Dostupni linkovi

Ponovni trijumf sjedeće odbojke BiH

Dobrodošlica na Aerodromu Sarajevo
Nakon što su u subotu osvojili zlatnu medalju na Svjetskom prvenstvu u poljskom Elblagu, pobijedivši ekipu Brazila rezultatom 3:1, reprezentativci Bosne i Hercegovine u sjedećoj odbojci vratili su se u nedjelju u Sarajevo. Na Aerodromu Sarajevo dočekalo ih je nekoliko desetina navijača, članova porodice i prijatelja.

Najtrofejniji bh. sportski kolektiv osvojio je ukupno svoju 18. medalju. Ponosno su je donijeli iz Poljske, ali nažalost na Aerodromu ih nisu dočekali brojni navijači.

Mirza Hrustemović
"Znali smo da smo bolji, ali je bilo jako teško izvojevati ponovno zlato", kaže selektor reprezentacije u sjedećoj odbojci Mirza Hrustemović.

Sa zlatnim odličjem ponosno je najprije izašao kapiten Sabahudin Delalić. On kaže kako se ekipa od početka prvenstva suočavala sa nizom problema: da je šest igrača bilo bolesno, a da je jednom od njih preminuo otac.

No, to ove momke, za koje su građani navikli da pobjeđuju, nije spriječilo da daju svoj maksimum.

"Ne znam ni kako bi se vratili u domovinu bez osvojene medalje", ističe kapiten Delalić.

Bh. reprezentativce je dočekao gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić koji im je čestitao na uspjehu.

Podsjetimo, odbojkaši BiH su u finalu Svjetskog prvenstva u Elblagu pobijedili Brazil s 3:1 (25:22, 20:25, 25:7, 28:26) i treći put osvojili naslov svjetskog prvaka, nakon Kaira 2002. i Roermonda 2006. godine.

Kettering 2011. - 1. mjesto

Izabranici selektora Mirze Hrustemovića su na putu do titule ostvarili svih šest pobjeda, uz samo dva izgubljena seta. U grupnoj fazi savladali su selekcije Kazahstana, Brazila i Hrvatske rezultatom 3:0. U četvrtfinalu su slavili protiv Njemačke sa 3:1, a potom u polufinalu protiv Egipta s 3:0.

U meču za zlatnu medalju BiH je teže od očekivanog slavila protiv selekcije Brazila, koja je u polufinalu napravila iznenađenje i savladala branitelja naslova Iran s 3:2.

Za reprezentaciju BiH u Elblagu su nastupili: Sabahudin Delalić (kapiten), Asim Medić, Dževad Hamzić, Adnan Manko, Safet Alibašić, Ismet Godinjak, Mirzet Duran, Nizam Čančar, Benis Kadrić, Adnan Kešmer, Ermin Jusufović i Muhamed Kapetanović.

Treće mjesto osvojila je reprezentacija Irana nakon što je u borbi za bronzu pobijedila Egipat s 3:0.

U ženskoj konkurenciji zlato je pripalo Kineskinjama koje su u finalu pobijedile SAD s 3:2.