Dostupni linkovi

Barcelona klupski prvak svijeta

Fudbaleri Barcelone osvojili su titulu FIFA klupskog prvaka svijeta nakon što su u finalu u Yokohami savladali brazilski Santos s 4:0.

Već u 17.minutu Messi je doveo Barcu u vodstvo da bi Xavi u 21.minuti povisio na 2:0. Do kraja poluvremena se i Fabregas upisao u lsitu strijelaca za 3:0.

Konačan rezultat utakmice je postavio “argentinski čarobnjak” Messi u 56.minutu susreta.

Titulu svjetskog prvaka u posljednjih pet godina osvajali su evropski klubovi. Prije Barcelone, to su činili fudbaleri Intera, Manchester Uniteda i Milana.

Prvo izdanje zvaničnog Klupskog svjetskog prvenstva održalo se 2000. godine, ali je zbog problema sa finansijama i kalendarom naredni turnir održan tek 2005, pa ih je do sada ukupno bilo osam.

Prije današnjeg finala odigran je meč za treće mjesto u kome su trijumfirali fudbaleri katarskog Al Sadda posle boljeg izvođenja penala pobijedili domaću Kašivu sa 5:3.