Nakon nezapamćenih gubitaka koje su sinoć zabilježile američke berze, te još jednog slobodnog pada azijskih indeksa, loše su reagovale i evropske berze, koje jutros mahom bilježe gubitke.
Londonski FTSE dionički indeks pao je 4,1 odsto, Frankfurtski Daks čak 5,7 dosto, a Francuski Cac 2,4 odsto.
FTSE i Daks su po otvaranju berze nakratko rasli, da bi se potom sunovratili. Panika ne jenjava, a investitori prodaju sve čega se mogu riješiti.
Uprkos tome, prinosi na italijanske i španske obveznice dodatno su pali, što je rezultat tržišne intervencije Evropske centralne banke koja pokušava da snizi cijenu posuđivanja novca za dvije velike mediteranske ekonomije, kako bi izbjegli sudbinu Grčke.
Nastavljen je i trend pada cijene sirove nafte, koja je jutros u jednom trenutku pala ispod 100 dolara po barelu. Istovremeno, zlato je opet probilo rekord uspostavivši cijenu od 1.771 dolar po unci.