Dostupni linkovi

Predizborno manipulisanje izbeglicama


Izbeglice u Srbiji predstavljaju značajan glasački potencijal, jer je između 250.000 i 300.000 osoba steklo državljanstvo Srbije pa se u tom smislu može posmatrati namera zamenika komesara Nikole Vukojevića da izbeglice, kako je rekao, izađu iz političke anonimnosti. Međutim, ono što je izazvalo revolt je to što se oglašava državni službenik i još preporučuju za koga glasati:

„Poučeni dosadašnjim radom odnosno iskustvom, došli smo do zaključka da je ova sadašnja vlast, na čelu sa premijerom Koštunicom, pokazala izuzetno značajno interesovanje, želju, htenje, volju i nameru da se pokrene rešavanje tih izbegličkih pitanja.“

Kako je poziv izazvao burne političke reakcije, jer je reč o vladinom službeniku, u Demokratskoj stranci Srbije premijera Koštunice kažu da to nije stav Komesarijata i Vlade Srbije, ali ni stranke, jer je Vukojević to rekao u svojstvu člana jednog izbegličkog udruženja, kaže portparol Demokratske stranke Srbije Andreja Mladenović:

„Verujte, nijedna stranka ne bi dozvolila da se bilo koja institucija na taj način stavlja u pogon kampanje, odnosno da na taj način podržava neku od stranaka. Čovek, kad je to saopštavao, nije ni na koji način predstavljao komesarijat, već jednostavno ta izbeglička udruženja čiji je on član ili jedan od predsednika.“

Na drugoj strani, portparol Demokratske stranke Jelena Marković smatra sramnim poziv zamenika komesara Nikole Vukojevića da izbeglice glasaju za vladajuću koaliciju, ali i kao grubu zloupotrebu državne i javne funkcije zbog čega bi on morao da podnese ostavku:

„Zloupotrebljava se populacija koja je u ovom trenutku najugroženija. Na izvestan implicitan način se ucenjuju. Traži se njihov glas kako bi i ubuduće mogli da računaju na pomoć države. Izbeglice su naša zajednička briga i mi moramo da im pružimo pomoć nezavisno od toga kakvo je njihovo političko opredeljenje.“

Međutim, grupa izbegličkih udruženja okupljenih u Savetu za izbeglice, poziv da se glasa za određenu političku grupaciju smatraju čistom političkom manipulacijom. Drago Kovačević iz Srpskog demokratskog foruma:

„Mene ovo nije začudilo, to je stari manir, po onom starom sistemu kakav je radio SPS. To imamo od onog čuvenog fruškogorskog sabora na kojem je bio i Vojislav Koštunica, 2002. godine. To su budžetska udruženja. Ta udruženja je direktno podržao komesarijat, a da oni nemaju nikakve programe. Ljudi predstavljaju sami sebe i zapravo predstavljaju grupu za podršku sadašnjem rukovodstvu komesarijata. To je jedna politička manipulacija par ekselans koja, na kraju, šteti izbeglicama.“

Bliskost partije i države nije novost u srpskom političkom životu, kaže analitičar iz Centra za slobodne izbore i demokratiju Marko Blagojević:

„Dovoljno je veliki problem u Srbiji to što su državni funkcioneri ujedno i funkcioneri partija. Dakle, nama nije potrebno da se događa to što se dogodilo, a to je da je neko u ime državne funkcije koju vrši, zapravo pozvao ljude da glasaju za partiju kojoj pripadaju Dakle, to prosto nije fer ponašanje.“
XS
SM
MD
LG