Dostupni linkovi

Na kakvom je zadatku bio Mesićev savjetnik?


Saborski Odbor za unutarnju politiku i nacionalnu sigurnost želi da se utvrde činjenice vezane uz susret Mesićeva savjetnika Saše Perkovića sa optuženim generalom Vladimirom Zagorcem u Beču 25. svibnja, kako bi se zadovoljio interes javnosti i slučaj, iz zone medijskih spekulacija, vratio nadležnim institucijama –izjavio je nakon zatvorene sjednice predsjednik Odbora, Ivan Jarnjak:

„Cijeli taj slučaj iz tog El Dorada usmjerimo na dvije državne institucije, a to je državni odvjetnik i Sigurnosno-obavještajna agencija.“

Podsjećamo da je umirovljeni hrvatski general Vladimir Zagorec, optužen je i uhićen u Austriji za krađu stotina milijuna eura namijenjenih devedesetih za kupnju oružja i da svim silama želi izbjeći izručenje Hrvatskoj.

Stoga je, ističu analitičari, logično da je krenuo s optužbama na račun hrvatskog državnog vrha u kojima su i tvrdnje o Sanaderovom deponiranju 19 tona zlata na Djevičanskim otocima, Mesićevom kršenju ustavnih ovlasti i brojne druge spekulacije. Ivan Jarnjak:

„Spominje se podzemlje, sigurnosni ljudi koji su se bavili sigurnosnim službama u Hrvatskoj, napadaju se sve institucije - i državni odvjetnik i predsjednik vlade i predsjednik Republike.“

Pero Kovačević, saborski zastupnik Hrvatske stranke prava, koja je i zatražila sjednicu Odbora:

„Mi nikoga ne optužujemo, ništa ne špekuliramo, nego samo tražimo utvrđivanje pune istine i vraćanje ovoga predmeta u sustav institucija.“

Sa zanimanjem se očekuje i 25. srpnja, kad će se, najvjerojatnije, na austrijskom sudu prikazati tajna snimka razgovora predsjednikova savjetnika Saše Perkovića s optuženim generalom Zagorcem kojem je navodno, za informacije o korupcijskom lancu, nuđen i status pokajnika. Zagorčev odvjetnik, Zvonimir Hodak, već sada tvrdi da je na snimci vidljivo kako predsjednikov savjetnik prvi pokazuje Zagorcu sporni papir o navodnom „Sanaderovom deponiranom zlatu“, a ne obrnuto:

„I to sa riječima - Vidi da li tu što ima. Zatim mu je nuđeno, ako dokumentira i da sve što su od njega tražili, da će Bajić odustati od kaznenog postupka protiv njega i da će mu biti ukinut pritvor.“

SDP-ov saborski zastupnik i član Odbora za Ustav i poslovnik, Mato Arlović, podsjeća da je jedna od ovlasti predsjednika države – usmjeravati rad tajnih službi. No, je li hrvatski predsjednik, u konkretnom slučaju, prekoračio granicu tih ovlasti, ne može reći, jer ne raspolaže s dovoljno informacija:

„Teško je uopće raspravljati ko je kome pokazao dokument i pitanje je da li je dokument vjerodostojan. Drugo je pitanje, neovisno o tome ko je kome pokazivao, ko je posjednik dokumenta i odakle mu. Treće važno pitanje u takvoj situaciji je u kom kontekstu se daje taj dokument. Po mom dubokom uvjerenju, čini mi se da mnogi ovaj slučaj zapravo pokušavaju koristiti, ili za vlastitu promociju, ili za promociju vlastite stranke, pa ako hoćete i za zauzimanje što bolje pozicije u nastupajućim predizbornim i izbornim aktivnostima, obzirom da mi ove jeseni imamo i provođenja izbora.“

Iako većina javnosti prihvaća predsjednikovo i premijerovo pojašnjenje da je u pitanju, ne samo optuženi Zagorec, već i bijes hrvatskog kriminalnog miljea na račun državnog vrha, zbog započetog obračuna s kriminalom i korupcijom, puno toga ipak nije jasno, naglašava i predsjednik Hrvatskog pravnog centra, Goran Mikuličić:

„Uopće ne znam što se tamo događalo. Samo znam da je predsjednikov savjetnik bio na razgovorima kod Zagorca, ali kojim povodom, po kakvom zadatku i s kakvim rezultatima, to ne znam. Teško mi je bilo što komentirati. Sasvim načelno govoreći mislim da nije primjereno da bilo tko sa strane u tu proceduru pravosuđa intervenira. To mislim načelno. Ako je to bila određena aktivnost tajne službe, koja ima neki svoj zadatak i slično, onda se tu nema što prigovoriti. Ako je nešto drugo u pitanju, onda treba prigovoriti, ali sve se to svodi na to da mi zapravo, čini mi se, nemamo točnu i cjelokupnu informaciju.“
XS
SM
MD
LG