Naredna emisija


Ratni zločini

Suđenja za ratne zločine na prostoru bivše Jugoslavije. Nedjeljom od 18.30 do 19.00 i od 22.30 do 23.00 sata na radiju i na našoj internet stranici.

Dalje

Knjiga urednika RSE Dragana Štavljanina



Srbija

Beograd ne priznaje ni Fejta, ni Beč

Natpis u Zubnom Potoku

Ažurirano posljednji put: 08.02.2010 17:41
Ove sedmice 25 direktora ministarstava inostranih poslova država članica Krizne grupe u Beču razmatraju mandat šefa međunarodne civilne misije na Kosovu Pitera Fejta, dve godine nakon što je preuzeo dužnost, a nekoliko sedmica nakon što je predstavio strategiju za integraciju severa Kosova u zonu pod nadležnošću insitucija vlasti u Prištini. Zvanični Beograd ne priznaje odluke ove grupe, a Fejta upozorava da svojim potezima rizikuje dodatne nestabilnosti.

Kakva god da bila odluka Međunarodne upravljačke grupe, za Beograd neće biti ni najmanje bitna. Potpredsednik Vlade Srbije Božidar Đelić i izjavio za RSE je upravo to kratko zaključio:

“Tu grupu Srbija ne priznaje. Ona je neleglana. Samim tim bilo kakvi njeni zaključci su ništavni.”

Piter Fejt predstavio je nedavno strategiju za vraćanje severnog dela Kosova pod nadležnost prištinskih vlasti. Predlog strategije predviđa primenu zakona Kosova u zoni oko Kosovske Mitrovice, te formiranje nove opštine Severna Mitrovica sredinom 2010. godine. Fejtov potez, učinjen u koordinaciji sa kosovskom premijerom Hašimom Tačijem, podstakao je nervozu ne samo na severu Kosova (koji je pod kontrolom tamošnjih Srba) nego i u Beogradu. Iz Koordinacionog centra za Kosovo i Metohiju za naš program govori Zvonimir Stević:

“Fejt i oni koji podržavaju njegov plan moraju da budu svesni činjenice da na Severu među Srbima neće naći 'podobnu ličnost'. Nikog neće naći za ostvarenje tog opasnog plana. Ali će snositi odgovornost za posledice koje bi nastale pri pokušaju da se on sprovede.”

RSE: “Kakve bi posledice mogle biti ukoliko Međunarodna upravljačka grupa podrži njegov plan i krene u implementaciju?”

Stević: “To bi značilo postojanje mogućnosti ekscesa.”

RSE: “Da li je to pretnja?”

Stević: “Pretnja sa čije strane.”

RSE: “Kada pominjete ekscese, da li je to pretnja sa srpske strane?”

Stević: “Ne, nije. Ali takav pristup međunarodnog predstavnika u svakom slučaju će destabilizovati, uneti konfuziju, nemire i postojanje mogućnosti ekscesa.”

PRODUBLJENE PODELE MEĐU SRBIMA


Sprečavanje blokade Suda u Mitrovici
Upozorenja iz Beograda nikako nisu pucanj iz prazne puške. Da je tako uverava niz incidenata zabeleženih u deceniji nakon što su vlast u Srbiji preuzele demokratske snage. Najbrutalnije slike, uz jednu žrtvu na strani međunarodnih snaga i više desetina povređenih, desile su se u martu 2008. (na samom početku Fejtovog mandata) kad su iz zgrade Suda u Kosovskoj Mitrovici pripadnici Kfora izbacivali zaposlene koji su tu protestovali.

U međuvremenu u samoj Kosovskoj Mitrovici desile su se mnoge promene. U decembru vlast u Beogradu raspustila je opštinsku vlast koju su činili Šešeljevi radikali i Koštuničin DSS, i za kraj aprila ove godine raspisla vanredne izbore. Podele među samim Srbima su produbljene do granice koju mnogi smatraju rizičnom. O tome je prošle sedmice govorio i vladika koji se ne ustručava od političkog angažmana - raško prizrenski Artemije:

“Ako postoji deoba u našem narodu na Kosovu i Metohiji to je plod politike Beograda!”

Artemijeve reči su razumljive jer su izgovorene na Saboru u Kosovskoj Mitrovici sa kog su, sem vladike, glas protiv Fejtovog plana uputili i srpski opozicionari iz redova partija Vojislava Koštunice i Velimira Ilića, a sa njima radikali iz stranke Vojislava Šešelja. Između njih i vlasti stoji čitava lista pitanja u kojima se ne mogu pronaći sličnosti. Međutim, jedan od izuzetaka je upravo Piter Fejt koji je svojim potezima, a najviše sa poslednjim planom za sever Kosova, iritirao kako vlast tako i opoziciju. O tome govori bivši ambasador Srbije u Parizu i profesor Fakulteta političkih nauka Predrag Simić:

“Naime taj plan je u velikoj meri vezan za predloge koje je još 15. oktobra prošle godine izložila Međunarodna krizna grupa, predlažući da se upravo na primeru opštine Štrpci napravi takozvani model srpske zajednice za Kosovo koji bi verovatno važio i za sever Kosova.”

