Dostupni linkovi

Skupština pokušava sačuvati monopol?


Biljana JOVICEVIC, Petar KOMNENIC

Bez obzira što je Zakonom o javnom servisu Skupštini dodijeljena praktično tehnička uloga, provjera procedure prilikom izbora članova Savjeta Radio Televizije Crne Gore i potvrda mandata nezavisnim kandidatima, parlamentarci su, po drugi put kršeći zakon, dali sebi pravo da glasaju i odbace kandidata iz civilnog sektora. Goran Đurović iz Centra za razvoj nevladinih organizacija čiju je kandidaturu za Savjet podržala 501 nevladina organizacija, uz podsjećanje da se prilikom rasprave o tome nije čuo nijedan argument koji bi je osporio, kaže da je potez vladajuće većine može tumačiti kao još jedan u nizu pokušaja da se očuvaju stečeni monopoli:

„Očigledno da postoji strah, odnosno nespremnost vladajuće većine u Crnoj Gori da pojedini kandidati mogu narušiti idiličnu atmosferu i rad javnog radiodifuznog servisa u Savjetu i naravno, postaviti dosta nezgodnih pitanja koja su vezana za način i funkcionisanje samog javnog radiodifuznog servisa.“

Biljana Zeković, koordinator Mreže SOS Telefona, upozorila je da se umjesto da potvrde imenovanje članova Savjeta Radio Televizije Crne Gore u Skupštini vodi kampanja protiv civilnog sektora:

„Poslanici su očigledno zaboravili da u obrazloženju Zakona koji je crnogorska Skupština jednoglasno usvojila stoji da on predstavlja odgovor na pokušaj organa vlasti da sprovede kontrolu nad medijima ugrožavajući time njihovu nezavisnost i kvalitet programa. Svojim sadašnjim djelovanjem crnogorska vlast potvrđuje da nijesu iskreni u sprovođenju evropskih standarda, da ne žele da se odreknu partijskih monopola, niti da dopuste ostalim sektorima i pojedincima u društvu koji nemaju partijske knjižice da doprinesu istinskoj transformaciji Radio Televizije Crne Gore u javni servis.“

Prije četiri godine, odmah po usvajanju seta medijskih zakona, poslanici Skupštine su, u skladu sa propisanim pravilima, samo potvrdili kandidature članova Savjeta javnog servisa, da bi prije pola godine poslanici umjesto takodje potvrđivanja mandata, glasali protiv kandidata nevladinih organizacija Daliborke Uljarević i Steva Muka, dajući sebi pravo koje im ne pripada. Izvršni direktor Asocijacije nezavisnih elektronskih medija Ranko Vujović, jedan od autora medijske regulative, oštro osuđujući grubo kršenje zakona, ocijenuje da poslanici ili ne čitaju zakon ili ga namjerno izigravaju jer nikakvih nejasnoća u odredbi o načinu biranja članova Savjeta nema:

„Ovdje se radi o gruboj zloupotrebi i kršenju Zakona o javnom servisu od strane svih poslanika Skupštine Crne Gore što će imati jako negativan efekat prema međunarodnoj zajednici.“

U UNEM-u smatraju da su i poslanici opozicije pogriješili što su po drugi put izašli u susret vladajućoj većini, pristajući da učestvuju u glasanju umjesto da ga bojkotuju. Na pitanje da li se zakonska odredba može na jasniji način definisati, Vujović odgovara:

„Njima je svima jasna ta odredba. Međutim, tu može da se doda amandmanski da Skupština potvrđuje, bez prava glasanja. Sa dvije riječi to tako može da se precizira.“

UNEM je uz protest uputio i poruku Skupštini:

„I zatražili smo od predsjednika Parlamenta da ponovo stavi ovu tačku u dnevni red i da potvrde sve članove Savjeta koji su imenovani. Ako se to ne desi obratićemo se svim relevantnim međunarodnim organizacijama, pa neka oni rasprave sa njima taj problem i vide na koji način crnogorska Skupština primijenjuje zakone koje je usvojila.“

Odbijeni kandidat civilnog sektora Goran Đurović upozorava da je nevladinim organizacijama u ovom slučaju potrebna snažna podrška javnosti:

„Mi nećemo moći ništa da uradimo ukoliko mediji ne budu dali podršku da se zakoni u Crnoj Gori primijenjuju, da oni koji su odgovorni za kršenje zakona trpe pritisak javnosti i snose odgovarajuće sankcije i ukoliko ovo bude priča koja će trajati dva dana u Crnoj Gori i koja će biti poslije toga zaboravljena, mi nećemo moći da utičemo bitno kao nevladina organizacija na ono što je naša participacija u nekim demokratskim procesima u Crnoj Gori.“

* * * * *

Odbijanje parlamentarne većine da imenuje jednog člana Savjeta javnog servisa kao i prošlonedjeljni skandal izazvan ponavljanjem već okončanog glasanja u Skupštini naišli su na oštre reakcije opozicje koja tvrdi da parlamentarna većina sprovodi golu silu obesmišljavajući rad te institucije.

