Dostupni linkovi

Kosovski Srbi ipak u razgovorima o konačnom statusu?


Predstavnici kosovskih Srba su podeljeni po pitanju ucesca Srba sa Kosova u razgovorima o konacnom statusu. I dok jedni smatraju da je ucesce neophodno jer se resavanjem pitanja statusa odlucuje o sudbini Srba na Kosovu, drugi kazu da o tome samo Beograd moze odlucivati.

Oliver Ivanovic, lider “Srpske liste za Kosovo i Metohiju”, ocenio je za nas radio da je ucesce u razgovorima o finalnom statusu neophodno jer Srbi sa Kosovu mogu da uticu na bolji dogovor:

“Svakako da treba da ucestvuju, radi se nasoj sudbini. Nase ucesce bi sigurno popravilo kvalitet sporazuma jer mi tacno znamo sta je nas problem a sto se tice velikih drzavnih pitanja o tome samo Beograd moze odlucivati”.

Slavisa Petkovic, ministar za zajednice i povratak u kosovskoj vladi i predsednik novoformirane Srpske demokratske stranke (SDS) za Kosovo, kaze da Srbi treba da budu aktivni ucesnici u razgovorima o njihovoj buducnosti:

“Ovoga puta kosovski Srbi nece dozvoliti Beogradu i nikome iz Beograda da nam kroji sudbinu pogotovu, ne kod tako vaznog pitanja kao sto je konacni status Kosova. Jer Beograd je zainteresovan da ne izgubi teritoriju a kosovski Srbi su zivotno zainteresovani kako ce izgledati buduci status Kosova”.

S druge strane Marko Jaksic, clan Izvrsnog odbora Srpskog nacionalnog veca (SNV) za severno Kosovo, naglasava kako jedino zvanicni Beograd moze ucestvovati u resavanju konacnog statusa, samim tim i svih drugih problema:

“Kada je u pitanju ucesce Srba sa Kosova oko razgovora o statusu Kosova i Metohije, normalno kada se svi Srbi vrate, mi smatramo da je to iskljucivo pravo Beograda. Beograd je taj koji odlucuje dali u delegaciji Beograda treba da budu kosovski Srbi ili ne, upravo iz sledeceg razloga jer mi posmatramo probleme na Kosovu i Metohiji pre svega kao problem Beograda i pobunjene etnicke zajednice”.

Prema recima Dragise Krstovica, clana Srpske liste za Kosovo i Metohiju”, ovakve razlike potrebno je prevazici, s obzirom da je buduci status pre svega interes kosovskih Srba:

“Ta podela je pre svega vezana za pitanje ucesca u institucijama ali bice verovatno razlike i u nekim drugim vaznim pitanjima koja se ticu Kosova. Ali o tom potom. Ali ja se ipak nadam da ce biti nekog jedinstva i da cemo imati zajednicki stav barem kada je u pitanju buduci status Kosova”.

Pre pocetka razgovora o konacnom statusu neophodno je postici napredak na Kosovu kako bi se doslo do prihvatljive ocene standarda pre svega prioritetnih, koji se odnose na stanje ljudskih prava, posebno prava srpske zajednice.

Oliver Ivanovic predlaze da razgovori o konacnom statusu imaju tri nivoa:

“Prvi je interni razgovor izmedju Albanaca i Srba i da tu nadjemo kompromisno resenje. U drugom nivou Srbi i Albanci kao clanovi iste delegacije privremenih instiucija u razgovoru sa zvanicnim Beogradom, i na trecem nivou razgovaraju samo predstavnici drzavne zajednice UNMIKa jer je to inace rezervisano pravo, pa privremene institucije nemaju nikakva ovlascenja”.

Slavisa Petkovic na sledeci nacin vidi ucesce Srba u razgovorima:

“Mi cemo traziti ili da budemo u sklopu beogradske delegacije, ako to Beograd ne prihvati insistiracemo da budemo da idu tri delegacije znaci albanska, beogradska i treca delegacija Srba sa Kosova”.

Ministar za zajednice i povratak Slavisa Petkovic kaze da ce od generalnog sekretara Ujedinjenih nacija Kofija Anana i svih relevantnih medjunarodnih faktora, zatraziti da i Srbi sa Kosova budu deo razgovora o statusu.
XS
SM
MD
LG