FEJTOVA ZAMISAO TEŠKO OSTVARIVA


Štrpce
Štrpci - opština čiju upravu su u januaru preuzeli pobednici lokalnih izbora koje je organizovala vlast u Prištini (pre svega predstavnici srpskih stranaka koje priznaju kosovsku vlast), i to od onih koji su do tada upravljali opštinom kao pobednici izbora koje je ranije organizovala Srbija. Danas u Štrpicma rade dve opštinske administracije, jedna koja priznaje Beograd, druga Prištinu.

Ovo iskustvo najblaži je primer koji pokazuje koliko bi bilo teško ostvariti Fejtovu zamisao, pogotovu što srpska strana u njegovim potezima vidi samo jednu misiju. Zvornimir Stević:

“Kakav je Fejtov rad najbolje ilustruje činjenica da za račun Prištine konstantno pokušava da međusobno zavadi i svađa kosmetske Srbe.”


Na drugoj starni pozicija Beograda u odnosu na kosovsko pitanje trenutno je takva da ostavlja prostor za i dalje nepriznavanje odluka Međunarodne upravljačke grupe. Takvu ocenu iznosi Predrag Simić. On podvlači da će očigledno svi faktori uključeni u kosovski problem čekati odluku Međunarodnog suda pravde u Hagu pre nego što zauzmu konačni stav:

“Možemo govoriti o tome šta je međunarodna zajednica ali u ovom trenutku od ukupnog broja članica Ujedinjnih nacija dve trećine nisu priznale Kosovo. Mislim da tek sa savetodavnim mišljenjem Suda u Hagu možemo govoriti o nekakvom jasnijem stavu međunarodne zajednice a ne samo jednog njenog dela, pre svega Zapada.”

Holandski diplomata Fejt imenovan je 28. februara 2008. godine na dužnost međunarodnog civilnog predstavnika. On je vrhovni autoritet za nadgledanje sprovođenja plana Martija Ahtisarija, koji Beograd ne priznaje, i obavezan je da interveniše i otkloni poteze koji su u suprotnosti sa ovim planom. To bi značilo i da je obavezan da reši pitanje Severa, što ne uspeva dve godine od proglašenja nezavisnosti. Na dvogodišnjem polaganju računa Upravljačkoj grupi u Beču, nema sumnje, to je Fejtov najveći neuspeh.

Pročitajte i ovo:
Podrška Međunarodne upravljačke grupe Prištini
Izazovi strategije za sever Kosova
Plan o integraciji neodrživ bez srpske saglasnosti?
Strategija Prištine neprihvatljiva za Srbiju
Ovaj forum je zaključen
Comment Sorting
    Naredni 
Komentari stranica of 4
Ime: dejan za imera Grad: bg
17.02.2010 15:20
Imerce,znam da istina boli ali u danasnjem svetu nema nista dzabe.Tako i vasa nezavisnost kosta i vi cete jos dugo da je placate jer ste usli u projekat americkog neokolonijalizma i uz vasu pomoc su dosli na balkan na velika vrata i oni tako lako nece otici.Ta tvoja prica o njihovoj kulturi i da svako mora da bude za nekog vezan je prazna jer je kosovo americka kolonija a predsednik kosova je ambasador del.Hvala

Ime: Miroslav Đukić Grad: Južno od Beča
16.02.2010 11:01
"Međunarodna krizna grupa" - šta je to!? Je li to neka institucija - ko ju je, kada i na osnovu čega osnovao? UN nije, to znam, onda ko je onda drugi, a da ima mandat na Kosovu i Metohiji? Možda Skupština grada Beča? Sigurno joj je dat mandat da volonterski otklanja komunalne probleme u Beču (uklanjanje otpada, zbrinjavanje pasa lutalica, naplata naknada za parking...)? Sve je to u redu, ali kakve oni veze imaju sa Kosovom i Metohijom?

