Subota, 18. maj/svibanj 2013, 23:54 CET

Bosna i Hercegovina

Dodikovo potpirivanje - izborni trik ili dugoročna strategija

Milorad Dodik
Milorad Dodik
Veličina slova - +
Izjave zvaničnika RS u posljednjem periodu u kojima se govori o “državnosti” tog entiteta pokrenule su lavinu reakcija – kako dijela međunarodne zajednice tako i domaćih analitičara. Dok dio javnosti smatra da je to tek retorika u funkciji predstojećih lokalnih izbora, neki analitičari tvrde da je riječ o ozbiljnom projektu čiji je cilj dezintegracija Bosne i Hercegovine. I dok se domaći politički establišment zabavio prekomponovanjem političkih snaga na nivou Federacije BiH, ali i Vijeća ministara BiH, fakticitet – upozoravaju analitičari –prijeti da dobije legitimitet.

Prvo je predsjednik RS Milorad Dodik u intervjuu za Euro Blic izjavio da je Republika Srpska država a Bosna i Hercegovina okov za nju. Potom je entitetska ministarka za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Željka Cvijanović, govoreći o agendi koju RS slijedi na putu prema EU, izjavila da će disparitet u ispunjavanju uslova dva entiteta natjerati Evropu da još jednom razmisli na koji način koncipirati put BiH prema Uniji. Cvijanovićeva je preko  RTRS poslala poruku entitetskih vlasti.

„Moramo da shvatimo da je BiH samo ambalaža, pakovanje. Sve što se suštinski dešava, dešava se na nivou entiteta“, kazala je.

S jedne strane, priča o državnosti Republike Srpske jeste dobro poznati arsenal mobilizacije naroda, a takva zapaljiva retorika uobičajena je u predizbornim periodima, kaže profesor sa sarajevskog Fakulteta političkih nauka Asim Mujkić. On podsjeća da je taj segment priče relativno benigan, ali njegove posljedice nisu ni malo.

„Ako ono što vi govorite podriva same temelje ustavnog poretka zemlje, ako ono doprinosi podizanju tenzija koje mogu eskalirati u konfliktima, onda zaista to nije tako benigno. Mislim da se u punom smislu treba da posveti pažnja tome šta Milorad Dodik i njegova politička partija rade već posljednjih desetak godina“, ističe Mujkić.

Ali utisak je kao da niko tome ne posvećuje dovoljno pažnje. Kriza vlasti u Federaciji
Asim MujkićAsim Mujkić
x
Asim Mujkić
Asim Mujkić
BiH traje već više od mjesec dana, otkako Socijaldemokratska partija BiH pokušava iz vlasti da “izbaci” dojučerašnjeg koalicionog partnera Stranku demokratske akcije i formira novu parlamentarnu većinu.

SDP-ov manevar uticao je i na prekomponovanje snaga na državnom nivou, a o sudbini SDA unutar Vijeća ministara BiH u septembru će odlučivati državni Ustavni sud. Iz svega profitiraju vlasti Republike Srpske, koje spinuju priču o tom entitetu kao efikasnijem i boljem dijelu Bosne i Hercegovine, iako je njegovo ekonomsko-socijalno urušavanje više nego očigledno.

Opasne simboličke poruke

Problem je puno ozbiljniji nego što se mnogima čini – ističe analitičar Ibrahim Prohić. On smatra da se ne radi o predizbornoj retorici i dnevno-političkim stavovima, već o ozbiljnom projektu koji se provodi od momenta kada je Kosovo proglasilo nezavisnost.

„Tad je Dodik dao jednu znakovitu izjavu koja je, što je čudno, prošla poprilično ugluho, ili – skroz je prošla ugluho, dakle, nije bila primijećena. A on je rekao otprilike ovako: na primjeru Kosova i proglašenja nezavisnosti, mi u Republici Srpskoj možemo učiti. I onda je to obrazložio, ja ću to sada malo skratiti, na način da fakticitet vremenom ima šansu da postane legalitet“, navodi Prohić.

Dodik od tada nepogrešivo slijedi taj strateški put – zaključuje Prohić.

Ipak, retorika o takozvanoj državnosti RS nije prošla mimo međunarodne zajednice. U saopštenju iz Kancelarije visokog predstavnika, nakon Dodikove izjave Euro Blicu, rečeno je između ostalog da su tvrdnje koje iznose visoki javni dužnosnici pravno neosnovane, činjenično netačne i destabilizirajuće.

