Dostupni linkovi

RSE saznaje: Srbija pojačala kontrolu granice sa Mađarskom


Mađarska policija vraća azilante
Mađarska policija vraća azilante

Zbog sve većeg broja ilegalnih migranata i pritiska na granicu sa Mađarskom, Uprava granične policije MUP-a Srbije maksimalno je pojačala kontrole i u funkciju stavila sve ljudske i tehničke kapacitete, rekli su za RSE nadležni u MUP-u Srbije. Samo u četvrtak, u regionalnom centru Granične policije u Subotici, na prekršajno procesuiranje čekalo je 80 građana Kosova koji su uhvaćeni u pokušaju ilegalnog prelaska granice.

Granica između Srbije i Mađarske, duga 174 kilometra, pojačano se kontroliše, pa je na terenu 24 sata dnevno 150 pripadnika Granične policije i deset mobilnih patrola opremljenih termovizijskim kamerama.

Mitar Đurašković, načelnik Odeljenja u Upravi granične policije MUP-a Srbije, rekao je za RSE da je u januaru 656 osoba sa Kosova zatečeno u ilegalnom prelasku granice, dok ih je u oktobru bilo samo 32.

„Zajedno sa kolegama iz Mađarske, pripadnici MUP-a Srbije i Uprave granične policije, našeg regionalnog centra prema Mađarskoj, vrše zajedničke patrole u graničnom pojasu. Imamo zajednički kontakt centar, vrši se analiza rizika i svakodnevno iz časa u čas se razmenjuju informacije.“

U poslednjih mesec i po dana, do polovine januara, MUP je podneo 30 krivičnih prijava protiv krijumčara ljudi, od kojih je oduzeto 32 putnička vozila, dok je podneta i 951 prekršajna prijava za ilegalan prelazak državne granice. U MUP-u procenjuju da je od ukupnog broja ilegalnih migranata koji trenutno prolaze kroz Srbiju oko 20 odsto sa Kosova.​

Mitar Đurašković
Mitar Đurašković

​Mitar Đurašković kaže da su i dalje najbrojniji migranti iz Sirije i Avganistana.

„Ali ono što je interesantno za lica sa područja Kosova i Metohije je to da je primećen porast njihovog broja u ilegalnom prelasku državne granice od oktobra prošle godine. Od 32, koliko ih je bilo u oktobru, u novembru ih je bilo 274, decembru 602, a u januaru čak 656. Naravno, radi se samo broju osoba koje su zatečene u pokušaju ilegalnog prelaska granice, dok se pretpostavlja i da je tih migranata daleko više.“

Nadležni u MUP-u Srbije nisu želeli da govore zbog čega je od oktobra drastično povećan broj ilegalnih migranata sa Kosova, ali se nezvanično pominje da bi jedan od razloga, između ostalog, mogao da bude to što je Francuska skinula Kosovo sa liste sigurnih zemalja porekla. Kako se navodi na internet stranici Asylum Information Database (AIDA), ta odluka francuskih vlasti važi od 10. oktobra.​

Prema podacima srpske policije, ilegalni migranti sa Kosova, posle kraćeg zadržavanja u Srbiji i prelaska granice, preko Mađarske i drugih država u šengenskom sistemu najčešće odlaze u Nemačku, Francusku i Švajcarsku. Takođe, kako kažu u MUP-u, stanovnici Kosova najčešće autobusima dolaze do Kruševca, Niša i Subotice, odakle ih preuzimaju krijumčari koji ih vode preko granice.

Grafikon MUP-a Srbije o ilegalnim prelascima građana Kosova preko granice sa Mađarskom
Grafikon MUP-a Srbije o ilegalnim prelascima građana Kosova preko granice sa Mađarskom

Mitar Đurašković podseća da vlasti u Srbiji ne mogu da ih spreče da putuju.

„Svim licima sa teritorije Kosova i Metohije mi omogućavamo tranzit preko teritorije centralne Srbije. Ali uz izdavanje potrebne potvrde. To znači da kada dođu na administrativne punktove, odnosno prelaze, jer tamo nema granične policije, oni mogu da uđu na teritoriju centralne Srbije. Ali im se ne priznaju kosovske putne isprave nego im se daje papir koji se potvrđuje da su oni na tom mestu ušli u Srbiju. Sa tim oni u roku od 15 dana mogu da se kreću po Srbiji i da izađu iz zemlje, kada se tom prilikom potvrda ostavlja. Sloboda kretanja građanima Kosova garantovana je briselskim sporazumom i sada je čak i proširen broj mesta na kojima oni mogu izaći.“

U prošloj godini, prema statistici MUP-a Srbije u koju je RSE imao uvid, na granici sa Mađarskom zatečeno je 3.596 osoba u ilegalnom prelasku, što je za 2,2 puta više nego u 2013, kada je zabeleženo 1.597 takvih slučajeva. Ti podaci pokazuju da je među njima bilo 16 odsto ilegalnih migranata sa Kosova.

Zbog povećanog broja ilegalnih migranata pojavila su se i pitanja da li srpska granična policija adekvatno kontroliše državnu granicu i koliko se ozbiljno radi na sprečavanju tog problema.

Mitar Đurašković tvrdi da policija, u saradnji sa evropskim zemljama,preduzima sve u toj borbi.

„MUP Srbije prošle godine je podneo 277 krivičnih prijava protiv 516 lica zbog 303 krivična dela nedozvoljenog prelaska državne granice i krijumčarenja ljudi. U tim slučajevima krijumčarena je 3.181 osoba. Naravno, za još bolje rezultate nedostaje nam najsvremenija oprema za rad na granici ali se borimo koliko god možemo, dajemo sve od sebe."

XS
SM
MD
LG