Dostupni linkovi

Kontraizborna kampanja nije zdrava za demokraciju


Sagovornik našeg radija je Lawrence G. Rossin, prvi zamenik šefa UNMIK-a.

Arbana VIDISHIQI (Priredio: Gëzim BAXHAKU)

RSE: Gospodine Rossin, nalazimo se pred opstim izborima i tokom predizborne kampanje se cuju zahtevi kako je doslo vreme da UNMIK ima samo savetodavnu ulogu. U sustini ova se izjava cula cesto, unutar i van Kosova, posle martovskih nemira. Da li bi ste se Vi slozili sa takvom ulogom?

ROSSIN: Hvala za ovo pitanje. Zelim da kazem da sam zadovoljan cinjenicom da su politicke partije pokrenule tako znacajna pitanja tokom njihove kampanje, koje su znacajne ne samo za Kosovo vec i za nas.

Rekao bih da prolaskom vremena mi bi smo se mogli saglasiti sa takvom izjavom, ali trenutno, treba da kazem, nismo u stanju da se slozimo, kao sto mislim da se u ovom periodu razvoja Kosova sa tim ne bi slozio i deo kosovskog rukovodstva.

Mi smo privremenim institucijama Kosova preneli deo nadleznosti, sef UNMIK-a je rekao i misli da prenese jos vise nadleznosti posle opstih izbora. Mi imamo odgovornost da izgradimo kapacitete, kako bi institucije mogle da ponesu odgovornosti koje dobiju i one imaju odgovornost da urade najtezi deo posla da podnose racun pred svojim biracima na Kosovu i pred medjunarodnom zajednicom. Proticanjem vremena ovo je pitanje sa kojim ne samo da bih se slozio, vec ce se to dogoditi.

RSE: Jedan deo kosovskih Srba se saglasio da ucestvuje na opstim izborima, ali su zatrazili od UNMIK-a da ostvari njihov zahtev o uspostavljanju lokalne vlasti, sto je odbaceno od strane institucija Kosova. Da li ste spremni da se ovaj zahtev ostvari ?

ROSSIN: Mislim da je znacajno da se kaze da sada postoji jedan dobar process, koji je otvoren i u kojem su i, u proslosti, ucestvovali i kosovski Srbi, zajedno sa privremenim institucijama i sa nama. To je radna grupa o lokalnoj upravi i ona se bavi pitanjem decentralizacije i drugim pitanjima.
Pitanja koja je sprski predsednik Boris Tadic pokrenuo u svom govoru su pitanja koja se mogu raspraviti na radnoj grupi u Pristini, jer se diskusije trebaju odvijati ovde a ne drugde. Mislim da su osnove za takav proces vec postavljene na sastanku, krajem septembra, u Beccu, u organizaciji Kontakt grupe, gde je, zelim da kazem, kod predstavnika Privremenih institucija Kosova primecena spremnost da se analizira posao koji je napravljen u Beogradu, da bi se pronasli elementi koji bi obogatili rad radne grupe u Pristini.

Znaci, mehanizmi koji bi se bavili pitanjima koja su pokrenuta ili nisu pkrenuta od predsednika Tadica sada postoje i mi ocekujemo da ce ova process vrlo brzo ici napred.

RSE:
U medjuvremenu je zapocela jedna anti kampanja onih koji se suprostavljaju izborima. Prema Vama, koliko ce ona uticati na glasove srpske zajednice ?

ROSSIN: Oko ovog pitanja tesko mi je da spekulisem, treba da sacemo sta ce se dogoditi posle subote. Ali, treba da kazem da smo veoma uznemireni ovim pitanjem. Normalno je da svako ima svoje stavove i da ih izrazava, ali tako intenzivna kontraizborna kampanja, koja se odvija na granici zlostavljanja onih Srba koji zele da glasaju, nije zdrava za demokraciju, kao sto nije zdrava za srpsku populaciju na Kosovu, ali i Kosovo u celini.
Sef UNMIK-a je osudio one koji zele da zlostavljaju ljude, koji zele da glasaju i koji da u buducnosti svoje kuce imaju svoju ulogu.

RSE: Oni koji se biraju u subotu imaju odgovornost za ostvarivanje standarda i bice oni koji ce voditi Kosovo sredinom 2005. godine, kada se ocekuje pocetak razgovora o konacnom statusu. Ali najvaznije pitanje u tom pravcu, prema misljenju kosovskih rukvoodilaca, ostaje nedostatak ovlascenja. Hoce li UNMIK zadrzati rezervisana ovlascenja dok se ne definise status?

ROSSIN: Kao sto znate jedan deo odgovornosti koje su pripadale UNMIK-u, koji je od zavrsetka rata imao sva ovlascenja sada su preneta privremenim institucijama, na osnovu glave 5 Ustavnog okvira. Nas je cilj da radimo sa privremenim institucijama i da im pomognemo u ostvarivanju standarda. Sef UNMIK-a je rekao, i u sustini mi smo izvrsili jednu unutrasnju raspravu, da ce posle izbora biti znacajnog prenosenja ovlascenja. Mi ocekujemo da saradjujemo sa privremenim institucijama u izgradnji kapaciteta kako bi se u buducnosti posao obavljao kako valja i kako bi se ostvarivale odgovornosti koje sada imaju. Medjutim, neka ovlascenja se jednostavno ne mogu preneti od sefa UNMIK-a na domace institucije dok se ne nadje neko resenje za status Kosova.

RSE: Koja su to ovlascenja?

ROSSIN: Odnosi sa inostranstvom, odbrana i neke druge. Ove se jednostavno ne mogu preneti. Ja i sef UNMIK-a smo nekoliko puta razgovarali, ocekujemo da ce u vezi sa ovima biti jos konsultatcija i transparentnosti. I dok vlast bude u rukama UNMIK-a mi zelimo da zapocnemo jedan transparentan i konsultativan process, kako bi odluke koje budu donete budu otvorene za obje strane.

RSE: U tom sklopu sef UNMIK-a je najavio da ce koristi svoje pravo kako bi iskljucio politicare koji ometaju ostvarivanje standarda. Je li to pravo predvidjeno Rezolucijom 1244 SB ili ce on delovati na osnovu neke nove preporuke koja je stigla ovih dana ?

ROSSIN: Ako procitate Rezoluciju 1244, Specijalni predstavnik generalnog sekretara ima odlucujucu vlast da preduzme bilo kakvu odluku za koju veruje da je neophodna da bi se Rezolucija ostvarila. I naravno, ako sef UNMIK-a koristi svoje pravo da iskljuci nekog zvanicnika ili se bavi nekom situacijom koja onemogucava ostvarivanje standarda, Rezolucije, povratak raseljenih, slobodu kretanja i druga pitanja on deluje u okviru ovlascenja koja su mu data Rezolucijom 1244 i nije potrebna preporuka ili drugo ovlascenje.
XS
SM
MD
LG