Dostupni linkovi

Hoće li opstati vladajuća koalicija?


Dve partije u koalicionoj vladi Demokratski savez Kosova i Alijansa za buducnost Kosova odlucne su da nastave upravljanje Kosovom do kraja mandata, nakon sto je premijer Kosova Ramus Haradinaj podneo ostavku posto je protiv njega Haski tribunal podigao optuznicu. Zvanicnici dve stranke veruju da na Kosovu nema institucionalne krize, te ce kabinet nastaviti sa radom. Funkciju vrsioca duznosti premijera do izbora novog premijera obavlja Adem Salihaj, potpredsednik vlade iz Demokratskog saveza Kosova. Haradinaj je u utorak saopstavajuci da podnese ostavku izjavio da je na mesto premijera predlozio potpredsednika Alijanse Bajrama Kosumija, aktuelnog ministra za zivotnu sredinu i prostorno planiranje.

Portparol Demokratskog saveza, Ljuljzim Zenelji (Lulëzim Zeneli), kaze kako je ta stranka spremna da podrzi kandidaturu potpredsednika Alijanse, Bajrama Kosumija, za mandatara novog premijera:

“Zajedno sa koalicionim partnerom i na osnovu ustavnih normi radice se kontinuirano do izbora novog premijera”, kaze Zenelji i istice da ce vlada nastaviti da radi kako ne bi dozolivla institucionalni vacuum.

Potpredsednik Alijanse, Bujar Dugoli (Dugolli), ne smatra da je vladajuca koalicija dovedena u pitanje. Dugoli kaze da je Ramus Haradinaj (Ramush), jasno porucio da koalicija mora nastaviti da funkcionise i da se ne sme dozvoliti institucionalni vakuum:

“Premijer Haradinaj je resio sva pitanja uljucucjuci i nastavak koalicije. Mi smo obavezni da kao zvanicnici partije postujemo odluku premijera”, kaze Dugoli.

Na osnovu koalicionog dogovora na celu vlade Kosova ce biti zvanicnik Alijanse. Bujar Dugoli kaze da ce takva vlada, iako bez Haradinaja, biti garancija za sigurnost na Kosovu:

“Nema boljeg dokaza za to od mirne situacije koja je vladala na terenu ovih dana, uprkos sto medju gradjanima ima nezadovoljstva bog nepravedne odluke Tribunala u Hagu”, kaze Dugoli.

S druge strane opoziciona Demokratska partija Kosova, Hasima Tacija (Thaqi) ne dovodi u pitanje legitimitet vlade. Medjutim zvanicnik te partije Enver Hodzaj (Hoxhaj) ocenjuje kako na Kosovu postoji institucionalni vakuum. Stoga on predlazi da bi u interesu Kosova bilo da sve partije razmotre postizanje zajednickog dogovora o formiranju sveobuhvatne koalicije:

“Smatramo da sve partije treba da sednu i da ovoga puta stvarno naprave jednu dugorocnu politicku strategiju o tome da je aktuleni interes Kosova politicka stabilnost i dobra uprava”, kaze Hodzaj. On istice da se to moze desiti samo formiranjem nove koalicione vlade, o cemu treba da raspravlja kosovska skupstina.

* * * * *

Politicki analiticari na Kosovu imaju razlicite ocene u vezi sa mogucnoscu nastavka odrzavanja sadasnje vladajuce koalicije na Kosovu i ostvarivanja standarda posle odlaska za Hag Ramusha Haradinaja.


Politicki analiticar Ibrahim Berisha, smatra kako sadasnja vladajuca koalicije ni do sada nije pruzila dokaze da moze ostvariti konretne rezultate posle odlaska Haradinaja za Hag.

“Stvaranje vladajuce koalicije prije 3 meseca, iako sa velikim znakom pitanja, nije dao neke konkretne dokaze da ova koalicija moze posao nastaviti i posle odlaska gospodina Haradinaja u Hag”.

Drugacije misljenje o tome ima Jusuf Buxhovi, koji smatra da nema potrebe za promenom vladajuce koalicije i da je poruka Haradinaja bila jasna.

“Ne bi trebalo da bude teskoca u ovom pravcu jer je poruka Haradinaja bila jasna i dostojanstvena, kada kaze da treba nastaviti put koji je zapocet i da ova koalicija treba da polozi najvecu probu, sto znaci mnogo za buducnost Kosova”.

Berisha istice kako je u dosadasnjem radu vladajuca koalicija bila utemeljena jedino na jakim liderima, sto sada nije slucaj, posto je predsednik Rugova podneo ostavku na mesto predsednika DSK dok je Alijansa za buducnost Kosova ostala bez lidera zbog odlaska Haradinaja u Hag.

“Ostajanje ovih partija bez rukovodioca, bez lidera i sa svim problemima koje imaju unutar sebe govori da ima malo sanse da se ima jedna stabilna poltiicka paltforma”.

On smatra da ovu krizu vrlo hitno prevazici kako redefinisanjem politika ili promenama u sastavu vlade

Nasi sagovornici imaju razlicita misljenja i u vezi sa uticajem odlaska Haradinaja na process ostvarivanja standarda. Jusuf Buxhovi.

“Mislim da i u ovom pravcu ponasanje gospodina Haradinaja i sve sto se dogodilo, govorim o ova dva dana, kada je narod Kosova pokazao izuzetno zrelost i promisljenost ce pozitivno delovati, posto jedan od uslova odnos prema Hagu.

Haradinaj je bio covek koji je vodi ceo proces i njegov odlazak znaci gubitak vremena i u ovoj oblasti, smatra Ibrahim Berisha.

“Sto se prije bude definisala nova politicka platforma o vladavini na Kosovu i u kontekstu standarda bice mnogo bolje, u suprotnom standardi ce ostati neostvareni tako da ce biti tesko da se od strane medjunarodne zajednice dobije pozitivna ocena o ostvarivanju standarda”.

Posle ostavke Haradinaja predstavnici zapadnih zemalja su zapoceli konsultacije sa institucionalnim i poltickim liderima na Kosovu trazeci od njih da procene moze li ova koalicija uspesno nastaviti da funkcionise bez Haradinaja i otvarajuci mogucnost neke sire koalicije, odnosno vlade nacionalnog spasa u slucaju institucionalnog vakuma, a sa ciljem obezbedjivanja sigurnosti na Kosovu.
XS
SM
MD
LG