Dostupni linkovi

Konfrontacija sa Vašingtonom


Službeni stav Vlade Srbije, objavljen preko stranke premijera Koštunice, i danas ponavlja da je najava SAD da će jednostrano priznati nezavisnost Kosova nezabeležen slučaj, jer prema rečima portparola Demokratske stranke Srbije Branislava Ristivojevića ne samo pretnja teritorijalnom integritetu, celovitosti, suverenosti, nezavisnosti jedne zemlje već celokupnom međunarodnom pravnom poretku, zasnovanom na Povelji UN, naglasio je ovaj portparol:

„Kontaktiramo u ovom momentu sve države i verujemo da ćemo uskoro imati prilike da čujemo odgovore od država članica Savet bezbednosti UN. To je, ponavljam, do sada nezabeležen slučaj – ne samo da se preti teritorijalnom integritetu, celovitosti, suverenosti i nezavisnosti naše države Republike Srbije već i celokupnom međunarodnom pravnom poretku koji je zasnovan na Povelji UN. Sada imamo, po prvi put, ovako neposrednu, najneposredniju, najdirektniju moguću izjavu kojom se preti, ponavljam, našem suverenitetu.“

Od kada je pregovarački proces o budućem statusu Kosova započeo, nalog premijera Koštunice dat ambasadoru Srbije u UN Pavlu Jevremoviću, smatra se aktom koji predstavlja stav vlade i njegov domet neće ništa promeniti u odnosu članica Saveta bezbednosti prema tom pitanju kaže Vatroslav Vekarić, predsednik Centra za spoljno-političke analize:

„Ti akti, ta pisma ne mogu da budu osnov za sazivanje SB. Oni će verovatno biti podeljeni kao materijal predstavnicima u SB UN i oni će imati informativni karakter. Daljih posledica tih pisama neće biti.“

Gotovo sve parlamentarne stranke, uključujući i Demokratsku stranku predsednika Srbije, osudile su izjavu američkog zvaničnika, dok je Ministarstvo spoljnih poslova Srbije zatražilo od američke ambasade u Beogradu objašnjenje izjave pomoćnika američkog državnog sekretara Kurta Vokera. Upitan da li će ovakav nastup srpske vlade zaoštriti odnose Srbije i SAD portparol Demokratske stranke Srbije Branislav Ristivojević kaže:

„Ne zaoštravamo mi odnose sa Vašingtonom nego Vašington sa nama. Ne pretimo mi teritorijalnom integritetu, celovitosti, nezavisnosti SAD nego one prete nama. Mislim da je ovde u pitanju zamena teza. Mi nikoga nismo doveli u takvu situaciju – mi smo država koja poštuje međunarodni pravni poredak, teritorijalni integritet i celovitost svih drugih zemalja, isto tražimo da se druge države ponašaju prema nama. Mi ne zaoštravamo odnose niti bilo kome pretimo, nemamo tešku retoriku nego baš obrnuto.“

Postupci dela srpske vlade i službenika Demokratske stranke Srbije, koji pojačavaju retoriku prema zapadnim zemljama i NATO rizikuju da Srbiju uvedu u političko razdoblje devedesetih ističe Nataša Mičić potpredsednica Liberalno demokratske partije:

„Ne vidim tu dobre namere za ostvarivanje normalne saradnje i diplomatskih odnosa nego, naprotiv, na ovaj način se zaista zaoštravaju odnosi i to nije dobro za Srbiju. Vraćamo se u neko vreme devedesetih godina kada je Milošević terao inat. Naravno da Srbiji ne odgovaraju nikakva jednostrana priznanja i to će nas dovesti u potpuno nezgodnu situaciju.“

Nasuprot ovome uzdržanost ali i podrška političke i dela javnosti na sve otvoreniju konfrontaciju zvaničnog Beograda i zapadnih zemalja tumači se kao deo državne strategije pred završnicu pregovora o statusu Kosova. Vatroslav Vekarić predsednik Centra za spoljno-političke analize procenjuje:

„Niti se time nešto poboljšava niti se mnogo gubi. To su obaveštenja o našem stavu, posebno na poslednje izjave američkih predstavnika. Treba imati u vidu da se, možda, radi o zakasnelim reakcijama s obzirom da su te stavove izražavali i viši predstavnici od portparola Stejt departmenta. Čak je i predsednik Buš govorio u istom tonu pre par meseci kada je posetio Bugarsku i Albaniju – to nije ništa novo što bi trebalo da iznenađuje.“
XS
SM
MD
LG