Dostupni linkovi

Hrvatska vojska i NATO standardi


Hrvatska vojska, sa svojom zastarjelom tehnikom istočnog porijekla, nije kompatibilna NATO standardima, kaže za Radio Slobodna Evropa umirovljeni časnik Hrvatske vojske i publicist Pavle Kalinić. Komentirajući jednu nezgodu sa vojnim helikopterom, on kaže:

„Radi se o helikopteru MIG 8 sovjetske proizvodnje. Star je sigurno više od 20 godina. Nedavno je bio na repariranju, međutim, činjenica je da vojna tehnika daje svoje u određenom vremenu.“

Dobra ilustracija nezadovoljavajućeg stanja opreme, može se naći kod pripadnika Hrvatske vojske u misiji ISAF u Afganistanu, kaže Kalinić:

„Nemaju modularno urađene transportne automobile, nego se praktički nalaze u landroverima koji su potpuno neprilagođeni uvjetima u kojima se nalaze.“

Vojni analitičar Igor Tabak naglašava s druge strane da NATO ne postavlja nikakve zahtjeve za nekom specifičnom opremom:

„Osnovni zahtjev je da se može normalno surađivati s ostalim sudionicima misije. Prema tome, NATO je zadovoljan ukoliko je ta oprema interoperabilna. Dakle, u momentu kad možemo surađivati s drugim zemljama u nekoj misiji i kad je ta oprema u nekom normalnom stanju, ona je dobra i NATO tu nema dodatnih zahtjeva.“

I Tabak upozorava da je srušeni helikopter u svakodnevnoj uporabi bio bar 15 godina. A da helikopteri, zbog izuzetno velikih fizikalnih naprezanja, traže jako mnogo održavanja:

„Redovnim održavanjem i redovnim remontom se vjerojatnost takvog zatajenja smanjuje, ali to se ne može izbjeći. I što je oprema starija, to je, statistički, vjerojatnost veća. Upravo zato, budući da je većina naše vojne opreme prilično stara, mi, sa NATO ili bez NATO, moramo ići u obnavljanje vojne opreme.“

Umirovljeni general i stručnjak za sigurnosna pitanja Mate Laušić kaže da problem nije u opremi. Podsjećajući na vrijeme kada je vojna policija, kojoj je bio na čelu, prva krenula u misije:

„Kad smo već negdje 1999-2000. godine počeli prve razgovore sa čelnim ljudima iz NATO-a, oni su rekli da interoperabilnost opreme i naoružanja uopće nije upitna, niti je neki temeljni razlog za ući ili ne ući u NATO. Jer, u NATO su i članovi čiji su vojnici naoružani i sa kalašnjikovima i sa heklerima i nekim drugim naoružanjem.“

Ono što omogućuje da sve sastavnice NATO-a harmonično funkcioniraju je strikino poštivanje procedura, a Laušić upravo u nepoštivanju procedura vidi najvjerojatniji uzrok nesreće ili bar uzrok pogibiji troje ljudi:

„Problem u Hrvatskoj vojsci jeste što mi, nažalost, sada plaćamo danak prošlih vremena domovinskog rata, kada zbog neimanja određene opreme, zbog okolnosti koje su bile, mi niti smo imali procedure, niti smo imali mogućnosti, ako su postojale, da ih primjenjujemo, jer nismo imali niti opremu, niti sredstva i tako dalje. Jednostavno je to ušlo u uobičajenu praksu ponašanja i jednostavno se ni danas ne poštiva nešto što je vani standard.“

NATO ima standardne procedure postupanja za sve svoje članice:

„Takozvani standardni operativni postupci, oni su zakon, bez obzira da li je vojnik iz Makedonije, Hrvatske, Njemačke, Francuske, on ima taj Standardni operativni postupak (SOP) koji propisuje kako mora biti opremljen, kakav mu mora biti ulazak u letjelicu, kakav izlazak, kako sjedi unutra, kako drži pušku u letjelici i tako dalje.“
XS
SM
MD
LG