Dostupni linkovi

Korupcija i privredni kriminal rak-rana privrednog razvoja


Privredni kriminal i korupcija koju predvode organizovane grupe je rak rana koja ometa i ometa ce ekonomski razvoj Kosova, smatra medjunarodni tuzilac Andrea Venegoni, strucnjak za privredni kriminal tokom jedne rasprave o izazovima ekonomskog i drustvenog razvoja Kosova.
Jos u prvim mesecima mog rada na Kosovu susreo sam se sa razlicitim oblicima privrednog kriminala na Kosovu, kaze tuzilac Venegoni.

“Ja sam odmah shvatio da je prisustvo korupcije i organizovanog kriminala rak rana koja ometa razvoj i ekonomski napredak Kosova”, rekao je Andrea Venegoni, koji smatra da vecina zvanicnika koji imaju pozicije u vlasti pokusavaju da o toga imaju licnu korist, trazeci mito, dok u slucajevima kada im se nudi oni to ne odbijaju.

Venegoni je rekao da na Kosovu ima korupcije i privrednog kriminala, zloupotrebe i prevara koje se povezuju sa aktivnostima velikih kompanija i u procesu privatizacije, dok zloupotreba sredstava budzeta i javnih preduzeca je normalna pojava na Kosovu, smatra on.

Prema njemu jedan deo krivice za nefikasnu borbu protiv ovih pojava je i u nedostatku zakonske infrastrukture, i kao primer za to pominje privatizaciju, gde je prema recima Venegonija bilo vise takvih slucajeva.

“Kosovska poverilacka agencija objavljuje licitaciju za privatizaciju jednog preduzeca i dva ili tri ponudjaca se dogovoaraju oko ponuda nadajuci se da ce biti prvi, drugi ili treci i posle toga se prema dogovoru prvi i drugi povlace iz konkurencije kako bi ostavili trecem da kupi preduzece po niskoj ceni, sto steti dohotku Kosovske poverilacke agencije, objasnjava tuzilac Venegoni, dodajuci kako je jedan deo privrede Kosova crna privreda kojom rukovode ljudi koji se bave trgovinom drogom, ilegalnom trgovinom vozilima, naftom i trgovinom ljudima.

Iako se zakonska infrastruktura poboljsava i moze da bude sasvim dovoljna za borbu protiv kriminala, to nece biti dovoljno bez stvaranja mentaliteta protiv korupcije i zloupotreba.

“Uprkos novim pravilima, bez promena u ekonomskom mentalitetu Kosovo nikada nece biti pozeljno mesto za strane investitore i to nece dozvoliti puni razvoj ove privrede”, kaze medjunarodni tuzilac Andrea Vegenoni.

Kosovski eksperti isticu kako postoji lose rukovdjenje javnih finansija i posebno netransparentnost u tome.

Univerzitetski profesor Sabri Kadriu.

“Ja mislim da ce Kosovo u istoriji javnih finansija biti los primer i kuriozitet”, kaze profesor Kadriu.

Pravni strcunjak, univerzitetski profesor Riza Smaka istice kako u oblasti rezervisanih prava UNMIK treba da donosi zakone koji ce preduprediti i onemoguciti korupciju. On smtra da je vlada Kosova najodgovornija za neefikasnot u borbi protiv korupcije.

“Ima mesta za ozbiljne i iskrene kritika za nasu vladu, kako prethodnu takodje i sadasnju, jer je mnogo neefikasna, posto ima mnogo pravnog vakuma i mnogo nesaglasnost sa pravnim normama, jer su na Kosovu na delu tri zakonska sistema”, kaze profesor Smaka, isticuci da su na Kosovu u primeni zakoni bivse SFRJ, pravilnici UNMIK-a i zakoni koje je donela Skupstina Kosova.

Agim Krasniqi predsednik Drustva pravnika Kosova i sudija Vrhovnog suda Kosova smetra da se za sadasnje stanje ne moze okriviti samo zakonska regulativa. On imao primedbe na organe gonjenja, posebno na nacin gonjenja oprganizovanog kriminala.

“Ja vidim mnogo dilema kod UNMIK policije i KPS i posebno kod tuzilaca. Do sada nismo imali u proceduri neki znacajniji predmet, dok se istovremeno u medijima javno govori da ima teskih dela protiv privrede, ali i u drugim oblastima”, kaze Krasniqi i istice kako u mnogim zemljama upravo su mediji oni koji uticu na otvaranje istraga. Na Kosovu jos nije bilo nijedno slucaja da je tuzilac po sluzbenoj duznosti otvorio istragu na osnovu pisanja medija. On je zatrazio da se ispita i rad sudija i korupcija u pravosudju.”

Nema sumnje, u to se svi slazu, da istraga i otkrivanje kriminala i korupcije zahteva policijske strucnjake i tuzioce osposobljene za tu oblast.
XS
SM
MD
LG