Dostupni linkovi

Ostanak i opstanak


Evo kako Milorad Dodik vidi odnos prema Republici Srpskoj:

„To podcjenjivanje Republike Srpske, koje se odražava kroz stalnu tvrdnju kako mi nešto ne razumijemo, kako smo mi ti koji moramo uvijek nešto da damo, da smo mi ti koji treba da budemo kažnjeni, mora da se zaustaviti. Jedna od jasnih poruka koju dajem je da smo mi zaista trajna kategorija. Ako neko hoće da pravi bilo šta, onda mora da računa sa Republikom Srpskom. Da li će biti u budućnosti Bosne i Hercegovine - je pitanje koje je otvoreno.“

Predsjednik Stranke demokratske akcije, Sulejman Tihić, kazao je kako Dodikovo stalno napadanje na integritet Bosne i Hercegovine utiče na pogoršavanje političke komunikacije u Bosni i Hercegovini, te da u posljednjoj izjavi nema zdravog razuma:

„Bosna i Hercegovina jeste istorijska kategorija. Ona postoji 1000 godina, a Republika Srpska jeste Ustavna kategorija, koja postoji 12 godina, ali je nastala kao posljedica rata, stradanja, razaranja, etničkog čišćenja, pa i, kao što je rekao Međunarodni sud pravde, genocida. Ona je privremena kategorija jer nešto što je nastalo na takav način, nužno ima privremeni karakter.“

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine, Haris Silajdžić, mišljenja je da se iza Dodikove izjava najvjerovatnije krije pokušaj opravdanja za odlaganje reformi. Poslanik Srpske demokratske stranke u Parlamentu Bosne i Hercegovine, Momčilo Novaković, smatra kako Dodik sličnim izjavama samo pokušava održati status najjače stranke u Republici Srpskoj:

„Srpska demokratska stranka apsolutno stoji na pozicijama Dejtonskog sporazuma, koji podrazumijeva dvo-entitetsko uređenje Bosne i Hercegovine. Za nas to nije upitno i samim tim Republika Srpska je neupitna i trajna kategorija. Sve dok imamo saglasnost na tome, imamo i Bosnu i Hercegovinu.“

U kancelariji visokog predstavnika i specijalnog izaslanika Evropske unije u Bosni i Hercegovini kažu da izjava Milorada Dodika, prema kojoj Bosna i Hercegovina ima neizvjesnu budućnost, nema nikakvog utemeljenja. Portparol, Eldar Subašić:

„Dejtonski mirovni sporazum i Ustav Bosne i Hercegovine definiraju Republiku Srpsku kao entitet u državi Bosni i Hercegovini. Tko dovodi u pitanje postojanje Bosne i Hercegovine, također dovodi u pitanje i postojanje Republike Srpske.“

Profesor Banjalučkog univerziteta, Ivan Šijaković, kaže kako Dodikova, a i druge slične retorike u Bosni i Hercegovini, više ne mogu toliko uticati na građane. Problem je, međutim, politička slika koja iz Bosne i Hercegovine ide ka svijetu:

„To može sve skupa da ima negativnu posljedicu na imidž Bosne i Hercegovine prema spolja, prema Evropskoj uniji, prema onima od kojih zavisi u mnogome dalja sudbina Bosne i Hercegovine i odnos prema njoj - pomoć u izgradnji političkih institucija i ekonomije.“
XS
SM
MD
LG