Dostupni linkovi

Udruženje poslodavaca: Utvrditi odgovornost za stanje u BiH


Članovi Udruženja poslodavaca Federacije BiH, ilustrativna fotografija
Članovi Udruženja poslodavaca Federacije BiH, ilustrativna fotografija
Udruženje poslodavaca FBiH smatra da su zahtjevi radnika koji protestuju opravdani, da se predugo čekalo na pomake u stvaranju boljeg poslovnog okruženja, te radničke proteste smatraju šansom da se ubrzaju aktivnosti na otklanjanju kočnica u bh. privredi i stvaranju novih radnih mjesta. Poslodavci napominju i na mjere koje predlažu već godinama, ali ih, kako kažu, do sada niko od vlasti nije slušao.

Udruženje poslodavaca podržava zahtjeve radnika izrečene na višednevnim protestima, napominjući da je u BiH bilo nemoguće napraviti promjene loše poslovne klime uprkos brojnim upozorenjima i ekonomista i poslodavaca i radnika. Edin Ibrahimpašić, direktor bihaćke pivnice i predsjednik Udruženja pivara BiH i član UO poslodavaca FBiH kaže:

Mi dijelimo sudbinu cijelog društva BiH, njenog ustavnog uređenja. Milion je prepreka koje mi imamo, zakonskih, a onda i samih organa vlasti, bez obzira da li je to zakonodavna, sudska ili izvršna vlast, na svim nivoima. Pa onda još u Federaciji, na svim kantonima imate toliko ograničenja, toliko stepenica. Poslodavci, dakle, moraju da se bore sa takvim jednim sustavom. Ja mislim da je neminovno moralo doći do ovoga da bi se nekakav kamičak zakotrljao i da bi se krenulo malo brže nego što je do sada išlo, što bi počelo, ja se nadam, dovoditi ovu državu u bolje stanje nego što je ono danas.“

Prvi čovjek firme „Lager“ iz Posušja i predsjednik UO Udruženja poslodavaca i magistar ekonomije Milenko Čolak kaže kako je u BiH privatizacija drugo ime za pljačku:

„Političke stranke pljačkaju državna poduzeća. Oni to smatraju svojim ratnim plijenom. A to je imovina radnih ljudi, građana FBiH, i profit iz poslovanja tih javnih poduzeća trebao ići imaocima certifikata, a ne da ide u proračun bilo županije, kantona, Federacije, jer nitko od njih nije vlasnik. Oni samo upravljaju društvenim kapitalom, ne državnim.“

Prioritetne mjere

Udruženje poslodavac sročilo je nekoliko prioritetnih mjera koje bi trebalo poduzeti. Safudin Čengić, predsjednik Upravnog odbora UP FBiH i generalni direktor Centrotranseurolinesa, kaže da je prioritet svih prioriteta utvrđivanje odgovornosti:

„Naše društvo je koncipirano tako da niko ne odgovara ni za ono što radi, ni za ono što ne radi. I onda imamo situaciju gdje su ljude na određenim pozicijama ne smije ni pitati - da li radi niko ga ne smije ni pitati, da li je ono što je uradio u interesu građana ni to ga ne smije pitati. Prema tome, pitanje odgovornosti je broj jedan. Nijedan zakon u FBiH nema u kaznenim odredbama, osim prema poslodavcima i uposlenicima, nijednu odredbu da se kažnjava državni organ ili pojedinac zaposlen u organu.“

Direktor Udruženja poslodavaca Mladen Pandurević kaže da se mora mijenjati i zakonska regulativa:

„Po našem prijedlogu to je ukidanje nekoliko parafiskalnih nameta, izmjene zakona koje se tiču smanjenja javne potrošnje, pogotovo određenih privilegija jednom broju ljudi - funkcionerskih privilegija, ali i materijalnih troškova i plata u organima uprave.“

Čolak upozorava da je prošlo vrijeme velikih ino ulaganja u BiH, te kaže kako bi zbog toga trebalo omogućiti uslove bh. privrednicima za uspješno poslovanje:

„Jer nema tog priliva kapitala, nemaju za vlastite investicije, a kamoli za BiH. Domaća akumulacija može biti jedini izvor investicija, a na način da se tu stave i certifikati i štednja građana i profiti poslovnih firmi poduzetnika.“

Budući da su pojedini bh. političari tokom protesta posljednjih dana poručivali kako će se situacija odraziti na ulaganja u BiH, predsjednik Vanjskotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić prokomentarisao je kako upravo započete promjene mogu pozitivno uticati na privredu:

„Naš rejting u svijetu je malo pao. Imamo situaciju da našim proizvođačima, prije svega u tekstilnoj industriji, koji su imali nabavke roba i odgodu plaćanja na mjesec dana, već traže avans za robe u inostranstvu. To neće ostaviti velike posljedice ako političari vrlo brzo krenu da rade svoj posao. Ako se ništa ne desi, onda je to velika šteta za BiH.“

Poslodavci su u utorak imali sastanak i sa predstavnicima EU, na kojem su razgovarali o mogućnostima oživljavanja privrede BiH. To je prvi sastanak evropskih zvaničnika sa bh. privrednicima, na kojem ih je, kako kaže Čengić, neko pitao kako se može pomoći bh. ekonomiji.
XS
SM
MD
LG