Dostupni linkovi

Lista za Sandžak pobedila na izborima u Novom Pazaru


Ubistvo kandidata za odbornika u parlamentu Novog Pazara Ruždije Durovića, predstavlja kulminaciju višemesečnog sukoba dve najače bošnjačke stranke u Sandžaku – Liste za Sandžak i Sandžačke demokratske partije. Od kako je Vlada Srbije tokom proleća raspustila pazarsku Skupštinu, zabeležen je čitav niz incidenata, među kojima su bila i bacanja bombi na kuće političkih suparnika. Mada je i pre toga bilo fizičkih obračuna, pa i oružanih napada prostorije suprotstavljenih stranaka, predsednik koalicije Lista za Sandžak Bajram Omeragić, na čijem je spisku bio i ubijeni Durović, očekuje da će se tenzije postepeno smirivati:

„Politička situacija je sada smirena. Mi verujemo u državne organe. Pozvali smo građane da ne izlaze, da ne slave, da ne bi ispunili želju onima koji su oko četiri sata zaključili da su poraženi na ovim izborima i da im treba argument da se prekinu izbori.“

Predsednik Nacionalnog saveta za saradnju sa Haškim tribunalom i lider Sanadžačke demokratske partije Rasim Ljajić tražiće sa druge strane poništavanje izbora. Njega je inače najdirektnije optužila Lista za Sandžak čiji je lider Sulejman Ugljanin, tvrdeći da su ubistvo izvršili pripadnici Ljajićevog obezbeđenja, što Ljajić naravno opovrgava:

„Za ovo neko mora odgovarati, ili ja, odnosno pripadnici mog obezbeđenja, ili će odgovarati Ugljanin zbog teških optužbi koje je izrekla stranka Demokratske akcije i on lično nakon ovog incidenta.“

Najviši državni zvaničnici pokušavaju sa druge strane da stišaju tenzije u Sandžaku. Predsednik Boris Tadić pozvao je na trenutni prekid nasilja i uspostavljanje mira, dok je ministar pravde Zoran Stojković zatražio od obe strane da se okanu ružnih i prljavih reči koje vode narod u sukobe i podele:

„Neke stranke su išle s onim teškim, prljavim rečnikom, želeći da stvaraju sukobe i podelu među ljudima. Rezultat toga je i ovo što se dešava u Novom Pazaru. Ponavljam, nijedni izbori nisu vredni ljudskog života.“

Mada je sukob u Sandžaku specifičan jer se radi o unutarbošnjačkom sporu, sociolog Milan Nikolić smatra da će se on sigurno odraziti i na politički prilike u Srbiji:

„To jeste deo Srbije i taj tragični događaj zaista loše deluje na srpsku političku scenu u celini. Činjenica da je neko ubijen u sukobu, pristalica jedne ili druge partije, na biračkom mestu, tokom izbornog vremena, po sebi je zloupozoravajuća, teška i govori da su Republika Srbija i svi njeni državni organi morali na neki način da obezbede mnogo mirnije i bezbednije uslove za izbor. Ovo je znak upozorenja da se mora mnogo više raditi protiv političke agresivnosti, protiv agresivne propagande i protiv rečnika mržnje.“
XS
SM
MD
LG