Visoki funkcioner Pokreta za promjene Koča Pavlovoć kaže da su skorašnji događaji u crnogorskom Parlamentu dokaz da parlamentarna većina Demokratske partije socijalista i Socijaldemokratske partije ne preza ni od kršenja zakona i propisa kako bi progurala svoja rješenja, a da u tome uživa i otvorenu podršku predsjednika Parlamenta Ranka Krivokapića:

„Bahatim ponašanjem gospodina Krivokapića promoviše se jedna nova praksa u crnogorskom parlamentu, a to je da parlamentarna većina svojom glasačkom mašinom legitimiše kršenja zakona o poslovnika. Gospodin Krivokapić, kada mi postavimo pitanje usklađenosti nekih odluka sa zakonom ili poslovnikom on to stavi na glasanje i njihova parlamentarna većina to proglasi zakonitim, to jest poslovnički. Mislim da je gospodin Krivokapić sada onako do kraja vratio duh Radomana Božovića u crnogorski Parlament i sami temelji parlamentarizma i ideje demokratskog parlamentarizma su dovedeni u pitanje ovom praksom gospodina Krivokapića.“

U Socijalističkoj narodnoj partiji takođe smatraju da predsjednik Parlamenta i njegovi saradnici otvoreno krše poslovnička pravila ugrožavajući rad opozicije i omogućavajući poslanicima vladajućih partija da ostvare svaki naum. Poslanik Socijalističke narodne partije Vuksan Simonović:

„To je nasilje, to je nešto što je nezabilježeno u crnogorskom parlamentarizmu i nešto što nagovještava da će vladajuća većina kad god im se prohtje golom silom i one stvari koje su očigledne proglašavati kako njima odgovara.“

Miodrag Živković, lider Liberalne partije, kaže da je cjelokupna javnost svjedok dešavanja u crnogorskom Parlamentu i da je i laicima jasno kako se beskrupulozno i osiono krše pravila i procedure:

„Sasvim je neprirodno i nevjerovatno da se ponavljaju glasanja, da se traže većine kako je to radio gospodin Krivokapić kao predsjednik Parlamenta u posljednje vrijeme. Sve to čini sam parlament neozbiljnim i mislim da ovako nastaviti definitivno da više nema smisla. Mislim da u samoj parlamentarnoj većini na čijem čelu se nalazi gospodin Krivokapić u crnogorskom parlamentu treba dobro da razmisle o posljedicama svega ovoga. Ako se ovako nastavi i sam parlamentarizam u Crnoj Gori izgubiće svaki smisao.“

U Centru za demokratsku tranziciju upozoravaju da demokratski princip jeste da većina donosi odluku, ali samo kada to čini u skladu za zakonom i propisima. Koordinator CDT-a Marko Čanović:

„Princip po kome funkcioniše demokratija da većina donosi odluke, ali naravno svaka odluka većine mora biti u skladu sa zakonom. Smatramo u Centru za demokratsku tranziciju da se zakoni moraju poštovati i da ljudi koji su na vlasti treba da obezbijeđuju poštovanje zakona, a ne da krše pojedine pravne norme i principe.“

Lider Narodne stranke Predrag Popović kaže da je svima jasno da parlamentarna većina ne haje za propise ako im se slučajno nađu na putu, ali dodaje da su opoziciji praktično zavezane ruke:

„Šta možemo da učinimo? Šta može opozicija da preduzme? Mi to što možemo i što nam stoji na raspolaganju već i radimo. Obavještavamo javnost, govorimo o tome, upozoravamo predstavnike vladajuće stranke. Da li će to naići na odjek i kakav odjek to ćemo tek da vidimo. Po dasadašnjoj praksi oni se na to osvrću koliko na lanjski snijeg.“
XS
SM
MD
LG