Dostupni linkovi

SPC odbija ukloniti crkvu na Rumiji


Iako odbija da ukloni metalnu crkvu postavljenu na planini Rumija, vjekovnom hodočašću svih konfesija, i prijeti da to može imati posljedice po mir u Crnoj Gori, Srpska pravoslavna crkva ne spori da od nadležnih, odnosno Ministarstva za uređenje prostora, nije pribavila dozvolu.To je za Radio Slobodna Evropa ovako obrazložio advokat Mitropolije Mlađen Mićović:

«Postavlja se prosto kao neko osnovno pitanje da li je to jedini objekat u ovoj državi koji je postavljen bez dozvole vlasti.“

RSE: Da li insistiranje da Crkvi ne treba dozvola znači da je, po Vama, Crkva iznad zakona? Zar nije upravo Crkva ta koja bi trebalo da postavlja primjer građanima?

MIĆOVIĆ: Nipošto. Crkva inače nije iznad zakona, ali mora se imati u vidu neko elementarno pravilo da se Crkvi u svakom civilizovanom društvu nekako udovoljava tim zahtjevima da podiže svoje hramove.

Sličnu argumentaciju ima i visoki funkcioner Srpske narodne stranke, Budimir Aleksić, koji tvrdi da Srpska pravoslavna crkva ima pravo da gradi na crkvištu, te da je država kriva što Crkvi zakonom nije vratila njenu imovinu:

«Crkva na Rumiji je podignuta na crkvištu, a po prirodi stvari znači da je ona na onom što je nekad bilo crkveno i treba da bude crkveno i da ostane crkveno, a ne da se insistira na komunističkom revolucionarnom nasilju, kojim je oduzeta crkvena imovina.“

Na drugoj strani, predsjednnik Udruženja pravnika Crne Gore Stanko Marić nema dilemu:

«To je direktno sukobljavanje sa pravnim poretkom, sa državom, sa vrijednostima koje svaka država mora i treba da štiti.“

Na pitanje da li se Srpska pravoslavna crkva, imajući u vidu situaciju sa crkvom na Rumiji, pokušava staviti iznad pozitivno pravnih propisa države, odgovore i pored nekoliko pokušaja nijesmo mogli dobiti od nekoliko pozvanih advokata i pravnika bliskih prosrpskim opozicionim strankama, uz različita obrazloženja. Funkcioner Socijaldemokratske partije Branislav Radulović, na drugoj strani, podsjeća da nije prvi put da Srpska pravoslavna crkva bez dozvole izvodi razne radove na crkvenim dobrima, od kada se mitropolit Amfilohije nalazi na njenom čelu u Crnoj Gori:

«Tada je propušteno da se zaustave sve devastacije oko Ostroga, oko Beške, oko Vlaške crkve. U Vlaškoj crkvi danas na podu nalazi se mermer koji je kao u hotelu 'Hilton', kao u Berlinu i tako dalje. Prosto nevjerovatne stvari se dešavaju u Crnoj Gori.“

Radulović priznaje da je, između ostalog, vlast sama kriva zbog takvog ponašanja Crkve:

«Kada je država devedesetih godina više nego 'kroz prste' gledala gospodinu Radoviću, kroz sve one radnje koje su nelegalne, nezakonite i suprotne i crkvenim, božijim i ljudskim zakonima.“

Upravo na toj odgovornosti države za pokušaj Crkve da se stavi iznad pozitivno pravnih propisa države insistira predsjednik Savjeta Grupe za promjene, Svetozar Jovićević. On podsjeća da je nekad jedinstvena, a potom i sadašnja Demokratska partija socijalista, donedavno zarad političkih poena taktizirala sa mitropolitom Amfilohijem:

«Da podsjetim, naravno, do šurovanja jedinstvenog DPS-a i ovog DPS-a, i sa gospodinom Amfilohijem, pa do kompromitantnih posjeta jednoj tako dosta spornoj ličnosti kao što je Filaret i tako dalje. Čim vi pravite, čim vlast i politika pravi takve kompromise, onda su rezultati više nego uočljivi, onda vi ne možete slijediti svoje sopstvene principe ili to možete vrlo teško.“

Stanko Marić:

«Neophodno je da državni organi, beskompromisno, u skladu sa zakonom, ono što je nezakonito uspostavljeno, u skladu sa zakonom, i uklone.“
XS
SM
MD
LG