„Takve problematične izjave stavljaju pod znak pitanja opredijeljenost visokih zvaničnika Republike Srpske da poštuju ustavni poredak Bosne i Hercegovine, uključujući suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine, a time i Mirovni sporazum“, izjavila je portparol OHR-a Ljiljana Radetić.

I dok ministarka Željka Cvijanović smatra da pola Bosne i Hercegovine može u Evropu, predsjednik Republike Srpske uporno napominje da taj entitet ima sve odlike državnosti osim međunarodnog priznanja.

„Nije nimalo slučajno što je Dodik neki dan imao susret sa predstavnicima Kipra. On je na simbolički način možda htio da poruči da je i Bosna i Hercegovina svojevrsni Kipar i da je za BiH rješenje isto ono što je bilo na Kipru“, smatra analitičar Ibrahim Prohić.

Ali ni u OHR-u ipak ne odustaju da pošalju lekciju za ponavljače.

„Ustav također apsolutno jasno navodi da Republika Srpska nije država, nego entitet koji je dio suverene države Bosne i Hercegovine. Ustav BiH ne ostavlja prostora ni za kakav „suverenitet” entiteta, a entitetske nadležnosti ni na koji način nisu izraz državnosti. Pored toga, Daytonski mirovni sporazum ne sadrži nijednu odredbu po kojoj bi RS mogla da bude država u budućnosti“, kaže Ljiljana Radetić.

Maja Bjelajac

U skoro dvije decenije novinarske karijere, izvještavala i istraživala o temama iz kulture, politike i društva za najveće medije u Republici Srpskoj o od 2006. radi kao dopisnik RSE iz Banjaluke.
Ovaj forum je zaključen
Sortiranje komentara
Komentari stranica of 2
    Naredni 
Ime: Environmentalist Grad: agsdg@yahoo.com
04.08.2012 20:21
his region will become as dry as Sahara very soon when Germans build a electro producing plant and all water and fresh water under farmland is drained to Adriatic sea...why does CNN,Reuters,BBC and Deutschewelle are all being silent about these...its time the environment groups rise up come to the region and stop these project that is destroying environment....world, international community , UN,WWF and EU governments need to help BiH government and Federation BiH to stop this project, since the natural park Hutovo Blato is directly being threatened and it is found on country of BiH and (region FBiH ) territory. Hutovo Blato is the biggest European habitat of birds, whose whole ecosystem depends completely on the flow of the Neretva....

Ime: Eimen
01.08.2012 13:35
Odavno jedan clanak nije dobio ovako jedinstvenu podrsku kao ovaj, a sto u stvari pokazuje, ako ne cenzuru, a ono beznadeznost trenutka u BiH. Konfrontacija u BiH koju je tako lako aktivirati zaista ne obecava buducnost zajednickog zivota.

Ovo sto prica Dodik niti je izborni trik, niti dugorocna strategija, a nije ni potpirivanje. To je u stvari slika situacije u BiH. RS treba partnera u Federaciji, medjutim taj dio izostaje, pa onda ne moze ni zajednicka drzava da se gradi. BiH treba da je drzava koju ce svi osjecati kao svoju, kao sto to i jeste. Ono sto sada imamo je zelja da komsiji crkne krava. Ako zivis sa nekim u kuci ko ti nikakvo dobro u zivotu ne zeli, onda ti pozelis da postavis pregradu i napravis poseban ulaz. To sto neko misli da ces se pokupiti i odseliti moze da se pokaze pogresnom racunicom i onda se desava ono sto imamo, a to je dugorocno nefunkcionalna nazovimo zajednica, mada se to sve manje moze zajednicom zvati.

