Dostupni linkovi

Na more odmah, u Evropu za 100 godina


Predstavnici izvršne i zakonodavne vlasti u BiH na svim nivoima otišli su prvoga augusta na kolektivni godišnji odmor.
Brojne probleme u državi ostavili su da rješavaju u jesen.

Damir Mašić zastupnik SDP-a BiH u federalnom Parlamentu smatra da je učinak predstavnika građana u prvih sedam mjeseci bio krajnje skroman:

„Vladajuća parlamentarna većina i ministri su otišli na godišnje odmore, nakon što su građanima onemogućili da dobiju pasoše i registarske tablice, kako bi i oni mogli otići na godišnje odmore. Bilo bi zanimljivo samo saznati gdje, kako i čime misli ministar civilnih poslova Safet Halilović otići na godišnji odmor, kad je njegovo ministarstvo građanima apsolutno ograničilo kretanje i ni najmanje nije snosilo odgovornost nakon toga. Niko ne odgovara zato što su toliki redovi, zato što su ljudi toliko dugo čekali na te pasoše, zato što pasoši nisu stigli na vrijeme, iako se pasoši nisu mijenjali, iako su pasoši isti kao i unazad dvije - tri godine. Što se SDP-a tiče, najbolje bi bilo da se vladajuća parlamentarna većina zajedno sa Vijećem ministara i zajedno sa svim ministrima i ne vrati sa godišnjih odmora!“

Nakon sedmomjesečnog rada, poslanici Narodne skupštine RS otišli su na godišnji odmor. Većina poslanika kaže da će odmor provesti na jadranskoj obali.

Poslanik DNS-a Drago Kalabić:

„Moja je želja da odem na crnogorsko primorje, a i plan je da tamo idem, ali nisam još ništa precizno dogovorio. Ja sam u toku godine vrlo malo sa porodicom; za moju suprugu i moje troje djece tih sedam dana je jedinstvena prilika da bar malo negdje budemo zajedno.“

Šef Poslaničkog kluba SDA Tarik Sadović:
„Otići ću, ako Bog da, na hrvatsko primorje gdje moj punac ima jednu skromnu vikendicu i gdje ja tradicionalno provodim svoj godišnji odmor uz gradele i kupanje.“

Iako svako ima pravo na godišnji odmor, postavlja se pitanje da li su ga poslanici i zaslužili. U prvoj polovini godine Narodna skupština je usvojila svega devet novih zakona.

Poslanik SNSD-a Igor Radojičić ističe da je rad Skupštine posebno nezadovoljavajući od 15. februara, kada je izabrana vlada na čelu sa premijerom Perom Bukejlovićem:

„Nismo imali odgovarajući tempo rada Vlade, a shodno tome ni Narodne skupštine. Od izbora nove vlade, pa u narednih pet mjeseci, mi smo imali usvojena samo četiri zakona, tako da to sve skupa ne odgovara dignitetu jednog Parlamenta.“

Ako se pogledaju iskustva zemalja koje su nedavno primljene u Evropsku uniju, poput Slovenije, onda ovakvim tempom usvajanja zakona BiH bi mogla ući u Uniju tek za nekih 100 godina, kaže Zdravko Jotanović, poslanik Demokratske patriotske stranke:

„Oni su godišnje usvajali po 900 zakona, da bi došli do onoga što se danas zove Evropska unija. Ja ne znam kako će taj proces da ide na nivou entitetskih parlamenata, odnosno Savjeta ministara i Predstavničkog doma. Po našim pretpostavkama ima oko 4.000 zakona da se usvoje da bi BiH došla do aplikacije za EU, odnosno do punopravnog članstva u EU.“

Rad Parlamenta u ovoj godini ne može dobiti prolaznu ocjenu, smatra i Tarik Sadović:

„Narodna skupština je mogla daleko više raditi, mogla se češće sastajati, morala je efikasnije rješavati goruća pitanja penzionera i armije nezaposlenih ili makar ulijevati nadu, ako se na neki način nisu mogla donijeti rješenja koja bi radikalno nabolje popravila stanje.“

Drago Kalabić, poslanik DNS-a, kaže da se od aktuelnih vlasti u BiH i RS ništa bolje i ne može očekivati:

„Priča o Velikoj Srbiji i EU ne ide zajedno. Priča onih koji su pričali o islamskoj BiH i EU ne ide zajedno. Ne mogu nas oni koji su 91. godine nosili kamu u ustima i pitali koga treba zaklati, sada tako brzo i ekspresno da uvedu u Evropu. Pa nije ta Evropa naivna! Ova vlada nema šanse ni do Trbovlja da stigne sa određenim projektima, a kamo li da priča o onome šta traži Brisel. Trebaju nam određeni ekspertni timovi sa mladim stručnim ljudima, koji bi znatno brže to uradili. Ovdje imate pola ministara koji ne razumiju stvari, ne znaju o čemu se radi.“

Većina poslanika mišljenja je da bi svi bh. parlamenti morali raditi i više i efikasnije, ukoliko žele da uvedu BiH u EU.
XS
SM
MD
LG