Dostupni linkovi

Decentralizacija je proces koji se vodi iz Prištine


“Pristina je napravila Okvirni dokument za reformu lokalne uprave koji se moze obogatiti razlicitim predlozima”, izjavio je za nas radio portparol UNMIKa Dzef Bili. Predstavnik UNMIKa je na taj nacin reagovao na jucerasnji sastanak državnih funkcionera u Beogradu, gde je potvrdjen plan Vlade Srbije o Kosovu i istaknuto da u razgovorima o decentralizaciji Kosova punopravno treba ucestvuju i predstavnici vlasti u Beogradu:

“UNMIKov stav o decentralizaciji ostaje isti - to je proces koji se vodi iz Pristine. Radna grupa UNMIKa i lokalnih vlasti, koja je napravila Okvirni dokument za decentralizaciju, otvorena je da saslusa i druge predloge kako bi se taj dokument obogatio”, kaze Bili.

Prema njegovim recima predstavnici Beograda mogu ucestvovati u procesu decentralizacije kao savetnici kosovskim Srbima:

”Izabrani predstavnici kosovskih Srba treba da ucestvuju u Radnoj grupi, i oni mogu imati savetnike iz Beograda”, kaze portparol UNMIKa.

Slican stav ima savetnik kosovskog premijera, Bedzet Haljiti:

“Kosovski Srbi su dobrodosli i njihovo ucesce u radnoj grupi za reformu lokalne uprave je neophodno, a eksperti iz Beograda mogu imati ulogu savetnika”, rekao je Haljiti isticuci da je to maksimum koji moze ponuditi aktuelna kosovska vladu.

U medjuvremenu i za UNMIK i za vladu Kosova je neprihvatljiva nedavna odluka kandidata za poslanike sa “Srpske liste za KiM”, koji je postignut nakon razgovora sa predsednikom Srbije, da se odlozi ulazak u kosovske institucije, dok ne budu uspostavljene lokalne policijske i sudske vlasti na prostoru gde zive Srbi.

Portparol UNMIKa Dzef Bili kaze da ce lokalne vlasti dobiti veca ovlascenja na osnovu postojeceg plana:

“Imamo Okvirni dokument o decentralizaciji, na kome radimo i koji podrazumeva veca ovlascenja za lokalne organe vlasti. Kosovo mora ici napred i mi zelimo da legitimni predstavnici kosovskih Srba donesu odluku o ucescu u radu skupstine i u aktivnostima koje ce pomoci srpskoj zajednici”, kaze Dzef Bili.

Prema oceni Haljitija, predstavnika vlade, srpski zahtev je neprihvatljiv jer je u njegovoj sustini podela Kosova:

“Postojeci plan, koji su uradili eksperti pruza dovoljno sigurnosti za sve zajednice. Srpski zahtevi o posebnoj policiji prejudiciraju podelu u buducnosti, a to je neprihvatljivo za vladu Kosova”, kaze Haljiti.

UNMIK i kosovske vlasti su do sada vise puta isticali da se iz srpskog predloga decentralizacije mogu razmatrati dva pitanja, sigurnost i institucionalne garancije za srpsku manjinu, ali da sve mora biti skladu sa Okvirnim dokumentom UNMIKa i kosovske vlade.
XS
SM
MD
LG