Bosna i Hercegovina u sadasnjim granicama moze da ima buducnost, ali mora postojati zelja da se ona zajednicki gradi. Za sada te zelje nema.
Odgovor

Ime: Zlatko Grad: Tuzla,BiH
01.08.2012 14:05
Ajde molim te objasni mi kako funkcionise vlast u BiH prema dejtonskom sporazumu i nakardnom ustavu koji je prizasao iz njega? Sta ce PC partner federacija? Jesi li cuo za drzavna ministarstva, parlament? Valjda se tu prave partnerstva i dogovori...a ne vijece staraca (ili u BiH sest stranaka) kao u Avganiustanu.
Djelimicno si upravu sto se tice kuce ali ja bi to ovako opisao:...ako imas ludaka u kuci, i umjesto da ga posaljes u instituciju na lijecenje...ti mu jos das moc odlucivanja imas uredjeno domacinstvo kao i BiH.
BiH jeste nefunkcionalna radi entiteta i ustava kojeg niko ne sljivi, a ne radi tzv. zavadzenih nacija...samo sto se to nevjesto spinuje pa gebelsovom metodom papagajske price ( da ustvari zlocinac i produkti zlocina je konstantna zrtva)uvjeri te u svakakve stvari...pa i te da: "ajde lepo da se podelimo" metodom meni sve- tebi nista... zvuci sasvim normalna.
Odgovor

Ime: Eimen
02.08.2012 07:53
Zlatko, niti smo ti i ja potpisivali Dejton, niti nas je neko pitao da li ga treba potpisati, ali je on ipak potpisan. Potpis je obaveza. Koliko ziranata propada zato sto su potpisali, pa ne pomaze nikakvo obrazlozenje da se iz toga izvade. Mogu se i Bosnjaci u BiH osjecati kao prevareni ziranti, ali ako ne progutaju knedlu i krenu naprijed, sve ostalo je put u propast. Ako ne valja RS, zapadna Hercegovina, Kladusa sa sirom okolinom, sta je onda ostalo? Ako je nesto nefunkcionalno i skupo, onda je to Federacija sa deset kantona. Entiteti se uopste ne moraju ukinuti da bi se zivjelo zajedno. Nece moci termoelektrana i solana iz Tuzle vratiti sve stare i nove dugove. Umjesto sto neko s vremena na vrijeme vikne Dodik hoce da se odcijepi, pa se onda svi upale kao glava sibice, zasto se ne bi pokusalo sa Dodikom uci u neki zajednicki privredni projekat? Vidjeli bi da covjek uopste nije lud. A ako ga u toku rata nisu uspjeli prepasti Milosevic, Karadzic, Mladic i ostali slicni njima zbog toga sto nije zelio da ucestvuje u tom ratu, sumnjam da ce to neko uspjeti i u miru.
Odgovor

Ime: Anonimni posjetilac
03.08.2012 04:55
moj Eimen niTko se nepali sto do-Dick,hoce da se otcijepi niti se tko pali,nece se on nikad otcijepivati njemu nigdje nije bolje nego u Bosni,sta da ode u Srbiju ili bilo gdje drugo pa da odmah hapse ili isutiraju.njemu je zasad dodro,on ima ''svoju drzavu'' u nitko mu NISTA NE SMIJE PIsNUTI,radi sta hoce-arci barci',A BELAJ MU NETREBA JER TO veliko BOGASTVO KOJE JE STEKAO,nece on lako ispustiti,zna on kako je po pijaci zebsti i paprike prodavati.i slobo je odcjepljivao sve do-karlovac-karlobag-virovitica a osta pasaluk.nego reci ti tom dodlu da neke nove fore provaljuje svom stadu,odcijpanje je zastarelo bre.
Odgovor

Ime: Zlatko Grad: Tuzla,BiH
02.08.2012 17:27
Ne nisam potpisivao dejton, ali taj dejtonski potpis vazi i za druge stvari a ne koje se samo nekome svidjaju. Sto se tice entiteta, sta ti oni garantuju? Da nisi ugrozen? Od koga? Ili da ti provodis svoju diktaturu nad drugima gdje si vecina...da ne pricam kako je nastala PC, moj stav vec znas...Da li su entiteti...(eto npr PC) nesto sretniji sto se tice ekonomskog prosperiteta...nemate balija, ustasa...(jedino Vlajki ali eto...:-)) nesto ne vidim da je prosperitet se prosirio preko ulice banskih dvora...inace sta ce MMF?
Bosnjaci jesu prevareni ali i svi drugi koji zele samo da ih se ostavi na miru i da zive svoj zivot jednaki u bijedi kao i u bogatstvu makar na papiru...e tu imamo problem...jer niti papir nezelis promjeniti iako neme veze sa ljudskim normama evropske zemlje. Sta je ustavri sustina....To je da rat ipak nije zavrsen i entititeti i nacionalisti u njima imaju politicku demerkacionu liniju. Taj cir ce puknuti kad tad...Lagumdjija je obecavao jedno i dobio izbore...mislis da ce bosnjaci i Bosanci stati da nadju nekoga ko ce biti protuteza velikosrpskom nacionalizmu a sa njima u paketu i hercegbosanske HDZ talibane.
Odgovor

