Dostupni linkovi

Stanje ljudskih prava na Kosovu ispod svakog minimuma


Govoreci na konferenciji za novinare, na kojoj je predstavio cetvrti godisnji izvestaj institucije ombudsmana, Novicki je rekao da ni posle pet godina od dolaska medjunarodnih snaga, manjinama nije garantovano pravo na zivot, rad i slobodu kretanja. On je istakao da je UNMIK, koji ima ovlascenja u oblasti bezbednosti i pravosudja, najodgovorniji za trenutno stanje ljudskih prava na Kosovu: “Iako je bilo poboljsanja, stanje ljudskih prava je generalno gledano ispod minimuma medjunarodno priznatih standarda”, rekao je Novicki, dodajuci da najteze zive pripadnici manjinskih zajednica, ali da se ne postuju ni individualna ni imovinska prava.

Novicki kaze da je takvo stanje posledica zakonodavnog haosa, s obzirom da Kosovo jos uvek nije ispunilo zakonsku prazninu, a niko ne zna koji se zakoni bivse Jugoslavije jos uvek primenjuju na Kosovu. Kosovskom ombudsmanu se u toku jedne godine vise od 4 hiljade gradjana pozalilo na krsenje ljudskih prava. Zalbe se najcesce odnose na krsenje imovinskih prava, zloupotrebu vlasti, kasnjenje sudskih procesa. Novicki nije zeleo da komentarise martovsko nasilje, s obzirom da njegova institucija trenutno radi na posebnom izvestaju o nasilnim incidentima. Medjutim rekao je da je samo nekoliko dana pre martovskog nasilja uputio pismo komandantu KFORa, trazeci obrazlozenje za odluku da se uklone kontrolni punktove u srpskim enklavama. Novicki kaze kako mu je komandant KFORa odgovorio da se vojnici povlace jer se bezbednosnso stanje poboljsava. “Ono sto se dogodilo u martu pokazuje koliko je stvarno situacija poboljsana”, kaze Novicki.

Kosovski ombudsman je kritikovao bivseg sefa UNMIKa koji je samo na osnovu sumnji donosio odluke o suspenziji pripadnika Kosovskog zastitnog korpusa: “Ovde ljudska prava direktno krsi specijalni predstavnik generalnog sekretara”, izjavio je Novicki, dodajuci da se odluke o bilo kakvim suspenzijama donose na osnovu proverenih cinjenica.

Novicki je rekao da ce u predstojecem jednogodisnjem periodu institucija ombudsmana pratiti proces ispunjenja standarda, a posebno one standarde koji se ticu postovanja ljudskih prava.
XS
SM
MD
LG