Dostupni linkovi

Srbi neće prihvatiti nezavisnost


Problem Kosova se ne moze resiti istorijskim predrasudama jer je na Kosovu stvorena nova realnost i u toku je razvoj Kosova kao zasebnog politickog entiteta, kaze Ismail Hasani, politicki analiticar. On ocenjuje kako je realno da 2005. godine pocnu razgovori o konacnom statusu:

“Doslo je vreme da otpocnu razgovori o resenju pitanja Kosova i to se treba posmatati u kontekstu promena koje se trenutno desavaju na svetskoj politickoj sceni i angazovanja koje imaju Ujedinjene nacije i specijalni predstavnik na Kosovu”, kaze Hasani.

Oliver Ivanovic, sef “Srpske liste za Kosovo i Metohiju”, ocenjuje da ce razgovori o konacnom statusu Kosova dugo trajati i da nece teci lako:

“2005. ce biti godina kada ce se otvoriti pitanje konacnog statusa obzirom na veliku nestrpljivost medju Albancima, na nejasnu koncepciju i politiku citave medjunarodne zajednice i pokusaj da se ostvari nekakva mogucnost da iz ovoga blata izadju. Mislim da sve nece biti lako. Razgovori ce poceti 2005. ali se nece zavrsiti 2005. godine to je sasvim sigurna stvar”.

Prema recima Hasanija u bilo kakvim pregovorima mora se postovati volja naroda:

“Imamo jedinstveno raspolozenje za nezavisnim Kosovom, imamo ambicije politickih lidera i uslovno receno izjave raznih krugova koji smatraju da je jedino moguce resenje za probleme u regionu nezavisnost Kosova, uz garanciju svih ljudskih prava”, kaze Hasani.

Ivanovic istice kako ce vec na pocetku pregovora biti jasno da Srbi nece prihvatiti nezavisnost pa se zato mora traziti kompromis:

“Alternativno resenje bi trebalo da bude neko kompromisno resenje izmedju dva medjusobno suprotstavljena zahteva, a to je zahtev Albanaca za nezavisnoscu i zahtev Srba da se Kosovo vrati pod jurisdikciju Srbije. To je tesko pomiriti i zbog toga mislim da ce pregovori o statusu zapasti u corsokak”.

Beograd je nezaobilazan faktor u razgovorima o statusu i s tim se Albanci moraju pomiriti, istice Ivanovic:

“Oni razmisljaju da ce u razgovorima sa Briselom, Vasingtonom, eventualno Njujorkom dobiti nezavisnost bez obzira sta Beograd o tome misli. Medjutim ovo nije Afrika, ovo nije nakakva azijska zemlja, ovo je Balkan i Evropa gde se tacno znaju pravila po kojima se moze steci nezaivsnost. A nijedno od tih pravila nije ispunjeno da bi Kosovo dobilo takav status. Znaci nema nezavisnosti, moze se samo traziti sustinska autonomija na osnovu rezolucije 12 44”.

Ismail Hasani kaze da Beograd ne moze imati posebnu ulogu u razgovorima o statusu, vec se moze interesovati za zivot srpske zajednice:

“Srbi imaju mit o Kosovu i to je neophodno promeniti. Politika medjunarodne zajednice sada ima druge parametre, koji kazu da se problemi na Kosovu, i uopste u regionu, ne mogu resavati istorijskim predrasudama”, kaze Hasani isticuci da je na Kosovu stvorena nova realnost i u toku je razvoj jednog novog politickog entiteta.
XS
SM
MD
LG