Ime: Anonimni posjetilac
02.08.2012 13:04
"Covjek" koga branis nije lud ali ti jesi. Prijeti odcepljenjem do same granice izazivanja rata i stradanja ljudi sve ne bili zadrzao vlast koja mu omogucuje da kroz pljacku, malverzacije i korupciju ostvaruje veliko bogatstvo opet na racun gradjana i drzave. Ovo samo govori o karakteru njega kao osobe. Ti njegovi "privredni projekti" imaju malo znacaja za gradjane ove zemlje koliko za njega i one koji kroz ove projekte peru ilegalno steceni novac. Zato ga branis kada u godinama svog mandata nije napravio nista pozitivno osim doprinjeo stvaranju veceg duga propalim projektima malog ili nikakvog ekonomskog znacaja, povecanju nezaposljenosti, poostrenju politicke klime do te mere da strane investicije dolaze samo od sumljivih izvora jer ostali su previse uplaseni politickim situacijom u samoj zemlji je samo tebi jasno. Da imas imalo veze sa realnoscu vidio bi gdje ovakva politika vodi umjesto sto predlazes rjesenja koja idu uz liniju politike koja je samom svojim prirodom djelovanja i ideoloskom platformom osudjena na propast.
Odgovor

Ime: Eimen
02.08.2012 14:49
Anonimni, zapisi datum i sta smo pisali, pa za 10 godina, pogledaj ko je bio lud.
Odgovor

Ime: Anonimni posjetilac
02.08.2012 10:46
Nije bitno je li Dodik plasljiv ili nije, bitno je da on negira srpski potpis na mirovnom sporazumu koji kaze da je BiH drzava i da nastavljan drzavni kontinuitet R BiH. RS to negira na svakom koraku, negira i konacnu arbitraznu odluku za Brcko i to ce biti sjeme njene propasti.

Ime: Anonimni posjetilac
01.08.2012 08:23
moze dodick da prica sta hoce posto je on ENTITET, u bih-a ENTITET,nemoze ni jednu vaznu odluku doneti nego donosi drzava i svi se problemi resavaju u sarajevo.zato niko ozbiljan i pametan njega ne drzi ni za sto.tako je i seselj pevao borbene-niko ga nizasta nije dzao ni za sta,a ipak se slobo sve pitao.dodick zabavla svoje stado,a sarajevo resava probleme u bih i za bih.
Odgovor

Ime: Posmatrac
02.08.2012 11:15
Ne moze entitet donositi odluke na nivou BiH to je tacno, ali ne mogu se ni donositi odluke na nivou BiH bez predstavnika entiteta, bez predstavnika RS, tako da ni BiH bez RS ne postoji, niti ce postojati. Pa nemozete nekog natjerati da zivi sa vama ako ga stalno negirate i opovrgavate. S toga, rijesite stanje u FBiH i s postovanjem se ophodite prema RS, inace sve ide u pravcu laganog otcijepljenja od BiH.
Odgovor

Ime: Anonimni posjetilac
02.08.2012 11:21
za brisanje linije u brckom se pitao entitet,pa je rs prepolovjena na dva dela-bih jos jednom zahvaljuje dodicku.

Ime: Ali Faruk Biser Grad: Norveška
01.08.2012 08:15
Izgleda da je Dodik uspio.Svadje se nastavljaju,Evropa ga ma šta mi mislili prihvata kao državnog a ne entitetskog,jer mu idu na noge,sjetimo se prijetnje referendumom i sl.Evropa da želi stopirala bi kredte MMF i slično i stvari bi krenule drugačije. Pričalo bih se o nelegalno stečenoj imovini,pljački i sl. a onda bi narod uzeo palije i rastjerao bagru.Jer, Dodik paše i drugim u BiH.Lakše se zabavit Dodikom nego nahraniti usta gradjana.
Time ne odobravam njegove izjave i čak ih smatram daleko ozbiljnijim nego izgledaju i prihvataju se,ali bi prihvatanje tih izjava od strane gradjana bilo daleko drugačije da se suoće sa realnošću i ekonomskom situacijom.Ovako oni će dizati kredite i kupovati mir i pljačkati a narod će vračati i plačati dugove.

