Dostupni linkovi

Pregovori o formiranju vlade


Jesen Petersen je najpre razgovarao sa predstavnicima kancelarija pet zapadnih zemalja na Kosovu, koje cine Kontakt grupu. Sef italijanske kancelarije Paskal Salzano je rekao da je potrebno sto pre formirati vladu:

“Nadamo se da ce vlada Kosova biti formirana sto je pre moguce jer je to u interesu Kosova”, rekao je Salzano, isticuci da su standardi prioritet, a potrebna je vlada koja ce raditi na njihovom sprovodjenju.

Aktuelni predsednik Kosova i lider Demokratskog saveza, Ibrahim Rugova je rekao da je sa Jesenom Petersenom razgovarao o naporima za izgradnju novih institucija:

“Razgovarali smo o mogucnosti da se sto pre formiranju institucije. Demokratski savez Kosova ce uskoro izaci sa stavom o tome, tako da cemo na vreme dobiti institucije”, rekao je Rugova. Demokratski savez Kosova je na izborima 23. oktobra osvojio 47 poslanickih mandata od 120 mesta u skupstini Kosova, tako da ne moze samostalno da formira vladu. Upitan da li podrzava formulu pozicija-opozicija, Rugova je kratko odgovorio: “Sa opozicijom i sve ostalo”.

Predsednik Alijanse za buducnost Kosova, Ramus Haradinaj, je nakon razgovora sa sefom UNMIKa izjavio:

“Administrator Petersen je zeleo da cuje moj stav o poslednjim desavanjima na Kosovu i izgradnji institucija. Saslusao sam i misljenje sefa UNMIKa o angazovanjima koja nas ocekuju”, rekao je Haradinaj. On nije zeleo da pruzi detalje o kakvim se modalitetima pregovara.

Prema nezvanicnim saopstenjima Demokratski savez i Alijansa su u principu postigli sporazum o koalicionoj vladi. Prema tom dogovoru kandidat za predsednika Kosova je Ibrahim Rugova, dok je kandidat za premijera Ramus Haradinaj. Medjutim, istice se da takav dogovor mora imati medjunarodnu podrsku. Druga opcija je formiranje siroke koalicije, koju ce ciniti najvece partije kosovskih Albanaca.

Predsednik Demokratske partije Kosova, Hasim Taci, takodje kandidat za premijera, izjavio je da je Kosovu neophodna siroka koaliciona vlada:

“Kosovu su potrebne institucije koje ce garantovati jedinstvo, integraciju, uspesno sprovodjenje strandarda sto otvara put za resenje konacnog statusa Kosova”, rekao je Taci, naglasivsi da u UNMIKu postoji razumevanje za izgradnju institucija, koje ce imati siru politicku i multietnicku osnovu.

Lider gradjanske inicijative ORA, Veton Suroi, podrzava vladu koja ce imati poziciju i opoziciju. Suroi je upozorio na politicku krizu:

“Cinjenica da se razgovori vode u kancelariji civilnog administratora govori o stagnaciji u politickom razvoju Kosova i postojanju permanentne krize izmedju partija”, rekao je Suroi.

Poslednji sagovornik sefa UNMIKa bio je premijer Bajram Redzepi, koji je rekao kako ne ucestvuje u pregovorima o formiranju vlade.

Medjunarodna zajednica je jedinstvena u stavu da je neophodno sto pre formirati instiucije, kako bi zapoceo proces ispunjenja standarda, te da se u slucaju pozitivne procene, srednom 2005.godine otvore razgovori o konacnom statusu Kosova.
XS
SM
MD
LG