Dostupni linkovi

Predsjedavanje CEFTA-om izazov za BiH


Ilustracija
Ilustracija
Predsjedavanje CEFTA Sporazumom odlična je prilika za promociju BiH, ali istovremeno i izazov zbog loših ekonomskih kretanja u regionu i svijetu. Preuzimanje čelništva nad ovom organizacijom znači da će BiH biti trgovinski centar regiona, kao i da će aktivno učestvovati u pripremi za zajedničku regionalnu strategiju razvoja u okviru CEFTA-e.

Ključni prioriteti Bosne i Hercegovine tokom ovogodišnjeg predsjedavanja CEFTA Sporazumom biće promocija trgovine, liberalizacija usluga, uklanjanje administrativnih i drugih barijera i osiguravanje ravnopravnog partnerstva sa ostalim članicama CEFTA-e, izjavio je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa Mirko Šarović. On je takođe saopštio da je Bosna i Hercegovina s prvim danom ove godine preuzela funkciju predsjedavajućeg od Albanije.

„Ovo je zaista prilika u kojoj će, bar kada je u pitanju trgovina, Bosna i Hercegovina biti centar regiona. To je i svojevrstan izazov za nas, s obzirom i na aktivnosti koje će se desiti i s obzirom na pripremu zajedničke strategije, strategije regiona do 2020. godine. Polovinom ove godine desiće se i izlazak Hrvatske iz CEFTA-e, i to također jeste važan trenutak, ne samo za Bosnu i Hercegovinu, nego i za sve druge CEFTA strane. Ovo je prilika da prenesem da je 2008. godine, kada je Bosna i Hercegovina ušla u CEFTA-u, pokrivenost izvoza s uvozom bila 50 posto, a krajem 2012. godine pokrivenost iznosi 65 posto, što ukazuje da se Bosna i Hercegovina približava svom strateškom cilju, a to je da bude ravnopravan partner zemalja CEFTA-e.“

30. juna, odnosno dan prije ulaska Hrvatske u Evropsku uniju, ova zemlja će izaći iz CEFTA-e, kaže Šarović:

„Na granici sa Hrvatskom nastupa novi režim. Brige imamo i mi, ali, naravno, ima brige i sa hrvatske strane. Kao što znate, oni su u Bosnu i Hercegovinu tokom 2012. godine uvezli roba od milijardu i 125 miliona eura, a Bosna i Hercegovina je izvezla u Hrvatsku roba u vrijednosti od 600 miliona eura. Od toga Hrvatska je u Bosnu i Hercegovinu uvezla različitih poljoprivrednih proizvoda u iznosu od 300 miliona eura, a mi smo izvezli u Hrvatsku oko sto miliona eura. Rekao bih da su to te rizične grupe ili rizične grane privrede koje će vjerovatno trpiti taj novi režim, i sa jedne i sa druge strane, u drugoj polovini 2013. i narednim godinama.“

Ministar Šarović je ponovio svoju zabrinutost da do 1.jula dva granična prelaza za transfer proizvoda biljnog i životinjskog porijekla, tzv. BIP-ovi, Bijača i Gradiška, neće biti u punoj funkciji.

„Zastoj je bio iz razloga nedobijanja odgovarajućih dozvola. Sada se rade privremeni prilazi, koji ne moraju da budu asfaltirani, i privremeni objekti, i to se očekuje da bude gotovo do 1.VII. Zabrinutost i dalje postoji. Otuda insistiranje i ovog ministarstva i Savjeta ministara kod nadležnih organa koji su zaduženi za implementaciju ovog posla da radove ubrzaju tokom narednih nekoliko mjeseci, a nemamo mnogo vremena. Kada je u pitanju Gradiška, mislim da tu pitanje objekata i opreme nije sporno, ali je rečeno da bi bh. strana trebala do 1.VII, umjesto jedne prilazne trake, da izgradi još dvije prilazne trake, očekujući veći promet.“
XS
SM
MD
LG