkoj prirodi, s tim da bih morala napomenuti da je ranije postojao konsenzus svih političkih aktera koji su u Bosni i Hercegovini sudjelovali u vršenju vlasti.
Međutim, neki od tih aktera su svoje stajalište glede ovog pitanja radikalno izmjenili.
Znači, problem je nedostatak političke volje što nije ništa novo za Bosnu i Hercegovnu.
- Pravac
U pozadini ovoga stoji činjenica da se aktuelno političko rukovodstvo iz Republike Srpske u zadnjih nekoliko godina isključivo orijentiše prema Srbiji.
Pogled zapravo nije uprijet u pravcu integracije i učlanjivanja Bosne u Hercegovine u ovu organizaciju već se gleda u pravcu Beograda.
- Element
Teško mogu predvidejeti kako bi se ponašale političke partije koje čine Savez za promjene (kojeg predvodi Srpska demokratska stranka) u trenutku kad bi preuzeli vlast glede ovog pitanja.
Ono što jeste činjenica je da se ove političke partije sada ponašaju na vrlo sličan ili identičan način kada je riječ o ovom pitanju kao i vladajuće stranke u Republici Srpskoj.
Isto tako se gleda na Beograd i često se poteže kao jedan vrsta argumentacije NATO bombardovanje SRJ i to je onaj element oko kojeg se jednostavno drže sve političke partije iz Republike Srpske bez obzira da li su na vlasti ili su u opoziciji.
- Pozicija
Na put kojim je Crna Gora išla ka članstvu u NATO-u iz perspektive Republike Srpske nije se gledalo baš blagonaklono.
Čini mi se da se prije svega zastupala i podržavala ona pozicija koja je dolazila iz Rusije koja je predstavljala jednu vrstu protivljenja učlanjenju Crne Gore u NATO.
- Uticaj
Rusija sasvim sigorno nastoji spriječiti zemlje sa prostora bivše Jugoslavije da postanu članice NATO-a.
To smo vidjeli očito na primjeru Crne Gore i Makedonije tako da mislim da će to nastojanje ići i kad je riječ o Bosni i Hercegovini i ono će se ispoljavati preko uticaja preko Republike Srpske.
- Ćorsokak
Mislim da su političke pozicije političkih aktera koji vladaju ovim prostorom zadnjih deset godina zacementirane. Ti pogledi i te politike su dijametralno suprotni i isključivi.
Bosna i Hercegovina kao da se vještački održava u životu i na aparatima bez imalo volje političkih aktera da naprave jednu vrstu kompromisa
Ako niste spremni za kompromis, znači da BiH može dugo vremena tapkati u jednom ćorsokaku, što savršeno odgovara političkim elitama.