Dostupni linkovi

Revizija: Zabrinjavajući budžetski deficit Republike Srpske


Zgrada Vlade RS
Zgrada Vlade RS
Glavna služba za reviziju Repubike Srpske utvrdila je da je deficit u budžetu ovog bh. entiteta prošle godine bio 126 miliona KM. I dok Vlada deficit pokušava prikazati manjim, opozicija u RS upozorava da je situacija u ovom bh. entitetu zabrinjavajuća i da Vlada nije u stanju da uskladi prihode i rashode i napravi značajnije korake u stabilizaciji ekonomskih prilika.

Deficit u budžetu RS za 2011. godinu iznosi 126 miliona KM, utvrdila je u Glavna služba za reviziju Republike Srpske. Glavni revizor RS Boško Čeko, koji će krajem ove godine otići u zasluženu penziju, kaže da je ovaj izvještaj dobio mišljenje sa rezervom zbog pogrešnog prikazivanja minusa u republičkoj kasi, ali i otkrivenih nepravilnosti u provođenju javnih nabavki u više ministarstava i agencija:

„Jedna od razlika je da je Ministarstvo finansija zvanično konstatovalo da je deficit 54 miliona, a mi smo konstatovali da je deficit 126 miliona.“

U izvještaju revizija je uočila i brojne nepravilnosti kod dodjele javnih sredstava, a Čeko izdvaja sredstva izdvojena za medije:

„Vlada je donijela neke diskrecione odluke da se daje medijima 1,920.000. Mi smo rekli da to nije transparentno. Zašto? Pa zato što je Vlada nije odobravala ta sredstva na osnovu toga što su sami mediji dostavili svoje projekte, nije bio javni poziv. I onda smo rekli da je neko možda i mogao da zna za to, pa je dostavio projekat, a drugi nisu znali. To mora biti transparentno.“

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija kaže da je između konsolidovanog izvještaja Vlade, koji je prikazao deficit od 116 miliona, i konsolidovanog revizorskog izvještaja mala razlika:

„Postoje neki problemi koji imaju poteškoće u knjiženju, ali glavni revizor je napisao u svom izvještaju da je Ministarstvo u svojim notama koje je dostavilo NS RS-a iskazalo upravo deficit onakav kakav sam ja rekao.“

SDS: Korak ka dužničkom ropstvu

Entitska vlada ne uspijeva da izbalansira prihode i rashode i još se uvijek daleko više troši nego što se može ostvariti prihoda, kaže poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Zoran Latinović:

„Podsjetiću vas da je za 2010. godinu akumulirani deficit budžeta iznosio 773 miliona maraka, odnosno da je ukupni akumulirani deficit budžeta i nadbudžetskih fondova iznosio milijardu i 111 miliona maraka. Sa deficitom iz 2011. godine ukupni deficit će se približiti cifri od milijardu i po maraka, što mislimo da je stvarno alarmantno stanje.“

Prema mišljenju Latinovića, ovim izvještajem se potvrđuje i da aktuelna vlada nije preduzela nikakve reformske korake i mjere štednje u prethodnoj godini kako bi stabilizovala javne finansije, što, kako kaže, RS sve više vodi u recesiju:

„Čini mi se da će posljedica ovakvog stanja i nedgovornog odnosa vlasti biti na kraju da prodamo one prirodne potencijale koji su nam ostali, a to se prije svega odnosi na šumski potencijal, na hidro potencijal, na rijeke, na poljoprivredno zemljište u državnom vlasništvu, čime ćemo faktički upasti u dužničko ropstvo. Ja ne bih rekao da stremimo prema EU nego sa ovakvim neodgovornim odnosom vlasti više težimo ka nekakvom kolonijalnom, robovlasničkom sistemu koji će nas zadesiti kao rezultat visokog stepena korupcije, kriminala, kao rezultat jedne neefikasne i netransparentne vlasti, koja je sve podredila svojim interesima, a ostavila je interese građana RS i cjelokupne BiH postrani.“

Stanje javnih finansija u RS je zabrinjavajuće jer bužetski deficiti će se nastaviti i ove godine, a dug institucija RS komercijalnim bankama je prešao 800 miliona KM, kaže Slobodan Popović, poslanik SDP-a BiH u Narodnoj skupštini:

„Vjerovatno očekuju još jedan rebalans budžeta do kraja ove godine jer ovaj stendbaj aranžman neće biti dovoljan da začepe sve rupe u budžetima, u javnim fondovima i pojaviće se do kraja godine ponovo manjak para koji će se morati namiriti da li ponovnim emitovanjem obveznica, dizanjem kredita kod komercijalnih banaka - jer MMF neće dati novu tranšu.“

Zoran Đerić, poslanik Partije demokratskog progresa u NS, ocijenio je da i ovaj revizorski izvještaj, kao i mnogi prije, ukazuje na postojanje brojnih nepravilnosti u radu Vlade i njenih institucija:

„Umjesto da nadležne institucije RS poduzimaju neophodne radnje i postupanja po ovim revizorskim izvještajima, posebno onim koji su označeni kao negativni sa rezervom, mi imamo situaciju da se o tim revizorskim izvještajima čak ovdje u Skupštini raspravlja samo u određenim odborima, a da ne ugledaju svjetlo dana na Narodnoj skupštini, a da ne govorimo o tome da nadležne institicuje bilo šta u vezi s tim pitanjem poduzimaju.“

S obzirom da je ovaj izvještaj dobio mišljenje sa rezervom, o njemu u parlamentu RS neće biti rasprave pošto zakon propisuje da se samo o izvještajima sa negativnom ocjenom raspravlja u parlamentu.
XS
SM
MD
LG