Dostupni linkovi

Mars: Curiosity rover otkrio slanu vodu u tlu


Ilustracija NASA-e
Ilustracija NASA-e

Prema novim podacima koje je prikupio NASA-in Curiosity rover na površini Crvene planete nalaze se ostaci tekućine slane vode. Naučnici su otkrili prisutnost hemijske tvari u tlu Marsa koja apsorbira vodenu paru iz atmosfere i zadržava je u obliku slane tekućine čak i kada temperatura padne ispod ključne tačke zaleđivanja.

Iako se tekuća voda smatra neophodnom za život i samim time povezuje s postojanjem oblika života na nekom mjestu, naučnici su kazali kako nisu našli nikakve tragove postojanja mikroorganizama na Marsu jer je kozmičko zračenje prejako na površini da bi preživjeli živući organizmi.

Upozorili su sve buduće članove svemirskih misija na ovoj planeti da uzmu u obzir slanu vodu i poduzmu potrebne mjere jer bi upravo sol mogla "izgristi" strukture koje se izgrade na površini.

Do sada je prikupljen veliki broj dokaza da se na Marsu nekada nalazio značajan broj rijeka i jezera prije stotine miliona godina, ali većina ih je isparila ili nestala, ostavljajući za sobom smrznutu i neplodnu zemlju na planeti. Naučnici tvrde kako je na Marsu nekada bilo sedam puta više vode, ali da je on nestala kada je Crvena planeta izgubila magnetno polje.

"Otkrili smo kalcijev perklorat u soli koji apsorbira vodenu paru iz atmosfere. Naša mjerenja su pokazala da ova stanja postoje noću i nakon svanuća zimi. Kada padne noć, dio vode ispari u atmosferu i kondenzuje se na površini planete kao mraz, ali kalcijev preklorat formira otopinu soli s vodom tako da ostaje u tečnom stanju", rekao je Morten Madsen sa Niels Bohr instituta pri Univerzitetu Kopenhagen.

XS
SM
MD
LG