Dostupni linkovi

Novi politički obračuni


Glavni urednik Hrvatskog lista, Ivica Marijačić, poznat široj javnosti po haškoj optužnici zbog objavljivanja iskaza zaštićenog svjedoka Stjepana Mesića, tvrdi da je u posjedu popisa navodnih suradnika UDBA-e već duže vrijeme, ali ga nije objavljivao jer, kaže, nije želio stvarati nove podjele i zlu krv:

„Povod mi je bio istup bivšeg urednika HRT-a, Tomislava Marčinka, koji je rekao da na televiziji i u medijima još uvijek rade udbaši. Tom prigodom je rekao da će objaviti taj popis kada sam odluči. Čekao sam nekih desetak dana da se taj popis pojavi. Kako on nije istupio sa tim popisom, a sam njegov istup izazvao je polemiku u hrvatskoj javnosti, iskoristio sam prigodu i objavio taj popis.“

Među 139 osoba za koje se tvrdi da su bili najbliži suradnici UDBE i KOS-a, nalazi se i ime aktualnog predsjednika Hrvatskog sabora, Vladimira Šeksa, poznatih novinara, od Inoslava Beškera do Mirjane Rakić, ali i nekih vjerskih dužnosnika, među kojima i ime muftije Ševka Omerbašića, predsjednika Mešihata Islamske zajednice u Hrvatskoj. Većina odlučno negira suradnju s UDBA-om i upozorava da su takvi popisi nastajali i od imena ljudi koji su zapravo bili istraživani od ondašnjih obavještajnih službi. Upravo tako svoje ime na popisu tumači i nekad poznati novinar Hrvatske televizije, Tomislav Jakić, danas savjetnik predsjednika države za vanjsku politiku:

„Moje ime vrlo vjerojatno postoji negdje u arhivama jugoslavenske tajne službe, kao i u arhivima, barem još nekoliko, tajnih službi u inozemstvu. To znači da sam bio predmet obrade kao novinar koji je mnogo putovao po svijetu. A da nisam bio suradnik, to je potpuno jasno.“

Glavni urednik zadarskog Hrvatskog lista pojašnjava da su popis sastavile hrvatske obavještajne službe još u srpnju 1997. godine:

„Dobio sam popis od, i danas aktivnog, pripadnika Hrvatske obavještajne zajednice. Naravno da ga ne mogu imenovati. Mi ne tvrdimo da je ono što piše u tom dokumentu istina. Samo tvrdimo da postoji takav dokument u Hrvatskoj obavještajnoj zajednici, a pouzdano postoji i u Državnom odvjetništvu.“

Ovo nije prvi popis udbaša u Hrvatskoj. Takve informacije bile su već objavljivane u Tuđmanovo doba. Uostalom, komentiraju mnogi, čim nekome iz nekih političkih razloga zatreba uzburkati javnost - izvuče neki popis. Zašto je ovaj izvučen baš sada? Tomislav Jakić:

„Mislim da je popis u funkciji raščišćavanja hrvatske političke scene uoči parlamentarnih izbora. S te scene treba pomesti, ili kompromitirati, svakoga ko bi se mogao ukazati kao smetnja desnici u njezinom napredovanju prema vlasti.“

Ivica Marijačić odbacuje sve takve tvrdnje:

„Nemaju nikakvih argumenata za takve teze. Neki kažu da je to udar desnog radikalnog miljea, a neki pak da je to udar određenih skupina. To nema veze. Već sam popis imena koja se nalaze na njemu demantira sve njihove teze jer ako je to udar neke desnice, kako bi se na popisu našla imena kao što je Šeks ili gospodin Brozović. Oni sigurno ne pripadaju ljevici.“

Predsjednik Hrvatskog novinarskog društva, Dragutin Lučić – Luce, također je uvjeren da je popis tempiran u korist snaga koje su se počele pripremati za parlamentarne izbore i da se njime na prljav način žele proskribirati i eliminirati politički neistomišljenici:

„Ja sam najveći protivnik da bilo tko privatno određuje tko su bili suradnici, ne znam kakvih, obavještajnih hrvatskih, jugoslavenskih ili bilo kojih drugih službi. Smatram da u tom pogledu država treba reagirati i na neki način, u okviru zakona, bi se to trebalo regulirati i odrediti. Ovako se na ljude baca sumnja. To je neka vrsta ilegalne lustracije koja se provodi nad ljudima i koja ugrožava elementarne ljudske slobode i prava.“
XS
SM
MD
LG