Ime: iMER Grad: Gjilani
16.02.2010 10:57
ZA DEJANA.Deki,nisam pisao u onom kontestu da zivimo s njima.Nego sam ti pisao da su stvarno kulturni.Nece Kosovo da bude4 nicija Baza.Pogledaj Nemacka ima NATO Bazu,Ima je Italija,Imala je i Poljska VARSAVSKOG pakta,i Bugarska.Evo vi sada nudite Rusima neku Vojnu bazu kod Nisa.Sta je to Deki?Dakle,Deki,svet je povezan tako,da ne mozes sam.Uskoro i vi cete imati tu Rusku Bazu u NIS,zivi bili pa videli.Mene Deki,smeta,ali vas treba zasmetati vise nego mene,STO KOD VAS NA VLASTI I oni koji vuku sve konce,su vam sa strane.Dakle u ime Srpskog PatriotizmaUVLACILI SU VAS u nepovoljne trake.Dakle,to,i ranije sam pisao,pa i sada ti pisem,DA ONAJ KO NE POZNAJE SRBE,taj ne poznaje nista.Srbi,80,90% su sjajni ljudi.U stanju su da ti pomognu,Gostoprimljivi,Cisti,Drzljivi,imaju tu tradiciju koju ja cenim.Ali,da nisu vam bili Srbi sa Kosova,pa i sa strane,danas bi bili jos zajedno.Kralj Aleksandar 1913 -1924 sve nagore Srbe dovezao ih je na Kosovu,samo da ih skine sa sebe.Njih,i dan danas zovu ih SOPOVI.Oni sa mestanima Srbima na Kosovu,slabo su se zenili,ili druzili.E ti Srbi su vam pravili i pomesali cellu Srbiju,koju su je zavadili sa citavim svetom.Dakle,mislim da sam iskren bio.Deki,toliko za sada. Pazi Deki,ukoliko istinu ne gledas u oci,nema od tog coveka nista.Treba reci istinu.Mi pogotovo Balkanci,skloni smo da odbacimo istinu sa strane,i da podrzavamo nase "PATRIOTE"koji nam ruse sve oko nas.Takav je nas mentalitet.Istina je jako GORKA,ali je ISTINA.Pocnimo da govorimo istinu,i ici ce nam bolje.Sto imnamja da podrzavam mojeg KRIMINALCA u ime nekog patriotizma.Oci ti je bog podario da vidis,Mozak da mislis,itd.

Ime: dejan za imera Grad: bg
15.02.2010 18:38
Imerce verujem ti na rec i kad si tako odusevljen americkim vojnicima zelim ti da jos jedno sto godina zivite u sreci i ljubavi i da celo kosovo bude jedna velika americka baza.Hvala.

Ime: Pecanac Grad: Pec
15.02.2010 12:47
za drazu,

Nemogu nigdje da nadjem gdje sam to pisao ,,ali istina je da CG MK nas priznali kao suverenu drzavu,,znaci na nasoj su strani i nas podrzavaju a ne taj krvavi rezim iz beograda.

sto se Grka tice niti su nam ikad bili prijatelji niti zelim da nam budu prijatelji,jer nemaju nikakvu tezinu u EU bez obzirao cemu se radi a u svijetu da ne pricam,
reci mi sta vam je Rusija,Grcka i ostale drzave pomogle zadnjih 15 god osim fine price???to sto ne priznaju Kosovo to ne igra nikakvu ulogu,jer sam negdje napisao oni koji se pitaju to su ucinili i njih ne zanima ni rezolucije ni zakoni ni Kina ni R usi ,ma bas niko neg urade onako kako misle da je pravilno.

sto se Amera tice ,,da nas podrzava njihova administracija,,slozio bio se s tobom jer su nam oni i drzavu dali,,uz najjace EU zemlje,,da ne nabrajam.

mada ja mislim da ce nas priznat i zemlje koje vas momentalno podrzavaju i,,

Kipar,Azerbedzan,Belorusi,R.Srpska,Afganistan,Kurdistan,Mongolija ,i Africke zemlje jer je jeremic skoro tamo bio i molio da ne priznaju ,,sve dok ne stigne pomoc iz EU i USA onda ce i oni.

Ime: draza Grad: pristina
14.02.2010 19:36
pecanac, otkuda tebi ideja da su vam crnogorci prijatelji ili makedonci i grci mozda. niko od njih vam nije prijatelj niti ce biti, osim americke administracije.

