Dostupni linkovi

Beogradsko mešanje karata


Fakat je da je na sastanku kod premijera Miroljub Labus spomenuo svoju ideju o međunarodnoj konferenciji o Kosovu, ali niko tu ideju nije želeo da uzme u razmatranje, što su kasnije mnogi učesnici tog skupa i potvrdili. Zanimljivo je i to da stranka predsednika Srbije Borisa Tadića najoštrije kritkuje Labusovu inicijativu, sa obrazloženjem da Vlada već ima plan, a da istovremeno predsednik Srbije, koji jedini nije prisustvovao sastanku kod premijera, jer je slobodno interpretirajući njegovo objašnjenje, imao preča posla, umesto da sedi na sastanku na kome se „neće reći ništa novo“.

Predsednikov savetnik Branko Radujko izneo je čak tvrdnju da je Labusov plan u suprotnosti sa planom Vlade i Skupštine Srbije i da je neozbiljan. Po ovome se jedino može zaključiti da Tadićevo odsustvovanje sa sastanka kod premijera nije imalo nikakvu političku težinu, bar nikako onoliku koliku su joj pridali mediji, pa i sam predsednik, sve do iznošenja Labusove inicijative.

Kako bilo, tek nakon stava Doris Pak da bi rešenje za Kosovo moglo da bude stavljanje pod protektorat Evropske unije sa velikom autonomijom za kosovske vlasti, Labusova inicijativa dobija na težini. Miroljub Albijanić, portparol G17 plus:

„G17 plus je stranka koja nudi rešenja. Između ostalog, ponudili smo inicijativu za primenu plana Vlade Republike Srbije. Ova inicijativa je naišla kako na pažnju domaće javnosti, tako na pažnju – evo sada smo u prilici da čujemo – evropske javnosti. Znači svaka inicijativa je dobrodošla. Mi smo spremni da o našoj inicijativi razgovaramo sa svim političkim strankama u Srbiji i isto tako, kad napravimo zajednički stav, da razgovaramo i sa međunarodnom zajednicom i Evropskom unijom i u tom smislu, dakle, nudimo konkretna rešenja za pitanje koje nas sve tišti, a to je status Kosova i Metohije.“

U stranci G17 plus ne smatraju da je bilo eksplicitno negativnog odgovora na Labusovu inicijativu. Albijanić:

„Nema eksplicitno negativnog odgovora, što znači da je inicijativa zaista izazvala pozitivnu pažnju, jedino je reakcija iz demokratske stranke bila takva da ovo nije u saglasnosti sa planom Vlade Srbije. To nije tačno. Ovo jeste u saglasnosti s planom Vlade Republike Srbije. Ovo je zapravo inicijativa koja konkretizuje kako konkretno ići u primenu plana Vlade Republike Srbije. Znači potrebno je da svi zauzmemo jedinstven stav i da diplomatskim i drugim putevima dođemo do konkretnih rešenja. Na koji način će to biti, mi smo jedan način predložili.“

Lideri kosovskih Srba, bliski premijeru Koštunici, također su, odmah kad se pojavila u javnosti, odbacili Labusovu inicijativu. Tako je Marko Jakšić mišljenja da „Labusovu inicijativu treba odbaciti, jer je plan o stvaranju dva entiteta nešto što Srbima daje manje nego što je stvarno stanje“. Dok Momčilo Trajković, lider Srpskog pokreta otpora sa Kosova smatra da „Kosmet može da dobije nezavisnost zbog pogrešnog činjenja Labusa i nečinjenja Vlade“. Stav sličan stavu Demokratske stranke, bar na prvi pogled, ali Trajković dalje navodi da je to stav njegove i stranke Bogoljuba Karića. Stiče se utisak da će se nakon pomenute izjave Doris Pak karte u Beogradu još jednom promešati, te da će biti i izvesnih pomeranja u odnosu na prvobitne ocene Labusove inicijative.

Miroljub Albijanić, portparol G17 plus:

„Šta je iz svega ovoga dobro? Dobro je da mi svi sednemo za sto i razgovaramo o konkretnim rešenjima. Ono što je naš predlog, to je međunarodna konferencija. I samo sazivanje takve konferencije bi značilo da Beograd punopravno učestvuje u rešavanju problema Kosova i Metohije, a drugo, da se ide u trag rešenju konkretnog problema.“
XS
SM
MD
LG