Dostupni linkovi

Novi sporazumi između RS i Srbije


Potpisivanje sporazuma o izgradnji mosta na Savi između premijera RS-a i Srbije, Milorada Dodika i Vojislava Koštunice, bez prisustva državnih zvaničnika i bez obilježja BiH moglo bi pogoršati odnose između BiH i Srbije, kazao je predsjedavajući Predsjedništva BiH Sulejman Tihić:

„Nije dobro za naše odnose, za unapređenje odnosa između BiH i Srbije. Ponašanje Milorada Dodika, predsjednika Vlade RS-a, smatram nedopustivim, jer na ovaj način on direktno krši Ustav BiH. Pitanje graničnih prelaza jeste nadležnost države. Ovo je još jedan u nizu poteza Milorada Dodika koji doprinosi radikalizaciji prilika u BiH i destabilizaciji stanja.“

Premijeri RS-a i Srbije najavili su za septembar potpisivanje novog sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama između Srbije i RS-a. Premijer Srbije Vojislav Koštunica pri tom je naglasio kako je Srbija opredijeljena za poštivanje Dejtonskog sporazuma:

„To je, naravno, prilika da još jedanput istaknem da je Republika Srbija privržena poštovanju međunarodnog prava, međunarodnih sporazuma, rezolucija, da je protiv svakog jednostranog, delimičnog, probirljivog čitanja međunarodnih dokumenta.“

Koštunica je, dalje, pojasnio kakva se poruka krije iza ovakvog stava:

„Kada to kažem, onda mislim na ovaj trenutak koji je za sve nas veoma važan, na pregovore o budućem statusu Kosova i Metohije. S jedne strane imamo Dejtonski mirovni sporazum koji počiva na dva stuba - na međunarodno priznatoj BiH, ali i na toma da BiH čine dva entiteta: RS i Federacija BiH. Taj sporazum se mora poštovati u celini, u oba svoja dela. Na isti način je veoma važno, kada je reč o Kosovu i Metohiji, da rezolucija 1244 i još nešto što njoj prethodi, a to je Povelja UN-a, budu u svemu poštovani, garantujući teritorijalni integritet i suverenitet Republike Srbije sa Kosovom i suštinskom autonomijom Kosova unutar Srbije.“

Govoriti o specijalnim odnosima RS-a i Srbije u vremenu kad se raspravlja o statusu Kosova, te neposredno nakon nezavisnosti Crne Gore, predstavlja podgrijavanje pitanje koja su i u BiH još sporna, napominje Tihić:

„To nije ni u duhu onoga što smo razgovarali sa gospodinom Tadićem - da između između BiH, kao države, i Srbije, kao države, treba graditi specijalne odnose, a ne odnose sa entitetima, tim prije što je u međuvremenu došlo do značajnog prenosa nadležnosti s entiteta na državu, tako da za ono o čemu oni treba da razgovaraju više nisu nadležni entiteti. I bolje da se sada o tim stvarima ne razgovara, osim ako neko namjerno ne želi da tim pitanjem dovodi u vezu neke druge regionalne probleme.“

Pojedina ministarstva u RS-u i deset godina nakon rata još uvijek su okrenuta prema Srbiji. Tako je premijer Koštunica pohvalio i saradnju ministarstava zdravstva RS-a i Srbije. Naime, korisnici zdravstvenog osiguranja iz RS-a sve veće zahvate ne obavljaju u BiH već u Srbiji. Ako se potpiše i novi sporazum, direktne veze biće uspostavljene i između poslovne zajednice BiH i Srbije.
XS
SM
MD
LG