Ime: fred Grad: usa
31.07.2012 20:00
Dodik je jedna u nizu politickih figura na prostorima ex Jugoslavije' kojeg su, pogano vrijeme i jos poganije prilike prilike, izbacile na povrsinu, kao sto prljava voda poplava izbacuje na obale necistocu, koja jos dugo ostaje na obalama i zagadjuje ih. Negirajuci cinjenice i iskrivljujuci istorijska fakta i prema vlastitom nahodjenju tumaceci i nakaradno objasnjavajuci osnove Okvirnog miraovnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu.. (dejtonskog sporazuma) on sijece granu na kojoj sjedi, a vlastiti narod gura u jos dublju izolaciju u koju je dosao slijedeci politiku Slobodana Milosevica. Pametni ljudi uce na primjerima i iskustvima drugih, a on, Dodik, pravi vlastito iskustvo. Pad ce za njega biti poguban jer nije ni pokusao da gradi izlaznu varijantu, vec srlja sve dublje i dublje, na privremenu radost za sve one koji ga slijede, a koji ce ga , kao sto je Srbija predala Milosevica u ruke svjetske pravde, izdati i okrenuti mu ledja . Njegovi "dokazani prijatelji", Rusi, ce ga ispratiti kao i sve "prijatelje" do sada i ka sto su ispratili Slobu, Radovana, Ratka, Voju,.....(Narode, koji sebe u Bosni zove srpskim, stanite i razmislite. ...Za nevolje uvijek ima vremena.)

Ime: Гојко Grad: Београд / Бања Лука
31.07.2012 11:43
Браво РСЕ - "I dok se domaći politički establišment zabavio prekomponovanjem političkih snaga na nivou Federacije BiH "
Значи Бошњаци нису у стању да ураде ништа сами , нпр . да аргументовано бреане да је држава БиХ функционална држава и да може бити. Они мало кмече код УСА , МЗ и високог представника и онада они покажу свога бога додику.
Odgovor

Ime: Stara Lola Grad: Banja Luka
01.08.2012 18:43
Ja se slazem sa mister Gojkom da Muslimani slabo vode drzavu.Eto na primjer nema nijednog medija kao naprimjer televizije na bosanskom jeziku koja bi propagirala pozitivne ideje o BiH a da su ti mediji muslimanski.Ako pogledamo Dodiga on brate makar zna sta je TV i pici li pici i trabonja na onoj svojoj dobrovidljivoj RTVRS.Kod muislimana svi mediji kukavni i jadni a kod Dodga velicaju vodju kao da je Klinton.I on onda moze da vozi sta i kako hoce moze da tvrdi da su oni drugi ustvari KInezi a ne njegova raja iz BiH.I svasta drugo.Umije cojek sto jest jest.Ali ako mlati praznu slamu e to je vec drugo pitanje.Al barem ima cim.
Odgovor

Ime: Anonimni posjetilac
02.08.2012 22:27
Kao prvo, posto ti Bosnjake nazivas Muslimanima dozvoli da i ja tebe zovem Vlahom. Prosla su vremena kada ste vi nama govorili ko smo mi i kojim jezikom govorimo, a nase prvake koji su se borili za bosnjastvo slali u zatvore i mucki ubijali.
Kao drugo, Bosnjaci ne vode BiH jer Srbi mogu obstruirati manje-vise sve znacajnije odluke kada je u pitanju upravljanje drzavom. Da Bosnjaci vode BiH pjevala bi se sasvim druga pjesma ali otom-potom. Najbolje bi bilo da Srbi hoce pomoci Bosnjacima u vodjenju BiH, ali posto nece onda je ocigledno da sami sebi kopaju rupu u koju ce upasti, a BiH ce prezivjeti ma ko je i kako vodio jer je prezivjela i puno gore stvari pa cak i totalno brisanje sa mape za vrijeme onog nesretnog srpskog kraljevanja i prve Jugoslavije.
Odgovor