Ime: iMER Grad: Gjilani,KOSOVSKOG,ALBANSK
14.02.2010 19:30
ZA DEJANA.Deki,neces verovati kakvi su Americki vojnici.Neces verovati,pa i ja dzabe da ti pricam.Verujes li ti da NEMA TE SANSE DA ONI UPADNU U NEKU KUCU ZA NEKI PRETRES I DA SE PONASAJU KAO RUSI,ILI TVOJI VOJNICI ILI TVOJI POLICAJCI.Deki,nema ti,pa da se poludis,Americkog vonika da vidis kako pije Alkohol dok je na sluzbi.10 sati pre pocoinjanja sluzbe oni ima da se pozdrave sa alkoholom.Deki,nedao Bog da se neka zenska osoba da se zali na njihove postupke.Taj vojnik,ne da ce da izgubi posao i sve beneficije,nego ima se vrati nazad i sve mere,i kroz igline usi,ima da pogledaju da mu nadju neku krivicu,pa da mu sude dooobroooo.Kada ne znas,nemoj da pricas.Dodji,stavljam ti adresu,idemo,proveravamo,pogledajmo,i bice ti sve jasno.Mozes slobodno Deki da dodjes,i bices moj gost.A sto se Ruskih vojnika tioce,Imali smo ih po Kamenici gde celo vreme se uvlace po kucama,piju bre,pa psuju,RAZLIKA TI JE KAO AMERIKA SA NIGERIJOMILI KAO DAN I NOC,Rekao sam i ranije,imam da budem jako iskren,i pisacu samo ono sto dozivim,i NIKAda necu s predrasudama,mrznjom,ili da pisem nesto sto nisam video sam.Nikada u zivotu necu slagati,pa necu i danas.Mi smo bili u ratu,i eto pisemo svaki na svoj nacin.Ti nisi video ono sto sam ja video i ispastao,pa tebi je lako.Pozdrav Deki,i pamti ovo sto sam ti rekao.

Ime: dejan za imera Grad: bg
14.02.2010 15:29
Imere opet spinujes stvari pa prodao si i ti i svi albanci moral amerikancima a za uzvrat si dobio tkzv. drzavu.Samo nemoj da pises da ste ih vi zvali.Ponovo te pozivam da posto i ti i tvoji sunarodnici agitujete da imate stabilnu tkzv.multietnicku drzavu,oterajte amerikance i bondstil,kao i pravog pretsednika kokosova americkog ambasadora dela.Hvala.

Ime: iMER Grad: Gjilani
14.02.2010 12:23
ZA ALEKSANDRA.Aco,nisi u pravu i nemoj tako pisati.Ali ajde malo da se rugamo.Reci ti meni od koga su se branili Srbi.Od Slovenaca,Hrvata,Bosanaca,Albanaca,itd.Dakle,svi su bili vasi neprijatelji.Pa kako ti nije sramota.Pa sto ne priznajes istinu.Sto ne kazes da je parola bila"za odbranu Srba"samo paravan.Vas cilj je bio STVARANJE VELIKE SRBIJE.Nikada niste rekli da ste ratovali za stvaranje velike Srbije.Ili ste rekli za odbranu Srba,ili ste rekli za prosirenje,ili ste rekli da ste bili ugrozeni,itd,itd.VAS POSLEDNJI CILJ JE BIO STVARANJE VELIKE SRBIJE I TACKA.Pa to i vrapci na grani znaju.E sto se tice stvaranje velike Srbije,TI SNOVI SU SE ISTOPILI JEDNOM ZA SVA VREMENA..Lepo vas je ZAGLAVIO MILOSEVIC.Ali,niko vam nije kriv.Jer ste ga sami izabrali,podrzavali,skandirali,organizovali ste mu one famozne HULIGANSKE MITINGE SOLIDARNOSTI,Dakle svesni ste bili,i niko vam nije kriv.
Za Drazu.Drazo,ako si draza,ne trebaju nama vase putne isprave,jer mi imamo nase.Vi u EU.Ne za cetiri godine,nego NIKADA.Na tom putu ima da vas koci REPUBLIKA KOSOVA.Zivi bili pa videli.Pozivate Ruse.Secas li ti,ili raspitaj kako ste prosli 1945 kada Crvena Armija Rusije usli u Beogradu,kako ste prosli.Kakvi su bili NEMORALNI.Ja ne bi prodao svoj moral za 100 drzave.

Ime: Pecanac Grad: Pec
14.02.2010 11:13
za Drazu

samo info,Njemacka ne dozvoljava dvojno drzavljanstvo ,mada znam ljudi koji i imaju dvojno a znam i ljude koju se moraju jednog odrijeci.

Al naravno da bi Kosovski uzeo da sam srpski htjeo nebi se odrekao.

Bio si me zabrinuo jer mi nisi odgovorio,

i drugo mislim da nemora znacit da sam albanac iz Peci ako sam Pecanac..

Pozdrav u svakom slucaju
    Naredni 
Komentari stranica of 4
Veličina slova - +

TV Liberty

Sjećanje na Tvrđavu

Ove godine obilježava se sto godina od rođenja jednog od najvećih bh. pisaca - Meše Selimovića. Autor: Maja Nikolić

Više multimedijalnih sadržaja

TV Liberty

Neretva je 'ladna voda

Zbog čega građani čekaju i po nekoliko godina da bi naplatili odštetu na sudu? Autor: Tina Jelin

Produkti i usluge

PodkastRSSMobile