Dostupni linkovi

Međusobna optuživanja nakon sukoba Srba sa policijom


Incident se dogodio noću, na katolički Uskrs, u jednom od kafića u Donjem Lapcu, u kojem nakon Oluje živi oko 400 naseljenih Hrvata iz Bosne i Hercegovine i 3000 Srba. Klasično provociranje i međusobno nazivanje četnicima i ustašama, a onda i fizički obračun. Srbi okrivljuju Hrvate da su oni započeli, a Hrvati Srbe. Vlasnica kafića pozvala je policiju, što potvrđuje i glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova, Zlatko Mehun:

„Policijski službenici su bili fizički napadnuti i onemogućeni u provođenju njihove zadaće, u uspostavi javnog reda i mira. Izvijestili su dežurnog u policijskoj postaji. Zatražena je pomoć interventne jedinice policije iz Gospića, koja je stigla nakon nešto više od sat vremena.“

Petorica mladića srpske nacionalnosti privedena su u policijsku postaju u donjem Lapcu (tvrde da su ih tamo pretukli), a zatim u Gospić, odakle su sinoć pušteni iz pritvora, a protiv njih su podnesene kaznene prijave. Predsjednik Općinskog vijeća u Donjem Lapcu, Milan Đukić:

„Nije slučajno da se to baš desilo na Uskrs. To je bilo iscenirano. Dok je došla policija, ni jednog Hrvata nije bilo.“

Viđenje događaja s hrvatske strane: Nevenka Čeko, čiji je sin te noći navratio u kafić Trokadero:

„Samo što su došli, njih četvorica-petorica momaka, nisu uspjeli ni piće naručiti, odmah su počeli vikati - Srbija i navalili su na njih. Vlasnica je Srpkinja, ali je odmah pozvala policiju. Onda su navalili i na policiju.“

Načelnik Policijske uprave Ličko-senjske, Željko Jurković, izjavio je da će zatražiti pojačanje i slanje većeg broja policajaca na to područje. Srbi to smatraju nepotrebnim zaoštravanjem situacije. Milan Đukić:

„U najčistijoj srpskoj općini nema ni jednog policajca Srbina, a sada treba udvostručiti policiju. I onako je ovo najpoliciskija općina, koja do sada nije zabilježila niti jedan eksces na međunacionalnoj osnovi.“

Glasnogovornik Ministarstva unutarnjih poslova, Zlatko Mehun, pojašnjava da je riječ o prometnim policajcima:

„Nevezano sa ovim događajem, uočili smo da na području cijele Policijske uprave Ličko-senjske nedostaje sektor prometne policije jer je ukinut već šest godina.“

Predstavnici Srba zgroženi su i službenim prigovorima donjolapačkim policajcima što su se u uskršnjem incidentu povukli i nisu upotrijebili sve ovlasti za uporabu sile, uključujući i vatreno oružje:

„Četrdeset specijalaca je stiglo iz Gospića. Upadaju u lokale, gledaju, obilaze. Radi Lepe Brene ili Tomsona su se tukli, a sada policija odjedanput treba činiti dar-mar.“

Predstavnik policije, Zlatko Mehun:

„Da li je bilo svrsishodno ovakvo ponašanje, kao što su se oni ponijeli pa su se povukli u policijsku postaju, ili su trebali upotrijebiti silu nad osobama koje su njih napadale u tom momentu, teško je sada reći. To je stvar dalje rasprave.“

Sami stanovnici Donjeg Lapca, i Srbi i Hrvati, slažu se da se događaj previše politizira i napuhuje. Doseljena Hrvatica, Nevenka Čeko:

„Doveli su nas ovdje skoro kao stoku. Kada treba glasati, dođe Đapić i kaže nam - Ne dajte se pod srpsku čizmu. Završi govor i ode sa Đukićem jesti janjetinu, a nas ovamo zavađa. Kako ćemo mi živjeti, baš ga briga. Meni je više puna kapa svega i vijesti koje samo prodaju novine. Pomozite ovim ljudima ovdje.“

Srbin Stevo Kosanović, čiji je sin također sudjelovao u tučnjavi, kaže da među starijim stanovnicima Lapca gotovo i nema trzavica:

„Zezamo se uz kafu da smo pucali jedne na druge. Ovo je prenapuhano. To je nemoguće. Krivo mi je i žao što se to dešava Lapcu, koji nikada nije bio nacionalistički grad, niti su ljudi u njemu nacionalisti. Vjerujem da nekome to smeta, a kome, volio bih znati.“
XS
SM
MD
LG