Ime: Stara Lola Grad: Banja Luka
04.08.2012 15:37
Cao Bosnjak ,
ma nemam ja nista protiv kako se ko zove, ali je cinjenica da je u Federaciji SDP izvrsio drzavni udar i prekomponovao vlast bez da je o tome konstatovan narod odnosno biracko tijelo.Sem toga poznato je da Borci koji su se Borili zajednicki takozvano Leze ispred Skupstine BiH cekajuci milostinju umjesto da rade stagod drugo da nekazem sta jer ce me zabranit. E sad ja pitam tebe jel to ona Bosna to jest Federacija koja ce idejama i boljim zivotom pobijedit dodiga i njegovu falangu ? Isti ste brate, to vam je mahana svima.Mahana nova rijec za manu.Na Bosanskom.
Odgovor

Ime: viza za pakao
31.07.2012 14:31
Gojko iz BGD ili BL, mislim da ti je jasno da mi u BiH smo 92-95 kako tako uspjeli na dva fronta. Zbog cega smo mi morali tada ratovati sa CRO i SRB neznam. Znam da su mnogi ljudi dozivjeli puno zla, zlo ne pita za ime i prezime. Zato bih te molio da se ne javljas na ovom portalu sa komentarima bez ikakvog smisla. Ako pak imas pozitivnih ideja uvijek si dobro dosao.
Odgovor

Ime: Гојко Grad: Београд / Бања Лука
02.08.2012 10:57
viza za pakao !!! не разумем твој коментар . Шта сам лоше написао .
Узгред живим и у БЛ. И БГД колико год то теби неверватно звучало.
Odgovor

Ime: RS Grad: RS
31.07.2012 17:58
Nisam znao da viza za pakao uredjuje RSE
postujmo razlicita misljenja
Odgovor

Ime: Anonimni posjetilac
31.07.2012 19:12
Misljenje i sprdacina su dva poptuno razlicita pojma.
Sta je vama to nesto dosadno s druge strane Drine?

Ime: Laktasenko
31.07.2012 11:24
Da Dodik zivi u Ruskoj Federaciji,USA ili Velikoj Britaniji do sada bi (zbog Ustavnog podrivanja zemlje) odavno "nastradao" prelazeci pjesacki prelaz (koga je neko auto slucajno usmrtilo) ili bi se vjerovatno okliznuo i pao sa 10-tog sprata. Ovo pod uslovom ako vec ne bi prije toga dobio visedecenijsku zatvorsku kaznu zbog ekonomskog kriminala koji se za sada stavlja pod tepih zbog polozaja na kojem se trenutno nalazi. Demokratija nije za svakoga i bolji kraj isti i ne zasluzuje.
Odgovor

Ime: Milivoje Radaković
31.07.2012 19:58
Moram da Vas ispravim - u US i UK se za izgovorenu reč ne odgovara, pa makar laprdali gluposti godinama kao drug Dodik. To svakako ne znači da ne bi laprdao s one strane rešetaka kao npr. Guverner Blagojevich, zbog ne-političkih rabota.

A koliko mi je poznato u Federaciji suverene demokratije se nepoželjni glasovi uklanjaju pucanjem u potiljak na ulici - to sa gaženjem na pešačkom prelazu je pre specijalnost jugoslovenske UDB.
Odgovor

Ime: beli Grad: usa
31.07.2012 22:38
Milivije...bas tako.
Samo da dodam da po mom misljenju ono sto Dodik laprda danas je pod punom dozvolom EU.

Ime: Anonimni posjetilac
31.07.2012 09:44
Dodik moze da ga svira. RS ne kontrolira Brcko i nikada ga vise nece moci ni uzeti osim bez zdusne i otvorene pomoci Srbije i Rusije, a i to samo pod pretpostavkom da NATO sjedi skrstenih ruku. Neka on to objasni onima koje vec godinama zamajava sa nekakvim referendumima o samostalnosti, a neka im i objasni da su i Srbija i politicki predstavnici pobunjenih bosanskih Srba potpisali, doduse na engleskom, da je BiH drzava i da nastavlja kontinuitet R BiH. Mapa RS koji Dodik drzi u svom kabinetu, gdje je Brcko sastavni dio RS je opet posebna prica, i sve dok je ne nacrta onako kako treba (RS se geografski sastoji iz dva dijela), o odlasku stranaca iz Brckog moze samo sanjati.
Najbolje otrjeznjenje za ove ljude bila bi nasilna implementacija zakona R BiH i na teritoriju RS, koju vlasti RS obstruiraju vec deceniju i po, iako je jasno da su Srbi potpisali kako ce i takve zakone postovati. Mi sad-zasad ne mozemo otvoriti milion mijesta u zatvoru za ljude koji nece da postuju jos uvijek vazeci Zakon o praznicima iz R BiH. Za takvo nesto nema dovoljno novaca i to je osnovni razlog zasto se RS tolerira da ne slavi npr. Dan Neovisnosti BiH, ali kako vrijeme bude odmicalo ni ta opcija nece biti iskljucena. S druge strane, istovremeno ce bosanskim Srbima i dalje biti zagarantirani autonomija konstituitivnog naroda i sva moguca manjinska prava po demokratskim standardima, tako da se ne mogu na izgovor ugrozenosti odcijepiti od BiH kao Kosovo. Institucija Bosnjaka i BiH nikada nisu ugrozavale Srbe kao narod pa to nece biti slucaj ni u buducnosti, ali drakonske zakonske sankcije za one koji istupe iz gradjanskog zakona i ne postuju drzavni ustavni poredak nikada nisu bile iskljucene, samo se cekaju prave okolnosti.
Odgovor

Ime: Anonimni posjetilac
31.07.2012 10:29
E moj ononimac zelju se jedno stvarnost je nesto sasvim drugo
vase rikanje na srbima vam nece pomoci dase otrijeznite i svatite da vi niste niko i nista stvari resavaju velike sile svidjelo vam se ili ne toje tako bih je vec odpisana u dejtonu jos se ceka dase vidi sta kosovom i makedoniji budi siguran da ova arhitektura trenutna na balkanu nece ostati nego ce biti drasticno izmijenjena
Odgovor

Ime: Anonimni posjetilac
31.07.2012 20:05
BiH od Srbije nisu sacuvale velike sile nego njeni patrioti kojih ima jos koliko hoces a radjaju se i novi sve vise i vise. O kakvom ti rikanju pricas? Srbi su u BiH najzasticenija etnicka manjina u cijeloj Europi ako ne i u svijetu. Ne fali im nista, a oni i na sve to jos hoce i drzavu tamo gdje je nikad nije bilo. E pa taj film nece gledati sve dok je zivih BH-patriota.
Odgovor

Ime: Anonimni posjetilac
31.07.2012 13:37
Jedan iskren komentar koji saamo reflektuje nivo vase mrznje i zelje za dominacijom u region.
Odgovor

Ime: Anonimni posjetilac
31.07.2012 15:46
mrznja i dominacije ne idu zajedno ili mrzis ili vlados dominacijom
ali nema veze vi to i toke necete razumjeti

Ime: SLOBODNA BiH
31.07.2012 00:31
Ništa neće biti onako kako Laktašenko govori, čak je to i njemu samom jasno. Ideja i praksa velikosrpske politike nestaće kada njeni akteri shvate da na toj utopiji i na ekonomskom polju praktično gube i ono što sada imaju. Bosna i Hercegovina ce izdržati u toj ulozi žrtve preko čijih leđa umire velika Srbija, a što se brže organizujemo i shvatimo da samo tako možemo opstati u tom opštem haosu koji slijedi, to će brže nestati te balkanske nemani koja je vječiti uzročnik ratova i nestabilnosti u regiji.
Odgovor

Ime: beli Grad: usa
31.07.2012 22:56
Ako ti dozvolim da su te "balkanske nemani" uzrocak zadnjeg rata, onda navedi mi jos jedan primer is istorije Balkana gde su te iste "nemani" doprineli nestabilnosti u regiji.

Ime: Anonimni posjetilac
30.07.2012 17:29
Nista se ne desava slucajno izjave Dodika nisu samo njegove zelje nego stvarnost koja se odvija kroz geoplitiku iza njega stoji neko
ko mozemo samo nagadjiti sve ostalo u tekstu je nevazno misljenje
ohr i nekog mujkica
Odgovor

Ime: Milivoje Radaković
31.07.2012 19:50
Čim pročitam "geopolitika" jave mi se one generalske aveti iz neumrlog JUL-a...
Možda ste Vi i u pravu - "iza" Dodika stoji nikad prežaljeni drug Josif Džugašvili Nerđajući. S njegovim blagoslovom drug Dodik surfuje na talasima gluposti, beslovesnosti i paranoje nad glavama "srpskog življa u BiH".
Komentari stranica of 2
    Naredni